Bu yılı unutalım, 2021’e bakalım

Koronavirüs salgını, bütün çarkların durmasına neden oldu.. Spordan turizme, birbiri ardına hayat durma noktasına gelirken, bu salgının önü alındığında, tüm sektörler belli ki yeniden yapılanmaya gidecek. Turizm sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri. Koronavirüs tehlikesi sona erdiğinde, sektörde neler olacak? Çarklar ne zaman yeniden dönmeye başlayacak ve bu turizm sektörüne ne zaman oksijen sağlayacak? Dünya turizminin etkileşimlerini bilen, sektörün nabzını tutan duayen turizmci Hüseyin Baraner, bu soruların yanıtını, Çanakkale’deki evinden verdi. Salgının zincirini kırabilmek için başlatılan Evdekal çağrısına harfiyen uyan ve buradan dünyanın önde gelen turizmcileri ile görüşen Baraner, Türk turizminin yeniden hayata döneceği tarihi açıkladı: 2021 İşte Hüseyin Baraner’in Koronavirüs’ten sonraki Türk Turizm sektörü için öngörüleri…

Bu yılı unutalım,  2021’e bakalım
  30 Mart 2020 , 13:36:10   481  Gündem A-A+

Bu yılı unutalım,

2021’e bakalım

 

Koronavirüs salgını, bütün çarkların durmasına neden oldu.. Spordan turizme, birbiri ardına hayat durma noktasına gelirken, bu salgının önü alındığında, tüm sektörler belli ki yeniden yapılanmaya gidecek.

Turizm sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri. Koronavirüs tehlikesi sona erdiğinde, sektörde neler olacak? Çarklar ne zaman yeniden dönmeye başlayacak ve bu turizm sektörüne ne zaman oksijen sağlayacak?

Dünya turizminin etkileşimlerini bilen, sektörün nabzını tutan duayen turizmci Hüseyin Baraner, bu soruların yanıtını, Çanakkale’deki evinden verdi.

Salgının zincirini kırabilmek için başlatılan Evdekal çağrısına harfiyen uyan ve buradan dünyanın önde gelen turizmcileri ile görüşen Baraner, Türk turizminin yeniden hayata döneceği tarihi açıkladı: 2021

İşte Hüseyin Baraner’in Koronavirüs’ten sonraki Türk Turizm sektörü için öngörüleri…

 

Değerli arkadaşlar,

Çanakkale’den hepinize selamlar. Gördüğünüz gibi Çanakkale’deyim. Evdeyim. 8 gündür neredeyse hiç dışarı çıkmadım. Bir kere su almak için aşağı inip bir bakkala gittim, hepsi o kadar. Burada teknoloji sayesinde bütün dünya ile temas halindeyim. Birçok değerli, benim önemsediğim değer verdiğim 5-6 ülkede meslektaşımız ile irtibat halindeyim. Onların da görüşlerini devamlı olarak alıyorum ve piyasaları buradan, gerçekten çok yakın olarak takip ediyorum. Durum gerçekten sıkıntılı değerli arkadaşlar. Fazla da duygusal olmayalım. Gerçekleri görmek mecburiyetindeyiz. Bugün itibariyle piyasalarda bu benim çok önemsediğim, değer verdiğim yabancı meslektaşlarımızın kanısına göre, bu işin artık Haziran ayından önce başlaması imkansız. En olumlu düşünen, en pozitif olanlar Haziran sonunda ilk hareketin başlayabileceğini söylüyorlar. Daha gerçekçi, daha realist olanlar özellikle Avrupa halkının da bu kısa çalışmadan ve yaşanan ekonomik çalkantıdan ve inişten dolayı ellerinde paraları olmayabileceğini, insanların nakit paralarını tutabileceği, bu nedenle de hemen bir seyehat için harcamayacağını söylüyorlar. Dolayısıyla bu işin belki Eylül’e kadar sarkabileceğini söyleyenler var.

 

Türkiye olarak belki ilk önemli girişleri ve ciroları Eylül-Ekim ayında sağlayabileceğimizi söyleyenler var. En karamsar meslektaşlarımız ise bu yılın bittiğini, artık gelecek yılın hesaplanması gerektiğini ve gelecek yılın da bir yapısal değişiklikle, bir ürün farklılığıyla bugünkü dünya şartlarına uygun, hijyen konusunda son standartları yerine getiren bir yeni yapılanma ile piyasalara çıkabileceğimizi söylüyorlar. Uçak şirketlerinde çok büyük sıkıntı var. Dünyadaki bütün havayolları en sıkıntılı meslektaşlarımız şu an. Onlara devletlerin çok ciddi yardım etmesi gerekiyor. Özellikle Türkiye’deki, bizim turizmde en büyük başarımız, sahip olduğumuz özel havayolları şirketleriydi. Bunlara yardım etmezsek otelleri de doldurmamız, acentalarımıza müşteri kazanmamız çok zorlaşır diye düşünüyorum.

 

Bunun yanında, gördüğünüz gibi Çanakkale halkı kurallara uyuyor. Sokakta neredeyse kimse yok. Boğaz trafiği de oldukça durgun. Ama dünya devam ediyor ve edecek de değerli dostlar. Bu tür krizleri ülkemiz de devamlı yaşayacak, buna hazırlıklı olmamız lazım. Yeniden gerçek anlamda uluslararası düzeyde ilme bilime geri dönüş yapmamız lazım. Belki bu yaşadığımız sıkıntılı günlerin Türkiye’ye gelecek nesillere en büyük kazancı, artık boş lafların karın doyurmadığını, can kurtarmadığını gördük ve göreceğiz. İlme, bilime fen teknolojilerine geri döneceğiz. Bu anlamda ülkemiz ciddi yatırımlar yapacaktır diye düşünüyorum. Bunun yanında turizmde de bazı yapısal değişiklikler, doğanın ön planda olması, insan ilişkileri ve insanların ön planda olup marka yarattığı yapıların yeniden gündeme geleceği bir devreye doğru adım atıyoruz.

 

Artık benim param var, istediğim gibi otel yaparım, istediğim yerde pazarlarım devri de biraz kapanıyor gibi geliyor bana. Yani iyi insanların, marka insanların doğa ile barışık olan, tarih ile barışık olan ilim, bilim, sosyoloji, felsefe; özellikle sanat ve kültür ile barışık olan insanların devri turizmde yine başlıyor diye düşünüyorum. Küçük anlayış, büyük başarı olacağını yeniden görüyoruz. Küçük adımlarla, küçük yapılarla büyük ve verimli neticelerin alınacağı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Küreselliğin biraz kırılarak bir anlamda küre-yerelliğe döneceğini görüyoruz. Yerel güçlerin artık anında size hizmet verebilen, anında size yardıma koşabilen, lokal güçlerin önem kazanacağı bir devre doğru hızla ilerliyoruz. Bu anlamda mutlaka içimizde birçok değerli arkadaşımız, özellikle genç arkadaşlar için çok güzel yeni bir yarın başlıyor. Yeni bir dünya kuruluyor da diyebiliriz belki. Bu anlamda hepinize bu eski kadim Çanakkale’den selamlar ve saygılar.

Hoşça kalın.Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv