Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler GastroAntep festivalinde buluştu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile iş birliği içinde, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlediği GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisinde dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler yeniden bir araya geldi

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler GastroAntep festivalinde buluştu
  16 Eylül 2019 , 10:36:16   531  Gündem A-A+

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile iş birliği içinde, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlediği GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisinde dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler yeniden bir araya geldi.

14 Eylül 2019 – Gaziantep / Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi festivaline dünyaca ünlü şeflerin ve Türk gastronomi profesyonellerinin workshop ve panelleri damgasını vurdu.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) kapsamında festivalin ikinci gününde Antep Fıstığı hasadı yapıldı. Fıstık hasadına; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep milletvekillerinin yanı sıra 40 ülkeden Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, UNESCO gastronomi şehirlerin temsilcileri katıldı.

Güneşten, topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti Dünya’ya tanıtmak amacıyla organize edilen gastronomi festivalinin ikinci gününde, 90 dönüm Antep Fıstığı tarlasındaki hasatla “Merhaba” diyen Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, gurmeler, gastronomi yazarları unutulmaz anlar yaşadı.

Şahin: Fıstık için ne gerekiyorsa onu yaptık

Hasat öncesi kalabalığa seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Zeugma Müzesi’nin sembolü haline gelen Çingene Kızı’nın bütün Dünya’yı Gaziantep’e çağırdığını söyledi.

Başkan Şahin, “Her şey topraktan başlıyor, eğer bugün GastroANTEP’i konuşuyorsak 40 ülke buradaysa bu nimetler soframızı zenginleştirdiği içindir. Geçen yıl Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler geldiler, kendi ürünlerini yaparken içerisine fıstığı koydular, fıstığın rengi, kokusu, aroması ürünü tamamen değiştirdi. Dünya’nın bu lezzete ihtiyacı var, şef gittiği yere bu lezzeti tattırınca insanlar acayip beğendi, fıstıkla ilgili zincir marketlerde satışlarımız arttı. Fıstığa dayalı sanayi ürünlerde patlama yaşandı. Bu işin kaybedeni yok” dedi.

Şahin, Paramotora Bindi

Yamaç paraşütçülerin kullandığı motorlu hafif hava aracı olarak bilinen Paramotordan “Kapadokya'nın kalbi Göreme Belediyesi’nden Gaziantep'e Sevgilerle” yazılı afiş açıldı. Başkan Fatma Şahin de Paramotora bindi.

Görsel şölenin ardından Antep Fıstığı hasadı başladı, Başkan Şahin ve protokol üyeleri, Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri ve gurmeler fıstık ağaçlarından Antep Fıstığı topladı.

 

GastroAntep festivali dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerle taçlandı

Bu yıl workshop’ları ile festivale damgasını vuran dünyaca şefler arasında ise; iki Michelin yıldızlı restoranı Jane’de egzotik tatlar sunan dünyaca ünlü şef Nick Bril, iki Michelin yıldızının sahibi ve dünyanın en iyi 9’uncu restoranı Disfrutar ile öne çıkan Eduard Xatruch, iki Michelin yıldızlı restoran Pure C’nin sahibi ve şefi Syrco Bakker, iki Michelin yıldızlı restoran VUN’un şefi Andrea Aprea, restoranı Ristorente Tokuyoshi ile kısa sürede Michelin yıldızının sahibi olan Yoji Tokuyoshi, Thai mutfağının dünyadaki temsilcisi Prin Polsuk, Orta Doğu mutfağını dünyaya tanıtan başarılı şef Joe Barza, Gürcistan’da mutfağın kraliçesi adledilen Tekuna Gachechiladze, üç Michelin yıldızlı restoran Ômer’in başarılı şefi Patrick Laine, kısa süre önce tatlı restoranı CODA ile Michelin yıldızını yakalayan dünyaca ünlü pasta şefi Rene Frank, patisserie dünyasında haute mutfağının öncüsü Paco Torreblanca, Rus mutfağını yeniden inşa eden şef Igor Grishechkin, iki Michelin yıldızlı restoranı L’Escaleta ile avant-garde mutfağının dünaydaki önemli temsilcisi Kiko Moya, iki Michelin yıldızlı restoranı Il Pabliaccio ile yemek tutkusunu mutfağına yansıtan başarılı şef Anthony Genovese, dünyaca ünlü İtalyan pastacı Gianluca Fusto, Bask Culinary Center’ın ünlü eğitmen şefi Diego Prado, moleküler gastronominin ustası Mohamad Orfali, restoranı RİJKS ile dünyanın en iyi şefi seçilen Joris Bijdendijk, Hotel Cinzia’da risottoların ustası Costardi Kardeşler, Londra’da Kol Restaurant’ın Meksikalı şefi Santiago Lastra Rodriguez ve Belçika’nın önemli çiftçilerinden Olivier Mehuys, GastroAntep Festivali’nde yerini aldı.

Türk gastronomi profesyonelleri düzenledikleri birbirinden farklı panellerle festivale renk katarkken, Local Chef ve Local Chef Üniversiteliler yarışması da tüm heyecanıyla devam etti. Yurt içi ve yurt dışından ünlü şeflerin katıldığı ve dünyanın yalnızca yerel ürünlerle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması Local Chef’te 6 otel yarıştı, Local Chef Üniversiteliler yarışmasında ise 6 üniversite Türkiye’nin gastronomi profesyonellerine hünerlerini sergiledi.

GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali hakkında

Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Güneydoğu’nun ve Mezopotamya’nın dünyaya açılan penceresi olan Gaziantep, gastronomisini dünyaya GastroAntep Festivali ile tanıtmayı sürdürüyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile işbirliği içinde, sürdürülebilir bir stratejiyle geliştirilen GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisi bu yıl 12 - 15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Dünyanın en iyi mutfaklarından biri olan ve Türkiye mutfağında özel bir yeri olan Gaziantep’in bu festival ile geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürü ile dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olarak konumlandırılması hedefleniyor. GastroAntep Festivali bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın kurumsal sponsorluğunda meraklılarıyla buluşuyor.

 

Daha fazla bilgi için:  http://gastroantepfest.com/tr Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir