Kadehlere rekabet ayarı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, TAPDK tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış ve sunumuna ilişkin mevzuatta değişikliğe gitti. Yeni düzenlemeye göre, Türkiye’de tütün mamulü veya alkollü içki satışı veya sunumu yapmak isteyenlerin TAPDK’dan yetki alması gerekiyor. Kurum bu yetkiyi, ilgili mevzuatta aranan şartları sağlayan başvuru sahibi gerçek veya tüzel kişiler adına “Satış Belgesi” düzenleyerek veriyor

Kadehlere rekabet ayarı
  13 Eylül 2017 , 12:07:32   4027  Gündem A-A+

NELER DEĞİŞTİ?

Yürürlükteki mevzuata göre, açık olarak (kadehle) alkollü içki satışı yapmak isteyenlerin, kuruma, açık alkollü içki satış belgesi başvurusu yapmadan önce faaliyetin niteliğine göre belediyeden veya mülki amirden ya da Kültür ve Turizm Bakanlığından ön izin belgesi alma zorunluluğu bulunuyordu.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle söz konusu ön izin belgelerine sahip olmayan ve Kültür ve Turizm Bakanlığından yatırım belgesi alan kişiler, yatırımlarını tamamladıktan sonra Kuruma satış belgesi başvurusu yapabilecek.

Düzenleme tarihinden önce Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığı yatırım belgesiyle gerçekleştirdiği başvuru üzerine adına satış belgesi düzenlenen kişilerin Mart 2019 sonuna kadar yatırımlarını tamamlaması ve turizm işletmesi belgesi almaya hak kazanması halinde mevcut satış belgeleri geçerliliğini koruyacak.

Bu süre zarfında yatırım belgesini turizm işletmesi belgesine dönüştüremeyen kişilerin, 2019 yılı süre uzatım işlemi esnasında uygun faaliyet konulu iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ibraz etmeleri gerekecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletmesi veya kısmi turizm işletmesi belgesi almış kişilerin, satış yapılacak yerle örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafe bulunması zorunluluğundan muafiyetleri aynen devam edecek.

ALTERNATİF SUNMAK ZORUNDA

Ayrıca, yönetmelik değişikliğinden sonra açık alkollü içki satan işletmeler, müşterisine aynı kategorideki birden fazla firmanın ürünleri arasından tercih imkanı sunmak zorunda. Açık alkollü içki satıcıları, marka ismi, servis veya ambalaj hacmi ve fiyat bilgisiyle sınırlı kalmak koşuluyla satışa sundukları tüm ürünlere liste halinde menülerinde yer verecekler. Bu düzenlemeye aykırı sözleşmelerin bir yıl içinde Yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekiyor.

  KOKTEYL DERSİ KALDIRILDI  

Eğitim-Bir-Sen’in, Temmuz ayında düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nda sunduğu ve Şura kararları arasında yer alan “Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin Öğretim Programları ve Ders Çizelgelerinden Alkollü İçki ve Kokteyl Hazırlama Dersi’nin çıkarılması” talebi, Bakanlık tarafından onaylanmış ve söz konusu dersi ders çizelgesinden kaldırılmıştı. 

SEKTÖRDEN TEPKİ

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘çocukları ve gençleri alkole iten baskılardan korumayı’ ve ‘alkolün onlara doğrudan veya dolaylı verdiği zararları azaltmayı’ amaçladıklarını öne sürerken, sektörle ilgili STK’lardan karara tepki geldi. Yiyecek içecek alanında kalifiye eleman açıkları olduğunu savunan sektör temsilcileri, hizmet kalitesini devam ettirebilmek adına kararın gözden geçirilmesini savundu. Özellikle ana pazar olan Avrupalı turiste hizmet edebilmek için bunun mesleki bir eğitim olduğunun kabul edilmesi gerektiğini savunan turizmciler, yasak devam ederse eğitimi kendilerinin vermek zorunda kalacaklarını belirttiler.

 Rastgele Haberler

 Yorumlar
Bu habere ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir