Booking.com yasağı resmen başladı

TÜRSAB'ın başvurusu üzerine mahkemenin booking.com hakkında kapatma kararı vermesinin ardından bugün itibariyle operasyonlar durduruldu. Booking.com sitesine girip rezervasyon yapmaya çalışanlar şu anda Türkiye'den hiçbir tesise ulaşamıyor. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, alınan kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

Booking.com yasağı resmen başladı
  30 Mart 2017 , 13:06:36   4555  Gündem A-A+

Booking.com yasağı resmen başladı

TÜRSAB'ın başvurusu üzerine mahkemenin booking.com hakkında kapatma kararı vermesinin ardından bugün itibariyle operasyonlar durduruldu. Booking.com sitesine girip rezervasyon yapmaya çalışanlar şu anda Türkiye'den hiçbir tesise ulaşamıyor. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, alınan kararla ilgili  açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.


TÜRKİYE İÇİNDEKİ TESİS ARAMALARINDA SIFIR SONUÇ


Söz konusu mahkeme kararının ardından bugün booking.com üzerinden rezervasyon yapmak isteyenler, istedikleri tesislere ulaşamadıklarını gördü.

 

YURT DIŞINDAN GİRENLERE TÜRKİYE REZERVASYONU SERBEST


Türkiye'den booking.com'a girildiğinde Türkiye'de bulunan tesislere ilişkin herhangi bir sonuca ulaşılamazken, yurt dışından siteye girildiğinde Türkiye'deki tesislerin tümü rezervasyona açık olarak görünüyor. Ayrıca Türkiye'den giriş yapan kullanıcılar, yurt dışındaki tesislere de rezervasyon için erişim sağlayabiliyor.

Türkiye içinden site üzerinden arama yapıldığında, sadece Türkiye için ilgili bölge ile ilgili tesis çıkmıyor ve hata mesajı alınıyor:

TÜRSAB'DAN İLK AÇIKLAMA


TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcünyaptığı açıklamada;
 

"HAKSIZ REKABET YAPIYOR"


1618 sayılı yasaya göre Türkiye, Türk tüketicisine tur, paket tur satma yasa ile düzenlenmiş bir alan. Booking.com, Türkiye'de yerleşik ve yetki almış bir firma değil ve son dönemlerde bu alana girdiği için biz bu davayı açtık. Yurt dışından Türkiye'ye gelecek turistler için herhangi bir engelleme yok.  Türk vatandaşlarına yurt içindeki tatil paketlerini ve otellerin satışını engellemeye yönelik bir karar alındı. Booking.com haksız bir rekabet yaparak Türkiye'deki üyelerin büyük zararlara uğramasına neden oldu. Otelcilerin bize bugün teşekkür etmesi gerekiyor. Çünkü booking.com ulaştığı bu güç ile otelleri ciddi derecede eziyordu. Booking, otelleri 'en ucuz fiyatı bize vermezsen seni portalımdan çıkarıyorum' diye tehdit ediyordu. Booking bu tavrı nedeniyle 3 ay önce Rekabet Kurulu'ndan 2.5 milyon lira ceza aldı. 
 

"BOOKİNG.COM TÜRKİYE'DE VERGİ VERMİYOR"


Türkiye'deki iç turizm yapan seyahat acentalarının işini elinden almaması için Booking hakkında böyle bir karar alındı. Booking eğer Türkiye'ye gelip bir şirket açar, seyahat acentası işletme belgesi alır ve haksız rekabet yapmadan rekabet kuralları içinde bu işi yaparsa kimsenin itirazı olamaz. Onlar Türkiye'de vergi vermiyorlar, herhangi bir kaydı da yokken haksız rekabet yaparak Türkiye'deki Türk vatandaşlarına bizim üyelerimizden çok daha düşük fiyatlara satmak suretiyle acentalarımızı yok ediyordu" dedi.


BOOKING.COM'DAN AÇIKLAMA


Öte yandan konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Booking.com karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini belirtti.

Açıklamada, "Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz" denildi.

Ayrıca, Booking.com'un 13.000 Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.


2,5 MİLYON LİRA PARA CEZASI VERİLMİŞTİ


TÜRSAB Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

İşte Hollanda menşeili Booking firmasının faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı:


 

KAÇ KİŞİ KULLANIYOR?


Booking.com'u Türkiye'de kullanan kişi sayısı ocak ayında aylık bazda 1 milyon 806 bin 349 kişi.

Her bir ziyaretçi ortalama 16 otel görüntülüyor ve ayda toplamda 1.8 milyon kişi 28 milyon 747 bin 887 sayfa geziyor.

TÜRSAB'ın davacı olduğu dosyanın, İstanbul Ticaret Mahkemesi'ndeki bir sonraki duruşması 14 Haziran'da görülecek.

Dosyada, davalı konumda ise Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited şirketi bulunuyor.
Kaynak:http://www.posta.com.tr


Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir