İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Nihan Güneş AYDIN

Mülakat Klişeleri

Nihan Güneş AYDIN
04 Ağustos 2017
A-A+

Mülakat Klişeleriİş başvurusu yaptığını iş yerinden mülakata davet edilmekle başlayan bir ritüel var, biraz heyecanlı, biraz stresli.. Yalnız değilsiniz, iş arayanların çoğunda heyecan, uyku düzensizliği, ellerin titremesi, ellerin terlemesi, düzensiz kalp atışları, sesin titremesi yaşanıyor.

Mülakat için gideceğiniz yerin tam olarak nerede olduğunu öğrenin, ne kadar zamanda gidebileceğinizi, ulaşım yolarını öğrenin, gecikme ilk görüşme için doğru bir tercih değildir…

Şirket hakkında mutlaka araştırma yapın, ne ürettikleri, ne üzerine çalıştıkları, kim oldukları, ortalama kaç personel çalıştırdıkları gibi…

İş görüşmelerinin klişe ve neredeyse asla vazgeçilmeyen sorularından zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir? Sorulduğunda ortamda buz gibi bir hava estiren, ne desem doğru olur diye insanın kafasında fırtınalar yaratan sorular… Zayıf bir yönüm yok demek, yüksek egonun getirisidir ve yanlış cevaptır, çok genç olmak, tecrübesiz olmak, fazla hırslı olmak, asabi olmak zayıf bir yön olabilirken, öğrenmeye açık olmak, dinamik, enerjik olmak, çabuk öğrenmek,  başvurulan pozisyondaki aranılan nitelikler güçlü yönlerinizi temsil eder.

Son iş yerinizden neden ayrıldınız sorusu, insanı yalana sürükler ama bu tuzağa düşmeyin, kötü ayrılmış olmak önemli değildir. Ayrılma sebebiniz hakkında mutlaka doğruyu söyleyin, ama asla eski şirketinizi kötüleyen ve karalayan bir konuşmaya girmeyin, mağduriyetinizi belirtin ama iyi olan yönlerine de mutlaka değinin.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? Sorusuna tabii ki ‘işsiz kaldım, son tutunacak dalım bu şirket, kimse beni görüşmeye çağırmadı, işe almadı, işe çok ihtiyacım var’ gibi bir yanıt veremeyeceğiniz gibi, şirketi araştırdığınıza dair bilgilerle beraber ‘başarılı bir grafiğiniz var, güzel işler yapmışsınız ve bende bunun bir parçası olmak istiyorum’ gibi cümleler kurarak işi istediğinizi ve şirketi araştırdığınızı karşı tarafa hissettirin.

‘Fazla mesai yapar mısınız?, vardiyalı çalışır mısınız?, hafta sonları çalışır mısınız?’ gibi sorulara başvurduğunuz işin niteliğine göre cevap verin, beyaz yaka çalışanı olarak işe başvurduğunuzda, cumartesi çalışmak sizi mutsuz edecek ve çalışmak istemiyorsanız bunu belirtin, esneyebilecekseniz ya da ‘gerektiğinde çalışırım, işimi zamanında  bitirmem gerektiğinin bilincindeyim, bitene kadar çalışırım’ demek doğru cevaptır, ‘çok çalışırım, asla mesai saatimi gözetmem veya işlerim yetişmezse umursamam’ söylemi doğru değildir. İşin içeriği vardiyalı sistemle çalışılmasını gerektiriyor ve siz başvuru yapıp mülakatta ‘yok, vardiyalı çalışamam’ derseniz, işe alınan aday siz olmayacaksınız.

Aslında adayın bu soruya hiç geçmeyelim diye düşündüğü ve çok dengede bir cevap verilmesi gereken soru, ‘maaş beklentiniz nedir? ’ şirketi araştırıp, başvurulan pozisyonla ilgili olarak piyasadaki maaşlar doğrultusunda ‘yaptığım araştırmalara göre  genellikle bu pozisyon için maaşlar *** ve **** aralığında’ diye cevap verilebilir, ilk görüşmede asla maaş pazarlığına girmeyin, maaş beklentiniz sizin kendinize verdiğiniz değeri de göstereceği için asla ‘siz ne uygun görürseniz’, ‘bir beklentim yok’, ‘hiç düşünmedim’ ya da piyasanın çok altında bir rakam söylemek doğru değildir. Size iş teklifi yapıldığında  (ikinci aşama) sorumluluklarınızı ve işinizin tanımına tamamen hakim olduğunuzda maaş ile ilgili istediklerinizi dile getirmeniz daha uygun olacaktır.

Dürüst cevaplar verin, motivasyonunuzu, yaşam enerjinizi, işi istediğinizi, azminizi, takım çalışmasına yatkın olduğunuzu, görüşmeyi önemsediğinizi karşı tarafa hissettirin… İşle ilgili detayları sorun, soru sormaktan çekinmeyin, işle ilgilendiğinizin ve dikkatinizi çektiğinin göstergesidir.

 

Özel hayatınızın sorunlarından, aile yaşamanızın ayrıntılarından, hafta sonu neler yaptığınızdan bahsetmeyin, karşı tarafın konuşmasını bölmeyin, gergin cevaplar, kısa cevaplar (evet- hayır gibi) vermeyin, ses tonunuza dikkat edin, dış görünüşünüze özen gösterin, maaş konusunda çok üstelemeyin, tartışmayın kurban pazarlığı yapar gibi pazarlık yapmayın..

‘Gülümseyin’ hayatınız için yeni bir tecrübe kazanıyorsunuz…
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir