Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği, FIJET TÜRKİYE atağa kalktı

Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği FİJET Yönetimi, Ege Turizm Derneği Başkanı ile birlikte, İzmir’de bir dizi ziyaretlerde bulundu. İzmir Ticaret Odası ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere kentin iki önemli makamına yapılan ziyaretler oldukça verimli geçti. Alınan kararların sonuçlarının önümüzdeki dönemlerde Türk Turizmine yansıması bekleniyor.

Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği, FIJET TÜRKİYE  atağa kalktı
  02 Ekim 2019 , 10:03:22   446  Gündem A-A+

Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği, FIJET TÜRKİYE atağa kalktı

 

İZMİR YÖNETİMİNDEN

FIJET’E DESTEK SÖZÜ

 

 

Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği FIJET Yönetimi, Ege Turizm Derneği Başkanı ile birlikte, İzmir’de bir dizi ziyaretlerde bulundu. İzmir Ticaret Odası ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere kentin iki önemli makamına yapılan ziyaretler oldukça verimli geçti. Alınan kararların sonuçlarının önümüzdeki dönemlerde Türk Turizmine yansıması bekleniyor.  

 

İLK DURAK İZTO

 

Heyetin ilk ziyareti İzmir Ticaret Odası oldu. İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeşler’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Fijet Yönetim Kurulu Başkanı Delal Atamdede ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kurtoğulları ile Ege Turizm Derneği Üyesi Özer Mumcu katıldı.Ziyarette, 2020 FİJET Yönetim Kurulu, FİJET Kongresi, Altın Elma, Bruno Santori konseri ve TRAVEL Expo organizasyonlarının birlikte yapılması konusu ele alındı. 

 

TUNÇ SOYER MALTA’YA DAVET EDİLDİ

FİJET heyetinin ikinci önemli durağı ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in makamı oldu. Ziyarette Tunç Soyer’in Akdeniz ülkeleri belediyelerine turizmde işbirliği mektubu ve bu mektubun sonuçları değerlendirildi. Soyer ayrıca Citta Calma (slow city) yaratıcısı olarak Malta’ya davet edildi. Bu ziyaretlerde gerek İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Soyer’den, gerekse İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Mövempick otelleri sahibi Oğuz Özkardeş’ten İzmir'de yapılması düşünülen 2020 FİJET Kongresi için destek sözü alındı.

 

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, FIJET Türkiye (ATURJET) 

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, FIJET Türkiye (ATURJET) Türk Turizmine gönül vermiş olan ve onu daha iyi noktalara taşıyabilmek adına hizmet eden turizm gazetecileri ve turizm yazarlarından oluşmaktadır. 

Modern teknolojide kaydedilen akıl almaz ilerleme ve sanal dünya öncesinde, Belçika’ lı gazeteci Ralph Alofs’ un 1951 yılında kurduğu Belçika Turizm Yazarları Birliği’ ni farklı ülkelerde benzer örgütlenmeler takip etmiş ve tüm bu derneklerin bir araya gelmesi ile de 4 Aralık 1954’ de Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu FIJET kurulmuştur. 1965 yılında Türkiye’ nin Paris Turizm Müşavirliği aracılığıyla Fransız Turizm Gazetecileri ve Yöneticileri ülkemize davet edilmiş, yapılan muhtelif görüşmeler sırasında Türkiye’ nin de böyle bir Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği kurması önerilmiştir.

Ziyareti takiben konu ile ilgili çalışmalar başlamış ve 7 Nisan 1966 tarihinde Sn. Ethem İzzet Benice başkanlığındaki kurucu heyet tarafından “Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği” resmen kurulmuş ve Bakanlar Kurulu kararıyla isminin başında “Türkiye” kelimesini kullanma hakkına da sahip olmuştur.

Daha sonraları FIJET Türkiye (ATURJET) adını alan “Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği” 18.07.1969 tarihinde ise Bakanlar Kurulu’ nun 6/12101 sayılı kararı ile “Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu” FIJET’e üye olmuştur.

İlerleyen yıllarda pek çok saygın ismin üye olduğu FIJET Türkiye (ATURJET), yurtdışında yaptığı başarılı tanıtımlar ve federasyon bünyesinde kurduğu iyi ilişkiler sonucunda “Dünya Turizm Oscarı” olarak nitelendirilen FIJET’ in “Altın Elma” ödülünün dört kez, 1984’ de Antalya Kaleiçi, 2004’ de Nemrut Dağı Ören Yeri, 2012’ de Ankara Hamamönü, 2017’ de Konya ve son olarak da 2018’ de Diyarbakır ile Türkiye’ ye verilmesini sağlamıştır. Dünyada bu ödülü dört defa alan tek ülke Türkiye’ dir.

Milli bir dernek olarak 50 yılı aşkın süredir büyük bir özveri ile yaptığımız ülkemizi ve kültürümüzü tanıtma, ülke turizmini geliştirme çalışmalarımız başarı ile devam etmektedir.

http://aturjet.org.tr/anasayfa

 

  Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir