TÜROB "SEKTÖR YETENEK AVINDA" ETKİNLİĞİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

TÜROB, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro’nun sektör-okul işbirliğini geliştirmek amacıyla başlattığı “Sektör Yetenek Avında” yemek yarışmasının üçüncüsü 26 Şubatta gerçekleşecek.

TÜROB
  12 Şubat 2020 , 11:35:09   272  Gündem A-A+

TÜROB, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro’nun sektör-okul işbirliğini geliştirmek amacıyla başlattığı “Sektör Yetenek Avında” yemek yarışmasının üçüncüsü 26 Şubatta gerçekleşecek.

TÜROB, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro’nun sektör-okul işbirliğini geliştirmek amacıyla başlattığı, Mutfak alanında ilgi ve yeteneği olan meslek lisesi öğrencilerini keşfederek meslekte ilerleyebilmelirine imkan tanımayı hedefleyen “Sektör Yetenek Avında” yemek yarışmasının üçüncüsü 26 Şubatta gerçekleşecek. Yarışmanın ödül töreni ise 27 Şubat 2020 tarihinde TÜROB Geleneksel Öğle Yemeği programı ile birlikte düzenlenecek.

İstanbul’daki 12 meslek lisesi öğrencilerinin yarışacağı ve jüri başkanlığını Şef Vedat Başaran’ın yapacağı yarışma, İstanbul Güneşli’de bulunan Gastronometro ev sahipliğinde düzenlenecek. Sosyal sorumluluk amacını taşıyan bu projede turizm otelcilik sektörünün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasını ve meslek lisesi mezunlarının eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkânlarının artırılması ana hedef olarak belirlenmiş.

Otelcilik Sektörü ve Meslek Liseleri arasında bir köprü

TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek olan yarışmanın gelecek yıldan itibaren Türkiye çapında düzenleneceğini söylüyor. Sadece yarışmada dereceye girenlere değil, yarışmaya katılanların çoğuna konaklama sektörü olarak staj imkânı sunulduğuna dikkat çeken Eresin, meslek liselerinin sektörün önemli bir istihdam kaynağı olduğunu belirtiyor. Eğitimin bu yarışmanın önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken Müberra Eresin  “Sektöre gönül vermiş bu gençlerden, profesyonel bir mutfakta, daha önceden belki de hiç tatmadıkları ürünlerle bir menü oluşturmalarını istiyoruz. Önemli bir tecrübe yaşıyorlar. Yarışmayı jüri üyeleri ile birlikte TÜROB üyesi müdürler ve mutfak şefleri de izliyor. Amacımız, öğrenciler mezun olduklarında sektörümüzde kalıcı olarak istihdam edilmelerini sağlamak. Çünkü, kalifiye çalışan eksikliğinin en fazla hissedildiği sektörlerden biriyiz. Konaklama sektörü olarak turizm meslek liselerinden mezun olan tüm kalifiye çalışanlara talip olmaya devam ediyoruz.” diyor.

Sektöre Destek

TÜROB Genel Sekreteri İsmail Taşdemir ise Türkiye’de konuyla ilgili 77 mesleki ve teknik lisenin bulunduğunu ve bunlardan 12’sinin İstanbul’da yer aldığını belirterek bu liselerinin önemine ve devamlılığının gereğine vurgu yapıyor… Bu okullarda eğitim almak isteyen meraklı ve yetenekli gençlerin, ikametgâhlarına bakılmaksızın öğrenci olarak kabul edilmelerinin de sektöre destek olacağını kaydeden Taşdemir, yarışmadan söz ederken hijyene de önem verildiğini, çocuklarda bu bilincin geliştirilmesi için, jüri üyelerinin onları yönlendirdiklerini, bir hijyen ödülü de verildiğini belirtiyor…

Hangi Okullar katılıyor?

Yarışmaya İstanbul’dan Selahattin Eyyübi, Kadıköy Mualla Selcanoğlu, Kumburgaz, Küçükçekmece İMKB, Şişli Kervansaray, Asım Kibar, Etiler, Sarıyer Vehbi Koç Vakfı, M. İhsan Mermerci, Selimpaşa İMKB, Katip Mustafa Çelebi, Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri 4’er kişilik takımları ve koçları ile katılıyor.

Geçen sene düzenlenen yarışmanın görüntüleri https://www.youtube.com/watch?v=s5baXniTMTw Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv