Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Milli Park

Hem yerli hem de dünyanın dört bir yanından gelen pek çok gezgin ve turiste ev sahipliği yapan ülkemizde, görülmesi gereken yerlerin sayısı bir hayli fazla. Tarihi değerleri ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan ülkemizin, böylesine eşsiz olan doğasının korunması ise çeşitli önlemler alınarak sağlanıyor. Milli parklar işte bu önlemlerden biri. Kanunlar çerçevesinde, her yönden koruma altına alınan birer doğa parçası olan bu parklar, bizlere adeta huzur bahşediyor. İçlerinden seçim yapmak oldukça zor olsa da biz favoriniz olmaya aday 10 milli parkı sizin için belirledik.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Milli Park
  16 Eylül 2019 , 14:35:46   212  Gündem A-A+

Hem yerli hem de dünyanın dört bir yanından gelen pek çok gezgin ve turiste ev sahipliği yapan ülkemizde, görülmesi gereken yerlerin sayısı bir hayli fazla. Tarihi değerleri ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan ülkemizin, böylesine eşsiz olan doğasının korunması ise çeşitli önlemler alınarak sağlanıyor. Milli parklar işte bu önlemlerden biri. Kanunlar çerçevesinde, her yönden koruma altına alınan birer doğa parçası olan bu parklar, bizlere adeta huzur bahşediyor. İçlerinden seçim yapmak oldukça zor olsa da biz favoriniz olmaya aday 10 milli parkı sizin için belirledik. 

1 – Boğazköy – Alacahöyük Milli Parkı

Çorum'un Boğazkale ilçesinde yer alan bir milli park olan Boğazköy-Alacahöyük, Hittit başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2 bin 634 hektarlık alanıyla bölgenin öne çıkan turistik duraklarından biri. Milli park, surlar, tabletler, anıtsal kapılar ve saray kalıntılarıyla, özellikle tarih meraklılarını heyecanlandırmayı başarıyor. Parkın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alması 1989 yılına kadar uzanıyor.

2 – Göreme Tarihi Milli Parkı

Hem milli park ilan edilerek koruma altına alınan hem de UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göreme Tarihi Milli Parkı, bünyesinde Ürgüp, Uçhisar, Ortahisar ve Göreme gibi destinasyonları barındırıyor. Ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından gelen pek çok turiste ev sahipliği yapan bu duraklarda, peribacaları, platolar gibi doğal oluşumların yanı sıra tarihi zenginlikler de bolca yer alıyor. Bölgede yapılabilecek aktivitelerden bahsedecek olursak, jeep-safari, binicilik, fotoğrafçılık ve kampçılık için oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz.

3 – Kuş Cenneti Milli Parkı 

Balıkesir – Bandırma'da yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı, Asya, Avrupa ve Afrika arasındaki göç yollarının üzerinde konumlanmasının etkisiyle çok sayıda farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Milli park sınırları içerisinde yer alan göl ve çevresi doğal SİT alanı statüsüne sahip ve parkta en yaygın görülen kuş türü ise karabatak. Kuş gözlemciliği yapmak isteyen ziyaretçiler gözlem kulesini ziyaret edebiliyor ve tekne kiralayarak gölün belirli bir kısmını gezme şansı bulabiliyorlar.

4 – Nemrut Dağı Milli Parkı

Ülkemizin mutlaka görülmesi gereken değerlerinin başında geliyor Nemrut Dağı Milli Parkı. Adıyaman il sınırlarının içerisinde yer alan bu parkta Nemrut Dağı'nın 2100 metrelik zirvesinde, Kommagene Krallığı tarafından yaptırılan dev heykellere, mezara ve eşsiz bir manzaraya rastlanıyor. Milli parkın ziyaretinin olmazsa olmazları arasında hiç şüphesiz tepenin batı terasında gün batımını ve doğu terasında ise gün doğumunu izlemek geliyor.

5 – Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya'nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon, 1973 yılında milli park ilan edilmiş ve ormanlık alanlarının zenginliği ile ön plana çıkıyor. Tabi milli parkın sahip olduğu tek güzellik yeşil alanla sınırlı kalmıyor. Burada köprüler ve Selge Antik Kenti gibi tarihi kalıntıları da yer alıyor. Kanyonun en çok turist çeken bölümü ise hiç şüphesiz rafting sporu için oldukça ideal olan Köprüçay ırmağı oluyor.

6 – Kazdağı Milli Parkı

Gelelim ülkemizin en büyük nefes alanlarından biri olan Kazdağı Milli Parkı'na. Mitolojik hikayeleri ve yemyeşil ormanları ile eşsiz bir seyahat rotası olan Kazdağı'nın 21 bin 450 hektarlık alanı 1993 yılında milli park ilan edilmiş. Milli parkı ziyaretçiler trekking, hiking, kamp, piknik ya da günübirlik aktiviteler için sıklıkla tercih edebiliyor. Fauna ve flora çeşitliliğiyle de oldukça dikkat çeken milli park sınırları içerisinde meraklılarını huzur dolu bir seyahat bekliyor.

7 – Karagöl-Sahara Milli Parkı

Karagöl ve Sahara olmak üzere iki bölümden oluşan Karagöl Sahara Milli Parkı, Artvin'in Şavşat ilçesinde yer alıyor. Milli park ilan edilmesiyle 1994 yılından beri koruma altında olan bu doğa harikasının her iki bölümü de bugün ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Şavşat'a 24 km uzaklıkta yer alan Karagöl, ormanlık bir alan içinde konumlanan bir heyelan gölü ve hem manzarası hem de doğal yaşamı görenleri büyülemeyi başarıyor.

8 – Soğuksu Milli Parkı

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, Ankaralılar için keyifli bir hafta sonu rotasıyken doğa tutkunları için de özel keşif duraklarından biri. Park bünyesinde sarıçam, karaçam ve köknar gibi çeşitli ağaç türlerinin yanı sıra sayısı yaklaşık 35'i bulan kuş türünü barındırıyor ve mevsimlerden ne olursa olsun her daim güzel kalmayı başarıyor. Volkanik yapısının etkisiyle sıcak su kaynakları bulunan parkta bu kaynaklar kaplıca olarak değerlendirilirken, bu şifalı sular yıl boyunca pek çok hastalığa iyi geliyor.

9 – Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı

Beydağları Sahil Milli Parkı Antalya'nın Kemer ve Kumluca ilçe sınırlarında, 100 km boyunca uzanan sahil şeridini kapsıyor. Adrasan Plajı, Olimpos, İdyros gibi antik kentler, Antik Likya Yolu ve Yanartaş gibi turistik açıdan önemli çok sayıda destinasyonu bünyesinde barındıran milli park, her yıl sayısız ziyaretçinin de seyahat planında yer almayı başarıyor. Bitki türü çeşitliliği, muhteşem sahilleri, tarihi değerleri ile parkta, turistler için birbirinden farklı türde konaklama seçenekleri de mevcut.

10 – Saklıkent Milli Parkı

Fethiye ile Kaş arasında kalan ve 18 kilometre boyunca uzanan Saklıkent Kanyonu'nun bulunduğu alan 1996 yılında milli park ilan edilmiş. Asıl ziyaretçisini yaz aylarında ağırlayan kanyonun duvar kenarında yer alan tahta köprüsü, ziyaretçilere kanyonun belirli bir yerine kadar ulaşmalarına olanak sağlıyor. Fakat kanyonun buz gibi sularında serinlemek isteyenler köprünün ardından iniş yaparak yoluna devam edebiliyor. Kafeterya ve dinlenme alanı da bulunan milli parkta, ziyaretçiler rafting yapma şansı da bulabiliyor.

 

  Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv