Yeni bir tur rotası BOTAN TURLARI

Yeni bir tur rotası BOTAN TURLARI
  11 Haziran 2019 , 12:43:08   422 A-A+

Her geçen gün büyüyen turizm sektörünün Türkiye açısından daha iyi noktalara gelebilmesi için ortaya konulan birçok proje söz konusudur. Ancak kültür destinasyonlarına yönelik artan merak ve bu minvalde artan kültür turları başta iç turizm olmak üzere dış turizmde kültür turistlerinin ülkemizi tercih etmesini sağlamaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesi açısından oldukça önemli olan GAP turları gittikçe gelişmekte ve gidilen bölgelerin bir destinasyona dönüşmesine katkı sunmaktadır. Bu turlar genellikle Güneydoğu’nun Mezopotamya bölgesinde gerçekleşmektedir. Ancak kültür turlarındaki gelişmelerle birlikte henüz yeteri düzeyde olmadığını söyleyebiliriz.

Ülkemizin en önemli ve en köklü tarihsel geçmişine sahip yerlerden biri olan Botan Bölgesi ve çevresi veya ekonomik gelişim sınıflandırmasına göre TRC3 Bölgesi (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak) henüz keşfedilmemiş bir yer. Keşfedilmemesinin birçok sebebi var mutlaka, ama bir yerden başlamak lazım artık.

ŞİMDİ TAM ZAMANIDIR

Önemli kültürel, tarihsel ve doğal somut ve somut olmayan değerlere sahip bir bölgemizdir Botan Bölgesi. Bugün Batman’da bulunan Hasankeyf, Mardin’deki Mimari yapılar ve Dara Antik Kenti, Midyat ilçesindeki Süryani yapılar, Şırnak’ın İdil ilçesinde bulunan Ezidi ve Süryani köyleri ve mimari yapıları, Şırnak’ın Cizre İlçesindeki Kırmızı Medrese, Ulu Cami, büyük aşk destanı Mem ve Zin’in türbesi, Şırnak’ın Uludere ve Beytüşşebap İlçelerinde yer alan derin vadiler, şelaleler ve muazzam yaylalar ve Keldani köyleri, Siirt’in evliyalar diyarı Aydınlar İlçesi (Tillo) ve Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin mühendislik harikası Aynalı Güneş Işığı düzeneği, ayrıca Siirt’in Botan vadisini ayaklarınızın altına seren Delikli Taş (Rasıl Hacar) manzarası ve M.Ö. 4 bin’li yıllarda bir liman kenti olan Çattepe,  kısaca değindiğim yerler bile bir tur “BOTAN TURU ROTASI” oluşturmak için yeterli turistik ürün sunmaktadır.

Bunun yapılabilmesi için 4 ilin turizm sektörü paydaşlarının bir araya gelerek bir Destinasyon Yönetim Organizasyonu veya Turizm Geliştirme Platformun kurulması şarttır. Nitekim yeni geliştirilecek bir destinasyon için başka bölgelerde yapılan hataları yapmamak, yapılan güzel şeyleri de daha iyi yapmak adına henüz işin başındayken böyle bir kurumsallaşmaya ihtiyaç vardır. Dört il de de kendi çabası dahilinde çeşitli pazarlama faaliyetleri yürüten işletme ve kurumlar var. Ancak bunların etkisi yok denecek kadar azdır maalesef. Bu yüzden birlikte hareket etmek için “BOTAN DESTİNASYONU YÖNETİMİ” gibi bir oluşum ivedilikle oluşturulmalıdır. Bunun içinde yerel halk temsilcileri, özel ve kamu kurumları, turizm eğitimcileri, ilgili sivil toplum kuruluşları yer almalıdır.

Bölgenin birçok kurum ve kuruluşu aşan sorunları olmakla birlikte, bölgedeki çatışmasızlığın ve sükunetin kıymeti bilinmeli ve ivedilikle turizm faaliyetlerine başlanmalıdır. Unutmayalım ki turizm sektörü, gelişiminin ilk dönemlerinde ekonomik etkileri ile halk tarafından cazip görülmektedir. Nitekim özellikle işsizlik oranı yüksek iller arasında yer alan Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt illeri için turizm sektörünün gelişmesi bu illerin ekonomik yönden gelişmelerinin yanında, sosyolojik ve psikolojik anlamda rahatlamalarını sağlayacaktır.

 Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv