İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Turan İSLAM

ŞEHİR TURİZMİNDE AVRUPA’DA İSTANBUL (yeme-içme seçenekleri)

Turan İSLAM
06 Temmuz 2017
A-A+

ŞEHİR TURİZMİNDE AVRUPA’DA İSTANBUL (yeme-içme seçenekleri)

Avrupa’da istanbul’a gelecek olan ve gelmesi muhtemel çok büyük bir talep mevcuttur. Bunların siyasi, sosyo-ekonomik nedenlerini bir yana bırakırsak, globalleşen dünyada ucuz politik hesaplarla yapılan ertelemeler fazla uzun sürmemektedir. Eğer bizler İstanbul gibi devasa bir turizm ürününü iyi hedeflerle,  doğru ve isabetli bir şekilde pazarlarsak, buradaki talep eğrisi sürekli artan şekilde olacaktır.

Kısa süreli şehir turizmini geliştiren en önemli faktörleri  4 ana başlık altında toplayabiliriz.

1-    Ucuz fiyatlı, alternatifli uçuşlar,

2-    Gidilen şehirde çok alternatifli ve ekonomik konaklama seçenekleri,

3-    Gidilen şehirde çok seçenekli yeme ve  içme olanakları..   

4-    Gidilen şehirde insanları oraya çeken çekim unsurlarının yoğunluğu…

 

1-    Bu talebin getirilmesinde THY üzerine düşeni çok ta iyi yapmaktadır. Burda  özel havayollarını ve ucuz ekonomik uçuşları da artırarak devam etmenin yolları aranmalıdır. Avrupa’da birçok şehirden bir başkasına 1-2 saatlik uçuşlarda bile 15-60 euro arasında ucuz biletlerle uçulabilmektedir. Bizim de Çorlu havalimanı, Sabiha Gökçen, 3. büyük havalimanı derken birçok kapasitemiz mevcuttur ve olacaktır. Burada Avrupa’da devleşen ekonomik havayollarını da ülkeye yönlendirme seçenekleri aranmalıdır.

2-    Oteller olarak biz Avrupa ile değil nerdeyse dünya ile yarışıyoruz. Ayrı bir başlık altında incelenmesi gereken, örneği bulunmayan bir şekilde 35-40 euroya iki kişilik oda veren 5 yıldızlı güzel otelleri artık dünyada sadece ülkemizde bulmak mümkündür !!! Bu açıdan konaklama seçeneğinde Avrupa’nın çok ilerisindeyiz.

3-    Çok seçenekli yeme içmede bizim mutfak kültürümüzü ve İstanbul’daki seçenekleri tanıtmada büyük sorun yaşıyoruz. Turizm Güncel portalından alıntı yaptığım bir habere göre çok ta güzel  açıklanmış her şey aslında. Booking.com 120 milyon üyesinin tercihine göre bir sıralama yapmış ve  yeme içme destinasyonlarını sıralamışlar. İstanbul dünyada 19. sıraya girebilmiş. Bu şehirler içerisinde bizim hedef kitlemiz olan Avrupa’daki  şehirlere dikkat edelim lütfen…!!

4. sırada Atina (Yunanistan ),

8.sırada Granada (İspanya ),

12.  sırada Varşova (Polonya )

13. sırada Porto (Portekiz),

14.sırada Valencia (İspanya),

15. sırada Floransa (İtalya),

16. sırada Milan (İtalya),

18. sırada Krakow (Polonya)   ve

19. sırada İstanbul  !!!

Araştırmaya katılanların yüzde 75’i, bir sonraki seyahatinde yiyecek-içeceğiyle ünlü bir destinasyona gidebileceğini belirtirken, iyi bir yeme-içme deneyiminin kişinin seyahatindeki unutulmaz noktalar olarak hafızalara kazındığı kaydedilmiş.

Bu şehirlerin nerdeyse tamamını görmüş bir kişi olarak söylersem muhtemelen İstanbul hepsinin toplamından birkaç kat daha fazla alternatif sunmaktadır.

Öyleyse  sizce de yapılacak çok şey vardır değil mi?

 

(Devam  edecek…)
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv