İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Dilek YETKİN

TURİZMCİ SOSYAL MEDYASI

Dilek YETKİN
06 Temmuz 2017
A-A+

TURİZMCİ SOSYAL MEDYASI

İletişimin son derece önemli olduğu ve hız kazandığı bugün kendimizi ifade etmek noktasında sosyal medya kanallarını günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız aşikar..

Bireysel olarak sosyal medya mecralarındaki iletişimimizde kendimizi, bilgi ve birikimlerimizle en iyi şekilde ifade edebiliyoruz. Tüm mecralarda güncel kalabiliyoruz ve hatta her geçen gün daha da öğrenerek ve gelişerek alternatif mecralarda da olma hevesi içerisindeyiz. .

Sosyal medyayı yakından takip eden ve kullananlar olarak var olduğumuzu, tam da burada şu anda yapıyor olduklarımızı, tercihlerimizi, başarılarımızı, bilgilerimizi, ilgili olduklarımızı, sahip olduklarımızı belirtmek için her boş kaldığımız an ilgili mecraları kullanıyor, paylaşımlar yapıyor ve takip ediyoruz..  

İfadelerimiz öylesine güncel ve samimi ki; sabah nasıl uyandığımız, öğlen ne yediğimiz,  hangi marka şarap içtiğimiz, bugün nasıl hissettiğimiz, bulunduğumuz mekanlar, seyahat ettiğimiz yerler, okuduğumuz kitaplar, yaptığımız sporlar… Her biri şahsi sayfalarımızı birbirinden güzel fotoğraf ve ifadelerle süslüyor..

Birbirimizi takip etmenin dışında tanımadıklarımızı, idollerimizin hayatlarını da yakından takip etmek,  beğenilerini, ilgi alanlarını tercih ettiklerini beğenmek, yorumlar yapmak son derece keyifli kabul ediyoruz. Zaten sosyal medya bir harika dostum, kabul etmemek imkansız! Önceden nasıl yaşıyorduk ki? Diye soruyoruz kendimize sık sık ;) Sıkı bir sosyal medya kullanıcısı olarak elbette olumsuz bir eleştiride bulunmayacağım.. Ne haddime ayrıca! ;) Sadece hepimiz için telefona odaklanıp bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalan gözlerimizi ve boyun fıtığı olma tehlikesini arada düşünmüyor değilim ne yalan söyleyeyim..

Ne var ki kendimiz için bu kadar yoğun bir şekilde kullanmaktan vazgeçmediğimiz ve etki alanı içerisinde olduğumuz sosyal medya mecralarını bir türlü iş hayatımıza entegre edemiyoruz. Aslında edebiliyoruz, ancak o kadar da başarılı olduğumuzu, amacımıza tam olarak ulaşamadığımızı düşünüyorum,  naçizane kendi fikrimi beyan ederek ve istisnalar varsa özür dileyerek.. 

Sosyal medya kullanıcılarının yapacak bir işi olmadığı veya ilk boşa çıktıkları anda yüzde 85  oranında akıllı telefonları ile oyalandıklarını biliyor muyuz? 

Ve şunu da çok iyi biliyoruz ki takip etmekle kalmayıp satın almaya dönüşen her eylemde birbirimizden etkileniyoruz. Satın alınan ürünle ilgili, kalınacak yer, seyahat edilecek noktalarla ilgili birbirimizden son derece etkilendiğimiz ve tercihlerimizi belirlediğimiz çok net.

Olumlu etkilerin yanında olumsuz da etkilenebiliyor ve tercihimizi buna göre belirliyoruz. Bu noktada başta facebook, instagram, twitter platformları; forumlar, bloglar gezilip görülen yerleri anlatma, memnun kalınan ve şikayette bulunulan durumları başkaları ile paylaşma ve tavsiyelerde bulunmak için kullanıcılara mükemmel ortamlar sağlıyor şüphesiz. 

Ayrıca Dünyada turizm sektörünün sosyal nabzını elinde tutan başta Tripadvisor olmak üzere benzeri bir çok siteyi takip eden ve rezervasyon yapmadan önce mutlaka girip Otelle ilgili yorumları  değerlendirerek fikir alan göz ardı edilemez önemli bir kitle var. Kişi kendinden bilir işi.. Hepimiz yapmıyor muyuz? 

Bizler hem hizmet veren hem tüketen tarafta artık internette çok daha fazla vakit harcıyor,  parmaklarımızın ucuyla dünyayı takip ediyoruz.  Otellerimizde konaklayan kişilerin seyahat yorumları anlık olarak internette paylaşılabiliyor. Özetle geçmiş tarihte otelimizde konaklamış olan kişiler, gelecekte otelimizi seçecek olan kişilerin kaderini belirleyebiliyor. Bu duruma misafirin memnuniyeti veya memnuniyetsizliği olarak bakılmasının şu anda duruma sevinmek veya üzülmek  noktasında olmadığımı belirtiyor, sadece sosyal medyanın sağladığı fırsat alanına odaklanmak istiyorum.

O kadar güçlü bir oluşum karşımızda duruyor ki, bizler Pazarlama ve Satış tarafındaki verimliliğin hesaplarını yaparken sosyal medya gibi bir pazarlama fırsatını kaçırma olasılığımızı gözden kaçırmamalıyız.

Neler yapacağız? Öncelikle konuyu ciddiye alacak milyon dolarlık yatırımlarla hayata geçen otellerimizde sosyal medya kanallarını aktif kullanma konusunu enine boyuna değerlendireceğiz. Kendimiz için her boş anımızda kullandığımız bu mecradan otellerimizi mahrum etmeyeceğiz.

Ekiplerimizden görevlendirdiğimiz arkadaşlarla birlikte bu mecralara vakit ayıracak, hem keyfini yaşayacak hem de kurum kültürümüze yakışan şekilde Otellerimizi bu mecralarda en iyi ve etkili şekilde temsil edeceğiz. Tıpkı kendimiz için yaptıklarımız gibi.. 

İşin uzmanlarının da birleştiği noktalara ve yapmamız gerekenler oldukça basit ve hala çok keyfili ;) 

Yenilikleri takip edeceğiz; Piyasaya yeni çıkan uygulamaların kullanılabilirliğini ölçerek otellerimize uygun hale getirip hedef kitlemizle paylaşabiliriz. Hali hazırda kullanmış olduğumuz mevcut sosyal medya platformlarında güncel kalacağız; sürekli olarak fotoğraf, video, bilgi, kampanyalar, duyurular tarafını besleyeceğiz. Hedef kitlemizin beklentilerine göre segmente edip paylaşabiliriz.  Kurum imajımızı oluşturacak; kısa süreli videolarımızı yükleyecek, en kısa sürede otelimizi en iyi şekilde tanıtıma odaklanacağız. İnstagram ve facebook’ta yayınlanan kısa videoların çok büyük izleyici sayılarına ulaştığı tartışmasız bir gerçek. 

Misafirlerimizi tanıyor ve hangi platformda olduklarını biliyorsak işimiz çok daha kolay. Bugün elimizde ‘Business’ misafir kitlesine ulaşabileceğimiz Linkedin’den tutun da  millenium kuşağına hitap edebileceğimiz SnapChat e kadar kullanabileceğimiz bir çok yararlı mecra mevcut.  Otellerimizde konaklayan misafirlerin deneyimlerini  maksimuma çıkacağız; Misafirlerimizin istediği şekilde ve hızda onlarla iletişime geçeceğiz. 

Konunun özeti tüm sosyal medya kanallarında bulunmak  ve bu mecraları en iyi şekilde yönetmek durumundayız. Bunları yaparken gözümüzü gelecekten ayırmayarak hızlı gelişen teknoloji ile kardeş bu mecraların hepsini en verimli şekilde İş hayatlarımızın tam ortasına almak zorunda olduğumuzu kabul edelim.

Ulaşabildiğimiz her bir misafirimizin yönettiğimiz otellerin birer parçası ve hali hazırda otelimizin pazarlamacıları olduklarını da unutmayalım! 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv