P.O.Y.D. İstanbul'da toplandı, Yeni Yürütme Kurulunu ve projelerini açıkladı.

Kuruluşunun 25. yılını kutlayan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, geleceğe dönük çalışmaları hakkında bilgi vermek, İstanbul Bölge Yönetim Kurulu’nu tanıtmak ve turizm alanında yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek için İstanbul Hilton Bomonti Hotel & Convention Center’da bir basın toplantısı düzenledi.

P.O.Y.D.  İstanbul'da toplandı, Yeni Yürütme Kurulunu ve projelerini açıkladı.
  06 Nisan 2017 , 03:58:49   4305  Gündem A-A+

Kuruluşunun 25. yılını kutlayan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, geleceğe dönük çalışmaları hakkında bilgi vermek, İstanbul Bölge Yönetim Kurulu’nu tanıtmak ve turizm alanında yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek için İstanbul Hilton Bomonti Hotel & Convention Center’da bir basın toplantısı düzenledi.

POYD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Duran, gelecek dönemde POYD’ün faaliyetlerinin sadece Antalya ile sınırlı kalmayacağını, tüm Türkiye genelinde daha etkin faaliyetler izlemek için yeniden yapılanmaya gittiklerini ve birçok ilde temsilciliklerini kurduklarını belirterek konuşmasına başladı.

“Yakın zamanda “Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği”

ismini alacağız”

Konuşmasının devamında POYD’un tarihçesi, derneğin yapısı ve yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler veren Duran; yakın zamanda derneğin Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ismini alacağını açıkladı.

 

Hakan Duran, Antalya merkezli bir kuruluş olduklarını ve bu çerçevede birçok kamu ve meslek grubuyla ortaklaşa çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek; bu çalışmaları Türkiye geneline yaymak ve derneğin 25. kuruluş yılı nedeniyle İstanbul’da da bir yapılanmaya gittiklerini kaydederek; sözü İstanbul Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Cüntay’a verdi.

Cüntay, İstanbul BYK’yı açıkladı

Konuşmasına davetlileri selamlayarak ve teşekkürlerini sunarak başlayan; POYD İstanbul Bölge Yönetim Kurulu’nda yer alan isimleri açıkladı.

POYD İstanbul BYK şu şekilde:

Muhammet Cüntay / Ante Turizm Grubu – Genel Koordinatör

Serkan Gümrükçü / Ramada Old City Hotel – Genel Müdür

Uygar Koçaş / Le Meridian Hotel – Genel Müdür

Soner Barım / Gk Hotel – Genel Müdür

Duygu Sönmez / Wyndham Old City – Genel Müdür

Dilaver Doğru 

Kemal Sinmez / Hilton Garden In Ümraniye – Genel Müdür

Ahmet Korkut / Radisson Pera Hotel – Genel Müdür

Kaan Erbaşar / Bilek Hotel – Genel Müdür

Murat Kuyucu / Gorion Hotel – Genel Müdür

Ramazan Yalçındağ / Mosaic Hotel – Genel Müdür

Atilla Ozan / Sheraton İstanbul Ataköy Hotel – Yiyecek İçecek Direktörü

İstanbul’un çok geniş bir destinasyon olduğuna dikkat çeken Cüntay; İstanbul BYK’yı oluştururken her üyeyi kendi içinde bulundukları bölgenin temsilini yapmak için yer alacaklarını, farklı bölgelerin farklı ihtiyaçlarını gündeme getirilebilmesi için böyle bir karar verdiklerini belirtti.

İstanbul BYK’nın kuruluş nedenleri

İstanbul’da neden böyle bir yapılanmaya gittiklerini açıklayan Cüntay şunları sıraladı:

·İstanbullu profesyoneller arasındaki dayanışmayı güçlendirmek ve daha güçlü bir hale getirmek

·İstanbullu otel yöneticileri arasındaki yardımlaşmayı güçlendirmek

·Vizyon paylaşımı: İstanbul’daki önemli yöneticilerin sahip olduğu vizyonu bir potada toplamak

·Turizm yöneticilerinden deneyim anlamında destek bekleyen turizm öğrencilerinin İstanbul’da yoğun bir şekilde yer alması ve turizm öğrencilerine deneyimleri aktarabilmek

·Akademi ve turizm sektörünün iş birliğini oluşturabilmek

“Ulaşılabilir, reel ve fayda üreten projeler üreteceğiz”

Bölge Yönetim Kurulu olarak yürütecekleri projelerden de bahseden Cüntay; projelerinin ulaşılabilir, reel ve fayda üreten projeler olacağını belirtti.

İstanbul BYK’nın yürüteceği projeler

İlk olarak hayata geçirecekleri projenin “vizyon paylaşım toplantıları” olacağını söyleyen Cüntay; ikinci olarak akademisyenlerle buluşacaklarını ve görüş alışverişinde bulunacaklarını, üçüncü olarak bayan yönetici sayısını artırmak için üniversiteler ile ortak çalışmalar yürüterek bayan elemanlara yönetimde öncelik vereceklerini, dördüncü olarak turizm öğrencileriyle iletişim ortamı oluşturarak daha sağlıklı bir staj süreci için bir yol izleyeceklerini açıkladı.

 

Hakan Duran’dan 2016 değerlendirmesi ve 2017 öngörüleri

Basın toplantısında 2016 yılının değerlendirmesini ve 2017 yılı öngörülerini de paylaşan POYD Başkanı Hakan Duran; 2016 yılı için şu değerlendirmelerde bulundu:

2016’nın bu kadar zorlu geçeceğini tahmin etmiyorduk

“Biz, 2016 yılının zorlu geçeceğini biliyorduk ama bu kadar zorlanacağımızı tahmin etmiyorduk. Rusya ile yaşanan krizden dolayı bir kayıp yaşayacağımızı biliyorduk. Ama düşüşün bu kadar güçlü olacağını tahmin etmiyorduk. 2015 yılında 3.6 milyon turist geldiyse; en az 2.5 milyon Rus’un geleceğini tahmin ediyorduk. 2 milyon olsun diyorduk ama Rusya inanılmaz bir fren yaptı ve biz 2016 senesini 800 binlerde kapattık. Bunun yanı sıra yaşanan terör olayları, darbe girişimi, siyasi gerilimler derken buna benzer kayıp her pazarda yaşandı. Avrupa fren yaptı. En önemli beş destinasyonumuz Almanya 5.5’tan 3.8’e düştü; Rusya 3.6 milyondan 800 binlere düştü; Hollanda 1.2 milyondan 900 binlere düştü… Bir tek Ukrayna artış gösterdi. Orada da tur operatörlerinin önemli çalışmaları sayesinde 700 binlerden 1 milyon 50’lere çıkardılar.”

2017 yılında 4 milyon Rus turist

Son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Duran; şu an daha pozitif bir havanın gözlemlendiğine belirterek 2017 yılı öngörüleri için de şunları söyledi:

“Rusya’daki son fuardan sonra oradaki gelişmeler, Eylül ayında Rusya ile ilişkilerin yeniden düzelmesi Rusya pazarını hareketlendirdi. İlk görüntüler aslında hiç fena değil… Bizim elimizdeki ön veriler Mayıs döneminde, Rusların resmi tatil döneminde bir akım gözüküyor. Oteller neredeyse 2015 rakamlarını geçtiler; 2014 rakamlarına ulaşır mıyız heyecanı içerisindeler. İster istemez şunu aklımıza getiriyoruz 2015’te 3.6 milyon Rus turist ağırladıysak; bu sene acaba bu 4 milyona gider mi? Ben şahsen 4 milyon Rus turiste ulaşırız düşüncesi içerisindeyim.”

2017’yi nasıl kapatırız?

“Olumlu bir şekilde baktığınızda 2016’nın üstünde; Avrupa geneline baktığınızda % 35 ile % 50 arasında bir kayıp var. Rusya, BDT Ülkeleri ve Ukrayna’dan gelecek artışlarla 2016’nın üzerinde bir yıl geçireceğiz ama bana kalırsa 2015’e yaklaşırız. Gelirler bakımından da 2016’yı geçeriz ama ne kadar geçeriz ona bir yorum yapamayacağım.” 

’’BOOKING YASAĞI EN BÜYÜK ZARARI OTELCİYE VE TÜKETİCİYE VERDİ’’

Son dönemde sektörün gündeminde yoğun olarak yer alan Booking.com yasağına da değinen Duran, şu değerlendirmeleri yaptı:
 
‘’İstanbul’daki şehir otellerinin rezervasyonlarının yüzde 70’i, Antalya’daki şehir otellerinin yüzde 45-48’i, resort otellerinin ise yüzde 10-15’i online kanallardan geliyor. Özellikle bu kriz döneminde online kanalların önemi herkes için ortaya çıkmış durumda. Booking.com da çok ciddi bir kuruluş. Kapatılma kararı hem otellere hem de tüketicilere zarar veriyor. Tüketiciler Booking.com aracılığıyla hem fiyat hem de lokasyon kıyaslaması yapabiliyordu. Booking.com avantajlarından birisi de otelcilerin otellerinin doluluklarına göre bu portallar üzerinden fiyatlarda oynama yapabilmesiydi. Acentelerle bunu yapamıyoruz. Yine bu portallarda otelimiz dolduğunda otelimizi kapatabiliyorduk, acentelere bunu yapma şansımız da yok. Dediğim gibi, bu yasak kararı en büyük zarar otelciye ve tüketiciye verecek.’’

konuşmalarının ardından toplu fotoğraf çekimi ile basın toplantısı sona erdi.

 Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir