KRİZDEN DOLAYI TASARRUF TEDBİRLERİ “PERSONEL KIYIMI” İLE BAŞLAMAMALI

2017 yılındaki krizin izlerini yok eden turizm sektörünü, Coronavirus nedeniyle yeniden zor günler bekliyor. Turizm Otel Yöneticileri Derneği TUROYD Başkanı Alican Aksu, hem dernek üyelerini hem de aynı zamanda bir otel yöneticisi olarak meslektaşlarını uyardı

KRİZDEN DOLAYI TASARRUF TEDBİRLERİ  “PERSONEL KIYIMI” İLE BAŞLAMAMALI
  14 Mart 2020 , 10:30:46   342  Gündem A-A+

KRİZDEN DOLAYI TASARRUF TEDBİRLERİ

PERSONEL KIYIMI

İLE BAŞLAMAMALI 

 

2017 yılındaki krizin izlerini yok eden turizm sektörünü, Coronavirus nedeniyle yeniden zor günler bekliyor.  Turizm Otel Yöneticileri Derneği TUROYD Başkanı Alican Aksu, hem dernek üyelerini hem de aynı zamanda bir otel yöneticisi olarak meslektaşlarını uyardı.

Ülkemizin 2023 Turizm hedefi ise 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir. Aslında şu ana kadar ulaşılması gereken bir rakam olmasına rağmen maalesef yıllardır dünyada ve ülkemizde yaşanan bazı olumsuzluklar ve sürdürülebilir turizm politikamız olmamasından kaynaklı bu sayısı 35- 40 milyon seviyelerini geçemedi.

2020’nin başlarında ülkemizde başta Elazığ depremi, Suriye’de verdiğimiz şehitler ile birlikte dünyada yaşanan “Corona virüs” salgınından dolayı turizm adına tüm hayalleri ve ümitlerin tükenmeye başladığını görmekteyiz.

En büyük tesellimiz ise de şu ana kadar ülkemizde bu hastalığa ait az vakaya rastlanılması..

Yıllardan beri dünyanın her yerinde bu ve buna benzemez birçok salgın hastalıklar, savaşlar, terör eylemleri yaşanmış olsa da bir yandan yaşamın devam ettiğini görebilmekteyiz...

Dünyada 8 Milyara yakın insan yaşıyor. Tatil amaçlı seyahat eden insan sayısı ise yaklaşık 3,5 milyar insan.

Çin'in Wuhan kentinde, Aralık ayında ortaya çıkan Corona virüsü 80'den fazla ülkeye yayıldı. Gelen son haberlere göre, dünya genelinde ölü sayısı 3 bini, karantinaya alınanların sayısı ise 100 bini aştı. Avrupa'da en çok vakanın görüldüğü İtalya'da ölü sayısı son 24 saat içinde 197'ye, vaka sayısı ise 3 bin 858'den 4 bin 636'ya yükseldi.

Dünya Sağlık örgütünün virüs ile ilgili ciddi çalışmalar yürüttüğünü görüyoruz. Ve umarız ki en kısa zamanda geçmişte yaşadığımız gribal virüslere çözüm bulunduğu gibi corona da tarih olur gider.

Bu süreçte Hükümete düşen görev sektörü ve yatırımcısını rahatlatacak personel kıyımını engelleyecek tedbirleri bir an önce açıklaması

Bu süreçte biz turizm camiasının yapması gereken ise geçmiş krizleri atlattığımız gibi daha itidalli davranmamız,

Olayların gerçek analizleri ile empati kurma,

Konunun fiyat politikaları ile ilgili olmadığının net bilinmesi ve bundan kaynaklı fiyat düşürmelerin hiçbir işe yaramayacağı,

Bilakis sesimizi daha da arttırarak aşağıdaki sloganları tüm dünyaya yaymamız gerekiyor

“Sağlık açısından dünyada en güvenilir ülkesi” Türkiye,

“Dünyanın en mükemmel coğrafyası” Türkiye.

Değerli turizmci meslektaşlarım, güzel duygularla güzel dileklerle bezenelim ve tüm dünyaya sağlık ile birlikte turizm sezonuna hazır olduğumuzu duyuralım. MAYIS – EKİM arası sezonun bugüne kadar yaşadığımız en iyi ve açıklarımızı kat be kat kapatacağımız sezon olacağını hep birlikte göreceğiz.

Her şeyin tüm dünya ile birlikte ülkemiz adına güzel olmasını diliyorum.

Ali Can AKSU

TUROYD YÖN.KUR.BAŞK.Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv