TURİZMDE EĞİTİM VE STAJ

“Turizm öğrencilerine daha yolun başındayken destek verilmeli ucuz personel olarak görmemeliyiz”

TURİZMDE  EĞİTİM VE STAJ
  23 Ocak 2019 , 10:34:16   358  Gündem A-A+

Türk turizmi 2016-2017 yıllarıarasında çok büyük kriz geçirdiğinden dolayı, oteller %50 ‘ye yakın personel çıkardığınıdaha önceki yazılarımda bahsetmiştim.

2018 yılında hareketlenen Türk turizmi, yoğun bir personel sıkıntısı yaşadı. Küstürdüğümüz personeli geri kazanamadık. Eğitimli personel sayısıçok azaldı. Örnek vereyim; Bir turizm okulunun kapasitesi 1000 kişiyken 600 başvuru oluyor.  Bunun 400’ü mezun oluyor fakat mezun olanların yarısıda turizmde çalışmak istemiyor veya çalışmıyor. Bu sebeple Turizmde eğitimli çalışan sayısıeski yıllara nazaran %60 oranında azaldı.

Laleli Otelciler Platformu olarak bizler bu konuyla alakalıneler yapıyoruz?

Selahaddin Eyyübi Turizm Meslek Lisesi’ne destek veriyoruz ve okulumuzdaki öğrencilerin tamamınıLaleli’nin seçkin otellerinde staj imkanısağlıyoruz. Bu okulumuzun otelcilikle alakalıolan malzeme ihtiyacını, yine otellerimiz tarafından karşılamaya çalışıyoruz.

Ucuz personel olarak görmemeli

Ayrıca kendi bölgemizde bulunan, İstanbul’un en eski üniversitesi olan, İstanbul   Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm İşletmesi öğrencilerine destek veriyoruz. Bu öğrencilerle otellerimizde düzenli toplantılar yaparak, turizmi benimsemelerini sağlıyoruz. Bu okuldan mezun olan öğrencilerle diyaloğumuz iyi olduğu için mezun olduktan sonra işbulma kaygıları kalmayan öğrencilerimizi, Laleli bölgesinde çeşitli otellere yerleştiriyoruz.

Benim Türk turizm işletmecilerinden ricam; Turizm öğrencilerine daha yolun başındayken destek vermeleridir. Onlarık ‘’ucuz personel‘’ olarak görmemeli, doğru işgücü ve tatmin edici staj maaşıvererehem öğrencilerimizin mutlu bir şekilde çalışması sağlanmalı hem de kalifiye eleman yetiştirmeliyiz. Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv