İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Nihan HEPER

Doğal yaşam üzerine...

Nihan HEPER
04 Ağustos 2017
A-A+

Doğal yaşam üzerine...

Çok uzun zamandır ama son 10 yıldır yoğun bir şekilde organik yaşam ve organik beslenme üzerine yoğunlaşmış, kişisel yaşamında mümkün mertebe bunu uygulamaya ve bu konuda çevremdeki herkese ışık olmaya çalışan biri olarak, hislerimi ve görüşlerimi bu sayfada paylaşma önerisi, açıkçası çok heyecanlandırdı beni...

Bundan böyle bu sayfada sizlerle doğal yaşam üzerine sohbet etmenin keyfini yaşayalım birlikte.

Turizm esaslı bir platformda yazdığım için, öncelikle tatil de organik beslenmeden bahsederek başlamak istiyorum.

90’lı yılların başında “Herşey dahil” sistemiyle tanıştık.

Diğer Avrupa ve dünya ülkelerinde daha önceleri başlamış bu uygulamayı, başlangıçta ekonomik oluşu ve farklılığı nedeniyle eğlenceli bulmuşsak ta; ilerleyen zaman içinde bizzat tanık olduğumuz israf, hijyen eksiği, saklama kaygısıyla gördüğü işlemler nedeniyle besin değerlerini kaybetmiş yiyecekler vs gerçeğiyle iç yüzünü tokat şiddetinde farkettik...

Tüm dünya 1960’lardan beri kendilerine dayatılan insan doğasına uymayan yaşam biçimini değiştirmek sevdasında.. Yavaş yaşam ve ekolojik köylerin önemini anladığımızdan beri artık tatil anlayışı da rotasını  herşey dahil hevesinden, başka bir rotaya çevirdi.

Ve artık pek çok kişi “Ne yiyorsak oyuz” mantığını çözmüş, doğalın ve sağlıklı olanın peşinde. Şehir yaşamında muaf olamadığımız gürültü, zamanla yarış dolayısıyla stres ve zamansızlıktan kısacık zamanlara sıkıştırılmış hazır gıda beslenmenin tolerasyonu tatiller de, artık haklı ilgi odağı!...

Şehir yaşamında bir araya gelip yapamadığımız ve aslında ailenin en iyi kaynaştığı saatler olan uzun kahvaltı sohbetleri, doğanın içinde geçirilen zamanlar, doğal olduğuna inandığımız yemekler, artık hepimizin, herkesin tercihi.. Nihayet insanın da doğanın bir parçası olduğunu mutlak huzura doğayla ve doğal yaşamı korumayla ulaşabileceğimizi anladık çok şükür...

Bu anlayışı aldık baş tacı ettik te ne ne kadar doğal, bize doğal diye sunulan her şey ne kadar doğal? Bu kez de böyle bir kaygıyla yüzyüzeyiz..

Sabah akşam evde işyerinde, tatilde dört bir yanda bir organik beslenme sohbeti başı çekiyor. Sattığı malı organik diye PR’landıran küçük büyük satıcılar ürünlerinin çokça organikliğinden, doğallığından söz ediyor..(!) Ama artık bebeklerde bile tanık olduğumuz diabet ve glüten intoleransına sahip olmayan besinler yüzünden, mantar gibi pırtlamış yeni dönem hastalığı çölyak’ın oranı, azımsanmayacak kadar ve her gün biraz daha büyüyen bir tehlike..

Kanser vakalarının artmasından söz etmeye bile gerek yok üstte de söylediğim gibi “ne yiyorsak oyuz...” Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sorunu endüstriyel beslenme ülkemizde ne durumda?!..

Yediğimiz ekmeğin unu, sebze meyvenin tohumu toprağı, tahıl üretimi, hayvancılıkta beslenmenin önemi öyle büyük bir zincir ki bu... Herkes günü kurtarma derdine düşmüşken, geleceğe açılan ve yamamanın her geçen gün biraz daha zorlaştığı kocaman bir yırtıkla karşı karşıyayız.

Ancak Bireysel bilinçlenmeyle hakkından gelebileceğimiz bir tehlike bu...

Üzerine üç beş sohbetle üstesinden gelemeyeceğimiz, bir büyük tehlike!.

Bilinçlenme konuşmakla anlatmakla, iletişimle fikir paylaşımıyla sağlanabilir ancak. Bundan böyle bu sayfada bu konuyu konuşalım, organik yaşam, ekolojik köyler ve ekolojik tatil anlayışı üzerine sohbetlerde buluşalım istiyorum..

Görüşleriniz çok çok önemlidir.

Tartışalım konuşalım ve bu konu da bir buğday tanesi kadar bile olsa işlevsellik oluşturabilirsek, hem kendimiz hem geleceğimiz için bir şey yapmış olmanın mutluluğunu yaşayalım..

Doğallığın içinde mutlu günler diliyorum hepimize...

Dünyanın Kalbinden, Sevgiyle. ( www.dünyaninkalbi.net)
 Yorumlar
 Ahmet gezer  12 Eylül 2017   

Hadi ya,yeni yazısı neden çıkmıyor?

İhbar Et
 Fevzi kılıç  01 Eylül 2017   

Konu çok güncel,ilgiyle izlenebilinir

İhbar Et
 Metin dinç  01 Eylül 2017   

Çok güzel olmuş

İhbar Et
 Meral Can  10 Ağustos 2017   

Çok güzelmiş,harikasınız!

İhbar Et
 HUSEYIN GURCAN  04 Ağustos 2017   

ÇOK GÜZEL BİR YAZZI, ÇOK BEĞENDİM, TEBRİKLER.

İhbar Et
 Suat  04 Ağustos 2017   

Doğal ürünlere ve doğal yaşama her zamankinden çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde,bilgilenmeye ve bilinçlenmeye dair her düşünce ve yazı değerlidir.Teşekkür ederiz. İlgiyle izlemeye devam edecem.

İhbar Et
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir