Dünyanın Kalbi Hayalet Köyü Canlandıracak

Hotel Gazetesi okurlarına bu ay spor turizmine farklı bir soluk getirecek, yeni bir projeyi tanıtmak amacıyla, projenin sahibi Murat Ceylan ile röportaj yaptık. Kaz Dağlarında ‘Dünyanın Kalbi’ adıyla hayata geçecek olan bu proje tamamlandığında, yatırımcılarına farklı bir yaşam tarzı sunarken, çevre köylerin de yaşamını olumlu yönde etkileyecek..

Dünyanın Kalbi Hayalet Köyü Canlandıracak
  13 Eylül 2017 , 11:11:37   4618  Gündem  Röportajlar A-A+

Kaz Dağlarında hayata geçecek proje, hem bölge halkına hem yatırımcılara yepyeni bir yaşam sunacak

Murat bey öncelikle , ülkemize ait tarihi, doğal ve kültürel güzelliklere sahip çıktığınız için, sizi tebrik ediyoruz. “Dünyanın Kalbi” projenizi nasıl anlatırsınız?
 
Merhaba, teşekkür ederim, bilmenizi isterim ki, Dünyanın Kalbi projem, herkes kadar benim için de tatlı bir heyecan sebebidir. Bizler, Turizme yeni bir soluk aldıracak, dünya insanlarını bizim insanlarımızla çok anlamlı ve kaliteli bir projede birleştirmek adına, bu yolculuğa çıktık. Bu projedeki öncelikli amacımız Kaz Dağlarının tabiat güzelliklerini, kültürel ve tarihi dokusunu sadace ülke insanımıza değil, tüm dünya insanlarına anlatabilmekti. 

Bu amacımız doğrultusunda bölgede bulunan ve adı “Hayalet Köy” olan bir köyü satın alarak, şuan da tüm ülke gündeminde olan “İda Theraphy & Dünyanın Kalbi” projesinin startını verdik. Birbirine bağlı onlarca alt projeden oluşan, projede yer alan tüm arazi ve dağ evi sahibi arkadaşlarımız, bu köyde ve çevresindeki pek çok sportif, sanatsal ve kültürel organizasyonu, uzman eğitmenler eşliğinde uygulayacakları gibi, son yıllarda artık kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelen ekolojik tarım, hayvancılık ve tamamen doğal besinlere de en güvenilir haliyle ulaşabilme şansını yakalayacakları, çok sesli ve çok büyük bir organizasyondur. Özetlemem gerekirse geçen yıla kadar adı “Hayalet Köy” olan o köyün yeni adı; artık “Hayal Et Köy” oldu. 

Peki, projeye katılan diğer insanlarda sizin gibi spor ve doğayı seven insanlar mı? 

Evet, kesinlikle spor ve tabiat sever insanlar. Tüm komşularımızı çok ciddi bir seçimden sonra köye kabul ettik, öncelikle bu konu da hassasiyetlerimiz var. Köye artı değer katmayacak hiç kimseye arsa satmadık. Projemiz kapsamında pek çok değerli sporcu ve müzik ve sanat insanı arkadaşımızla beraber yol alıyoruz. 

Projenin başlangıç aşamasında hiç bölgesel zorluklarla karşılaştınız mı? Genelde böylesi projeler oldukça marjinal görünür ve bölge halkınca desteklenmez.

Aslında bölge halkınca son derece içten ve sıcak karşılandık. Sıkıntı yaşadığımız en önemli nokta projenin ilk başlarında, tüm iyi niyetli insanlar gibi insanlara güvenmek isteğimizin, maalesef, aslında çok romantik bir düşünce olduğunu, görmemiz oldu. Projenin ilk başında bize çeşitli vaatlerde bulunan kimi insanlarca; maddi, manevi anlamda dolandırıldık. Konunun maddi tarafı çok etkilemedi ama manevi tarafı oldukça etkiledi. 

Şu andaki gelinen noktada proje ne durumda? Köyün yeniden imara açılması noktasında ne gibi sorunlar yaşadınız? 

Dünyanın Kalbi projemiz karşılaştığımız pek çok zorluğa rağmen, hedeflediğimiz doğrultuda yoluna devam ediyor. Bu yılın ekim ayından itibaren pek çok evin inşaatına başlanacak. Ben yasalar çerçevesinde kalıcı projelere imza atmaya özen gösteren biriyim, tüm yasal prosedürleri bitirmeden projeye start vermek istemedim. Köyün yeniden imara açılması için oldukça zorlu mücadeleler verdim, sadece il imar müdürlüğüne 22 bireysel başvuru yaptım ki, bu da 22 defa İstanbul’dan Çanakkale’ye gitmem demektir.  Ayrıca köye yeni su ve yollarında yeniden projeye uygun hale getirilmesi gibi onlarca farklı prosedürle uğraştım, nihayetinde tüm bu sorunları geride bıraktık ve dediğim gibi yakında inşaatlara başlıyoruz.  

Böylesine farklı ve büyük bir projeyi çok büyük bir ekiple idare ediyor olmalısınız.  

Aslına bakarsanız bir kaç idealist dostumdan başka bir ekibim yok. Tüm sunumları bizzat kendim hazırladım, web sitemizi yakın bir dostum yaptı, sitenin yönetimini bir turizm web duayeni olan sevgili Fatih Öncel yapmakta, bir inşaat uzmanı olan Haydar Adıyaman tüm projeleri bizzat yönetmekte ve sevgili Nihan Heper de tüm projenin saha idaresini ele alınca, açık olmam gerekirse artı bir ekibe ihtiyaç duymadım. Zaten bölgede çok yakın olduğum birçok idealist dostum var, onlar da bu konuda her türlü desteği vermekteler. 

Dünyanın Kalbi’nde pek çok alt projemiz daha var dediniz, bu projeler hakkında kısa bilgiler rica edebilir miyiz?  
Evet, Dünyanın Kalbi projesi kapsamında pek çok alt projemiz var. Bunlar Kalkım - Yenice bölgesinde startını vereceğimiz, “İda Extreme Sports - İda Yatırım - Kazdağları Yatırım - İnci Kolye ve Dünyanın Kalbi Sportif faaliyetler şirketinin kurulmasıdır. Ayrıca Tüm Kaz Dağları kasabaları gençlerine, çocuk ve kadınlarına ücretsiz bir ekotarım, doğal ve ilaçsız ürün yetiştirme, müzik, tiyatro ve Sportif eğitimler alabilecekleri modern bir “Köy enstitüsü“ kurabilmek gibi bir amacım var.  

Bu bölgede yatırım yapmayı planlayanları neler bekliyor? 

Dünyanın Kalbi projemiz kapsamında, köye yerleşen herkes için, hayatlarını idame ettirebilecekleri bir sürekli gelir kapısı hazırladım. Bu amaçla da Kaz Dağları Yatırım şirketimizi hayata geçirdim. Kaz Dağları yatırım projemiz; Kaz Dağlarının eşsiz tabiatına, halk kültürlerine ve değerlerine saygılı duruşuyla; bölgede yerleşik halkların, güven içerisinde arazilerini satmalarına, kiralamalarına ve ortak ekotarım - ekoturizm yapabilmelerine, saygıdeğer yatırımcılarımızın, satın aldıkları arsalara ve arazilere, kira getirisi garantili, huzurlu, sağlıklı ve güvenilir yasal yatırımlarını, yapılarını – dağ evlerini yapabilmelerine aracı olmak, yatırımcısına ve yerel halklarına, aynı anda kazandırabilmeyi, öncelikli hedefi olarak, benimsemiş bir yapılanmadır. Şahsen böylesine bir yapının içerisinde yer aldığım için, son derece mutluyum. Bölgede yatırım yapmak veya daha doğal, daha sağlıklı bir yaşama adım atmak isteyen herkese en güvenilir şekilde yardımcı olmaktayız.

Murat Bey son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Evet, bizler bugün de yine kalbimizin toprağına insan, tabiat, hayvan sevgisi ve özgürlük ekelim... Elbette her bereketli toprağın; ayrık otları olacaktır, tabiat bu otları ayıklayacak, özgürlüğünüz ve kaliteli hasadınız, size ait kalacak.. Dünyanın Kalbinden, Dünyanın Kalplerine Sevgilerimle...

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi için: 
www.kazdaglariyatirim.com
www.dunyaninkalbi.net
www.dogavemacera.com.tr 

 Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir