İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Dilek YETKİN

SEVİYORSAK Bİ SEBEBİ VAR; BODRUM

Dilek YETKİN
06 Ekim 2017
A-A+

SEVİYORSAK Bİ SEBEBİ VAR; BODRUM

En güzel zamanlarıdır şimdi.. 

Oteller misafirlerini ağırlamış, yoğun yaz temposunu geride bırakmış, Bayram tatilleri bitmiş ve nihayetinde okulların açılması, şehirde iş hayatının koşuşturmacalı temposuna geri dönme telaşıyla birlikte Bodrum’dan el etek çekilir ve Eylül gösterir kendini..  

Bir aşıkları, müdavimleri kalır geriye bir de yaşayan güzel insanları..

En güzel zamanlarıdır şimdi.. Kavurmayan sıcakları, kitap kokulu sabahları, dostlarla birlikte deniz kenarı şarkıları, hafif serin akşamları.. Bu zamanlarında doğanın gücünü görür ve teslimiyetini yaşarsın bazen yağan sürpriz yağmurlarıyla, yazının çarşaf denizinden beklenmeyen dalgalarıyla insanın içini huzurla doldurur. Her bir hali başkadır Bodrum’un.

Binlerce insan tarafından terkedilince eksik kalmaz artar; terkedilmek hiçbir yere bu kadar yakışmaz yeryüzünde. Hüzünlü yalnızlığını bile aşka dahil eden en coşkulu yerdir bana göre.

İki katlı beyaz evleri, kapı önlerini süsleyen begonvilleri, sıcacık esnafı, kapı önünde oturan konuşkan teyzeleri ile kendine münhasır içten ve sımsıcak ve kış telaşıyla dimdik durur ayakta.     

Her yokuşbaşına geldiğimde Bodruma girdiğim o anlarda yüreğim çarpar, içimden çocuklar gibi arabadan inip aşağı denize doğru koşmak isterim. Barlar sokağından yarı açık yarı kapalı dükkanları izleyerek, yorgun ama mutlu esnaflıyla selamlaşarak, sokağın ortasında uyuyan mutlu köpekleri ve kendini Sonbahar güneşine teslim etmiş kedilerini izleyerek  gülümserim ve en mutlu olduğum anları yaşar içimden sarılırım Bodrum’a..

Deniz kenarına atılmış salaş ahşap sandalyeli kumsalında ayaklarıma değen dalgalara kavuşmak, görkemli Kale manzarasına bakarken biramı yudumlamak ve en sevdiğim kıymetli can dostlarımla sohbet etmek akşamüstünde en çok keyif veren kıymetli anlarımdandır dünyamda..

Her bir ayrıntısı birbinden güzel ve yaşamın kendisi doludur benim için..

Öyle bir yerdir ki Bodrum istersen İnsan kalabalığına karışır eğlenir hayatının en güzel en  coşkulu danslarını edebilirsin  insanları hiç tanımasan bile.

Ve öyle bir yerdir ki aynı zamanda istersen yalnız kalıp herkesi karşıdan seyredeceğin mutlu olabileceğin, düşüneceğin, ne istersen onu bulabileceğin anlarında bulursun kendini.. 

Seçimi sana bırakır her zaman istersen  karışırsın hayatın içerisine,  istersen çekilir bakarsın hayatlara karşıdan. Hiç zorlamaz..

En güzel zamanlarıdır şimdi..  

Öyle bir büyüsü vardır ki sanki ilk aşkını orada yaşamıssın ve terketmek zorunda kalsan veya terkedilsen dahi sahip çıkmak istersin hissettiklerine.. Tam da orada bulunmak ister, hep oarada yaşamak ister, Bodrumla birlikte sen de hep çok güzel ve dimdik ayakta kalmak istersin.. 

Öyle bir büyüsü vardır ki oturduğunda bir kaldırımına seyrettiğinde insanlarını yaşadığın mutluluğun tarifi, sanki yirmi beş senedir görmedğin çocukluk arkadaşlarına bir anda kavuşmuş gibi için sevinçten taşar gibi olursun.. 

Yürüdüğünde sokaklarında ve akşamları bir meyhanesine oturup rakını yudumlamaya başladığında ellerini ilk kez tuttuğun sevgilini anar bakışlarını hatırlarsın.. Ellerini tuttuğunda terlediği için yaşadığın masum mahcubiyetin yüzünü güldürür ve rakı kadehini tutan ellerini seversin kalbini ağrıtır duyguların o anda.. Özlemle hayalinde sarılır öpersin boynundan, tutarsın yeniden ellerinden ay ışında..

Evet aşığıyım kabul ediyorum.. Hayata dair birbirinden güzel duyguları acısını tatlısını yaşadığım duyduğum yerdir.. Şehir telaşından uzaklaşmak ve nefes almak istedğimde kaçtığım tek yerdir Bodrum.. 

Büyükşehir mağdurlarının bir gün mutlaka yerleşeceğim dediği yer; benimse mutlaka bir gün yerleşip seni her halinle seveceğim ve koynunda öleceğim dediğim yerdir Bodrum..

İki katlı küçük bahçeli begonvilli evimde İstanbul’dan gelen dostlarımı ağırlamayı hayal ederim. Dostlarla sabahlara kadar süren neşeli deli sohbetleri, rakılarımıza çaylarımıza eşlik eden şarkıları söylemeyi, yarım kalan kitaplarımı okumayı, günlük basit telaşlarla uğraşmayı, kendimle başbaşa vakit geçirmeyi, kış hazırlıkları, yaz sevinçlerini  yaşayıp sonsuza dek elinde eteğinde olmayı istediğim tek yerdir.. 

Çalışma hayatına ilk başladığım, ilk kez yürüyüp ayaklarımın üzerinde durduğum, beni bugünüme taşıyan hayata hazırladığım yerdir Bodrum.   

Beraber ağlayıp güldüğüm en kıymetlilerimin olduğu yerdir. En sıcak dost sohbetleriyle beni kendisine bağlayan güzel insanların memleketi olmuştur benim gibi doğuştan olmasa bile.. 

Kelimelerin ötesinde anlamı var; seviyorsak bir değil bin sebeb var Bodrum’un!

En güzel zamanlarıdır şimdi.. 

Çağırıyor, gitmek lazım..
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv