İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Murat CEYLAN

Turizmde Kelebek Etkisi..

Murat CEYLAN
03 Ağustos 2017
A-A+

Turizmde Kelebek Etkisi..

Merhaba sevgili okurlar, merhaba değerli turizmciler.

- Ülke turizmi günden güne, daha da kötüye gidiyor değil mi? sorusuna pek çoğumuzun 

- Evet, maalesef öyle.. dediğini duyar gibiyim. 

İzninizle; Hepimizin hemfikir olduğu bu hassas konuyu, her iki tarafın gözünden değerlendireyim istiyorum. İki taraf, yani arz sektörü ve talep sektörü. Özetle satıcı ve alıcı. Şahsen işim gereği her ne kadar bu sektörün arz yanında olsam da aynı zamanda, aynı sektörün, talep yanını da kullanan bir tüketiciyim. Konuya hem hizmet satan, hem de hizmet satın alan bir gözle yaklaşacağımdan, emin olabilirsiniz. 

Sektörel değerlendirmemin ilk bölümde elime bir mikrofon alıp, ilk sözü turizmci yanıma vereyim. Bunu yaparken, kimsenin mesaisinden çalmamaya, büyük işletme müdürlerini oyalamamaya, küçük işletmelerde gereksiz kalabalıklar yaratmamaya, havayolu şirketlerinin o sürekli panik, o sürekli karaborsacı havasını solumamaya özen göstererek, tek bir soruyla, haftanın değerlendirmesini kaleme alayım. Bir sonraki yazımda aynı konuyu, turizm müşterisi gözümden, yeniden yorumlayayım istiyorum. Bu defa sorumuz çok kısa ve net olsun, zira uzun sorular, yorgun turizmci zihnimi bulandırır, tekdüze cevap verme yeteneğimi köreltir, yaratıcılığımı dizginler. Sanırım, hiç biriniz, böylesi bir duruma düşmemi istemezsiniz?

İşte o kısacık sorum.

- Ülke turizmi günden güne, daha da kötüye gidiyor değil mi? olsun. Kendimden alacağım cevapları, az çok tahmin ediyorum ama gelin, biz bu soruyu yine de soralım.

Öncelikle bu değerlendirmemde en küçük işletmelerden, en büyük işletmelere doğru bir rota planlaması yapayım. Malum, küçükler her zaman büyüklerine özenir, onlardan gördüklerini, benimsediklerini, esinlendiklerini uygularlar. Ayrıca, yine bu değerlendirmem de çok sesliliğe önem vereyim ve aynı sorumuzu, benim üzerimden sokaktaki turizm esnafına, büyük acentelerin müdürlerine, otellerin sahip veya yöneticilerine ve hatta en küçük turizm hizmetlisine değin soralım, sonrasında bu dev koroya kulak verelim. Böylesi hem daha adil olur, hem de bizleri daha anlaşılabilir bir sonuca yönlendirir.

Yukarıdaki soruyu sorduğum o kişiler, eğer sadece günü kurtarma derdinde olan turizmcilerse, muhtemelen verecekleri cevap; 

- Yanlış turizm poltikaları’mız, yanlış turizm alt yapı’mız, yanlış turizm yatırımcıları’mız, mızmızlamalarıyla başlayan, tüm suçu sadece siyasete, dış politikaya yükleyen ve tüm bunlara rağmen, en büyük desteği de yine siyasetten bekleyen kimseler olacaktır. Kabul etmemiz gerekir ki; Maalesef, toplum olarak, olası tüm suçları birilerine atıyor olmak, hiç bir şekilde kendi sorumluluklarımızı görmemek ve taraf olmamak gibi bir yanımız var. Günümüz dünyasında turizmci kalitesi, duruşu ve sorumluluğu yerinde sayarken, turizm müşterisi araştıran, karşılaştıran ve yorumlayan, bir gelişim süreci içindedir. Turizm, bir somut sunumlar dünyasıdır. Bu noktada artık gazete ilanlarıyla müşteri arama kültürü, çok gerilerde kaldı. Turizmcilerimiz bu gerçeği görmek, onunla barışmak ve yaşadığımız çağa ayak uydurmak ve müşterileriyle aynı bütünlüğü yakalamak zorundalar.

Evet, artık turizm müşterisi çok daha duyarlı ve çok daha araştırmacı. Çevreyi tahrip eden işletmelere, tesis temizliğinden, sunum kalitesine kadar daha pek çok konuda, oldukça bilinçlenen günümüz turizm müşterileri, gerektiğinde işletmelere ve acentelere karşı ciddi tepkiler gösteriyorlar. Kimi zaman bu tepkilerini internette dile getiriyorlar, bunu yaparken, hizmete açılan pek çok yeni işletmenin, işletme hayatına 1-0 yenik başlamasına neden oluyorlar. Evet, müşteriler artık çok daha bilinçli, çok daha araştırmacı ve toplumlar üzerinde çok daha etkili bir yorum gücüne sahipler. Özetle, buna turizmin bir nevi kelebek etkisi yaşaması diyebiliriz.

Bizlere düşen bu kelebek etkisini tersine çevirebilmek için, talep sektörünü çok iyi anlamak, okumak, yorumlamak ve tüm bunları hayata geçirmektir. Aksi durumda;

- Ülke turizmi günden güne, daha da kötüye gidiyor değil mi? Sorusunu daha uzun yıllar boyunca kendimize sormaya, turizm sektörünün o eski saygınlığını, duruşunu aramaya, turizm konferanslarında, turizm fuarlarında kendimiz çalıp, kendimiz oynamaya devam edeceğiz.

Acı ama buradan bakınca, bir turizmci olarak, gördüğüm bu.

Bknz: Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır.
 

www.dogavemacera.com.tr 
www.tatilplani.com.tr
www.dunyaninkalbi.net 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir