İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Serhad USLAN

BOOKING.COM

Serhad USLAN
01 Mayıs 2017
A-A+

BOOKING.COM

Yıl 1996 yer Almanya. Lufthansa Genel müdürü konuşma yapıyor. Diyor ki; birkaç yıl içinde acentelere artık satış karşılığı komisyon vermeyeceğiz. Biletlerimizi kendimiz satacağız. Şayet satmak isteyen olursa hizmet bedellerini üzerine koyarak satabilirler. Ben de oradaydım.

Bu ne demektir? Genel müdürün ne demek istediğini pek çoğumuz o zaman anlayamamıştık. Bu, yaklaşan bilgi paylaşım sisteminin ticari parkurunun ayak sesiydi. Yani İnternet üzerinden  ticaret. 

Her ne kadar o zaman anlayamamış olsak bile kısa bir zaman içerisinde internet günlük hayatımıza girmeye başladı. Yavaş yavaş alımlar satımlar, çeşitli ticaretler vs vs vs. Tabiki turizmin de payına düşen ticaret oluşmaya başladı. 

Buna karşılık mesleğini ve üyesini korumakla yükümlü meslek örgütleri üyesinin çağın gerisine düşmemesi için ne yaptılar buna bakalım. 

……………HİÇ

Otel işletmecileri kendi web sayfaları satış için yeterli olmayınca hızla yayılmakta olan global otel rezervasyon sistemlerine üye olmaya başladılar. Gayet doğaldır ki istedikleri fiyatlara dünyanın her yerine satış yapmak ve bunu kontrol edebilerek  o güne kadar yapıla gelmiş en hızlı ve kazançlı pazarlamasını yaptılar. Ülkeye gelen turist sayısına önemli katkılarda bulundular ve bulunuyorlar. K lki herşeyin farkındalar ama kıpırdayacak mecali kalmamış. Buna karşılık tüm beklentileri meslek örgütü olan seyahat acenteleri bugüne kadar bu konuda örgütlerinden ne bir öneri, ne de bir destek görebilmiş değiller. 

Peki bütün hayatı uçak biletine bağlı yaşamak durumunda olan IATA uçak bileti acenteleri? Tek umut kaynağı toplu alım yapan şirketlere uzun vadeli bilet satmak olmuş. O da hizmet bedelini minimumlarda tutarak hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Zamanında iletişimi reddeden, bu konuda hiçbir yatırımı ve ar-ge si olmayan meslek örgütü çareyi global sisteme kılıç çekmekte aramış ve nihayetinde komik, ne olduğu belli olmayan, tabiri caizse kendi müşterisini, kendi otelini mağdur eden bir kararın çıkmasına neden olmuştur. 

Halbuki geçen zaman içerisinde ve hele ki son 15 yılda sadece bu konuya yatırım yapmış olsaydı, belki de üye seyahat acentelerinin mağduriyetini bir ölçüde önlemiş olmazmıydı?
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir