Büyük Göç Otelcileri Etkiledi

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na gerçekleşen ve 'Büyük Göç' olarak adlandırılan taşınma operasyonu 13 gün önce tamamlandı ancak bu taşınma sonrası bazı otellerin doluluk oranları azaldı. Bakırköy, Bahçelievler ve Florya'da yer alan otellerin yetkilileri işlerinin neredeyse yarı yarıya azaldığını oda fiyatlarının ise yüzde 30 oranında düştüğünü söylüyor.

Büyük Göç Otelcileri Etkiledi
  18 Nisan 2019 , 11:58:25   578  Gündem A-A+
Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma operasyonu geçtiğimiz günlerde tamamlandı. ‘Büyük Göç’ olarak adlandırılan bu operasyon en çok Bakırköy, Florya ve Bahçelievler’deki otel sahipleri üzüldü. Daha önce Atatürk Havalimanı’ndan dolayı hem online rezervasyon hem de normal rezervasyon sayılarının yüksek olduğunu belirten otel yetkilileri şu an işlerinin azaldığını söylüyor.
 
“YÜZDE 70 ORANINDA AZALMA OLDU”
 
Havaalanının taşınmasından dolayı işlerinin düştüğünü söyleyen Bahçelievler’de bulunan bir otelin Genel Müdürü Umut Gönülcan sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada,” Havaalanının gidişinden dolayı işlerimizde bir azalma oldu. Bu oranı yüzde 70 olarak düşünebiliriz. Buraya yakın fuar merkezi olduğundan oraya gelen misafirleri ağırlamaya çalışıyoruz. Bu durumda Haziran ayına kadar sürecek. Ondan sonra ne olur bilmiyorum.” dedi.
 
ODA FİYATLARINI İNDİRDİK
 
Havaalanının taşınmasına üzüldüğünü dile getiren başka bir otelin yetkilisi Koray Amaç ise, “Ortalama yüzde 50 oranında bir azalma oldu. Şu an bir aksiyon planı alamadık. İlerleyen zamanlarda ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Otel olarak misafir çekmek için fiyatları düşürdük. Eskiden 350 liraya sattığımız oda fiyatını şu an 230 TL’ye indirdik. Burada faaliyet gösteren taksicilerden, istasyon sahiplerine hepsi bizim yaşadığımız durumu yaşıyor.” ifadelerini kullandı.
 
ONLİNE SATIŞLAR AZALDI
 
Bakırköy’de bulunan bir otelin ismini vermek istemeyen yetkilisi ise bölgeye yakın fuar alanları olduğundan dolayı taşınma sürecinden çok fazla etkilenmediğini belirtti.
 
Florya yer alan bir diğer otelin yetkilisi ise havaalanının taşınmasından sonra online satış rezervasyonlarının iptal olduğunu söylüyor.
 
 
TÜROB UYARMIŞTI
 
Türkiye Otelciler Birliği yetkilileri tarafından daha önce yapılan uyarıda Atatürk Havalimanı'nın kapatılacak olması, bölgedeki otellerde ‘atıl kalma' endişesi oluşturduğunu belirtmişti. TÜROB’dan yapılan açıklamada, “Bölgedeki 62 otelin yönetim kurulu başkanları ve genel müdürlerinin katılımıyla TÜROB tarafından düzenlenen toplantıda bu konu masaya yatırıldı. Müşterilerinin yarıya yakınını havalimanına yakınlığı sayesinde sağlayan otellerin yetkilileri, Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırımı barındıran, ekonomiye 500 milyon euro katkı sağlayan ve 50 bine yakın kişinin çalıştığı bölge otelleri için kriz anlamına geleceğini belirtiyor.” ifadeleri kullanılmıştı.Kaynak:Sözcü


Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir