TÜRK TURİZMİNİN GELECEĞİ AYDINLIK

TÜROYD, Türk turizminin sorunlarının masaya yatırıldığı bir Gala gecesi düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı gecede, Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Can Aksu, otel yöneticileri olarak Turizm Bakanlığından beklentilerini ve görüşlerini dile getirirken, Bakan Ersoy ise bakanlığın geleceğe ilişkin planlarını ve yapılacak uygulamaları anlattı.

TÜRK TURİZMİNİN GELECEĞİ AYDINLIK
  02 Şubat 2019 , 01:03:24   363  Gündem A-A+

TÜRK TURİZMİNİN GELECEĞİ AYDINLIK

 

TÜROYD, Türk turizminin sorunlarının masaya yatırıldığı bir Gala gecesi düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı gecede, Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Can Aksu, otel yöneticileri olarak Turizm Bakanlığından beklentilerini ve görüşlerini dile getirirken, Bakan Ersoy ise bakanlığın geleceğe ilişkin planlarını ve yapılacak uygulamaları anlattı.

 

Turizm Otel Yöneticileri Derneği TÜROYD’un düzenlediği GALA YEMEĞİ’nde sektörün yöneticileri bir araya gelirken, geceye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile sektörün sorunları hakkında görüşmeler yapıldı. Hilton Garden Inn Beylikdüzü’nde gerçekleştirilen geceTÜROYD Genel Sekreteri ve Basın Komisyonu Başkanı ve Lionel Hotel İstanbul Pazarlama ve Satış Direktörü Burçak Atak’ın konuklara yaptığı “Hoş geldiniz” konuşmasıyla başladı. Atak, gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve geceye sponsorluk yapan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

 

Ardından kürsüye gelen Turizm Otel Yöneticileri Derneği TÜROYD Başkanı Ali Can Aksu, geceye katılan otel yöneticilerine ve gecenin konuğu Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a hitaben yaptığı konuşmada, önemli konulara değindi. Bakan’ın sektörün içinden gelmiş olmasının bu sektör için bir avantaj olduğunu belirterek başlayan Aksu, “Yurt dışında mücadele eden Türk turizm yöneticilerinin bizi temsil etme gibi bir misyonları da var.. Bunlar arasında Halil Duru, Azerbaycan’da 13 yıl gibi bir süre bir grubun yöneticiliğini yapmış ve yaklaşık 165 milyon dolarlık tedariğini Türkiye’den sağlamıştır. Aslında Türk turizmciler Türkiye’den umudunu yitirse dahi gittikleri yerlerde Türk ekonomisine nasıl katkıda bulunurum diye bunun mücadelesini vermeleri lazım.” dedi.

OTEL YÖNETİCİLERİ POLİTİKALARDA ETKİN ROL ALMALI 

 

Aksu şöyle konuştu: 

“Sayın bakanım;

Türk turizminde gerçekten profesyonel yöneticilerin etkin bir rolü var. 85 milyar dolarlık bir bütçeyi yöneten bu yöneticilerin biraz artık Türk turizm politikalarında etkin bir rol oynamaları gerekiyor. Bundan dolayıdır ki Türk turizminde bazı eksik politikaların olması, Türk turizm tanıtım politikalarının maalesef tam oturmamasından kaynaklı krizlerde ilk günah keçisi olma rolünü oynadık. Maalesef gördük ki milyarlarca liralık sermayelerin çok etkin bir rol oynamadığını gördük. Dolayısıyla şu an yasalaştırmak istediğiniz yasa tasarısı ciddi anlamda önemsiyor ve benimsiyoruz. Çünkü bu yasayla bizim için bir ümit doğdu. Biz bu yasayla ilgili her konuda destek vermek istiyoruz. Bu Türk Turizminin kurtuluşu olacaktır.

Aslında bazı yatırımcılarımız bizim bunu açıkça ifade etmemizi yadırgıyor olabilirler ama biz Sayın Turizm Bakanımızın meslekten gelmesini yeni bir çağ olarak addediyoruz. Ümitlerimiz yeşerdi. Biz bu çağın Türk turizmine hayırlara vesile olacağına inanıyor ve destekliyoruz.”

 

BAKAN ERSOY'DAN OTEL YÖNETİCİLERİNE

KOLTUK SÖZÜ

Daha sonra kürsüye davet edilen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019 yılıyla ilgili gelişmeler ve uygulanacak yenilikler hakkında bilgi verdi. 2023 hedefini 70 milyon turist, 70 milyar dolar olarak belirlediklerini ifade eden Bakan Ersoy, "Turizme bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Siz profesyonel yöneticiler olarak çoğunuz bu bakış açısının farkındasınız. Önemli olan turizm yatırımcısının bakış açısını değiştirmek. Artık maliyet odaklı değil, gelir odaklı turizme geçmemiz gerekiyor. Arza göre değil, talebe göre bir turizm konsepti geliştirmemiz gerekiyor. Bunları yaparak nicelikten çok, niteliğe önem vererek, nitelikli turisti hedefleyen 'Türkiye Turizm Konsepti' oluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

MÜFREDAT DEĞİŞİYOR

Nitelikli turist derken aslında en önemli şeyin insan kaynakları olduğunu, turizmle insanın ayrılmaz ikili olduğunun önemini vurgulayan Bakan Ersoy, “Sonuçta insana hizmet ediyoruz, insana insan olduğu için hizmet ediyoruz. O yüzden personelin, insan gücünün çok ciddi bir şekilde yetiştirilmesi lazım. Bu bağlamda, turizm meslek liseleri ile yeni bir çalışma başlattık. Bu çalışma bu sene itibari ile devreye giriyor. 3 Nisan’da müfredatı değiştiriyoruz. 20 Nisan-20 Ekim arasında eğitimlerin uygulamalı olarak anlaşmalı otellerde olmasını sağlayacağız. Bu bir staj değil, bir eğitim. Eğitimi alacaklar, eğitimin bir bölümünü uygulamaları ile birlikte otellerde alacaklar” açıklamalarında bulundu.

YARININ YÖNETİCİLERİNİ SİZ YETİŞTİRECEKSİNİZ

Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti: "Sizlerin gözetiminde yetişmiş öğrenciler, gelecekte turizmin yöneticileri olacaklar. Bunu bir aşama daha ilerleteceğiz. Önümüzdeki sene, bünyesinde turizm fakültesi bulunan üniversite rektörleri ile görüşeceğiz. Geleceğin Food and Beverage (F&B) ağırlıklı olması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle bünyelerinde F&B kökenli fakülteler barındıran turizm üniversitelerine, meslek liselerinde başarılı olan öğrencilerin belli bir kısmına, oteller ve okullar tarafından burs verilmesini sağlayacağız. Türk turizminin artık yönetici ihraç eder duruma gelmesi gerekiyor. Bununla ilgili gerekli alt yapıları yapıyoruz. Zaten bu 5-10 yıllık bir süreç. 10 yıl sonrasının turizmine hazırlık yapıyoruz. Çünkü sayıları çok arttırdık." diye konuştu.

KALICI BİR TURİZM POLİTİKASI OLUŞTURMALIYIZ

En büyük sıkıntının, sektörde ya da bakanlıkta bakan ve bürokrat değişiklikleri olduğunu, bunun için kalıcı bir turizm politikası oluşturulması gerektiğini ifade eden Ersoy, "Dünyada turizm gelirleri en yüksek olan Amerika, Fransa, İspanya, Yunanistan, Singapur, Dubai gibi ülkeleri inceledik. Hepsinin ortak bir yanı olduğunu gördük. Ortak yönleri de turizm geliştirme fonu tarzında, fonlar kurmuşlar. Bu fon kurulduktan sonra, çok hızlı bir şekilde kişi başı turizm gelirlerinde çok ciddi artışlar gerçekleştirmişler. Turizm geliştirme fonunun ağırlıklı kısmı yüzde 70 gibi bir kısmı tanıtma fonu olarak kullanılıyor, diğer kısmı ise turizm geliştirme ve turizm yatırım fonu olarak kullanılıyor. Bu tanıtma fonunda yönetim kurulu 11 kişiden oluşturulacak, ağırlıklı kısmı ise turizm yatırımcılarından oluşacak. Sadece bizim bakanlık olarak üç tane koltuğumuz var; bakan, bakan yardımcısı, tanıtma genel müdürü. Diğer sekiz kişi turizm sektöründen uyarlanacak. Bir danışma kurulu olacak. Danışma kurulunda profesyonel otel yöneticilerine bir koltuk vermeyi planlıyoruz. Doğru politikaların geliştirilip yatırımcıların yönlendirilmesi açısından bu platformda olmanızın hayati önemi var. Çünkü yatırımcı, yatırımcı olmasından kaynaklanan tek bir doğrultuda bakıyor, yatırımın en kısa sürede geri dönmesi amaçlı bakıyor. Bizim içinse doğru bir şekilde yatırımın geri dönmesi esas. Çünkü biz anlık yatırım gibi düşünmüyoruz. Sektörün tamamı gibi düşünmemiz lazım. Turizmin sürdürülebilir olması lazım. Tabana yayılmış olması lazım ki bütün paydaşlar tarafından sahip çıkılsın, geliştirilsin ve Türkiye bir turizm ülkesi halini alsın" dedi.

Gecenin sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a gecenin anısına hazırlanan anı şilti, TÜROYD Başkanı Ali Can Aksu tarafından takdim edildi.  Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv