İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Nihan Güneş AYDIN

Oryantasyon sürecinin önemi

Nihan Güneş AYDIN
31 Ağustos 2017
A-A+

Oryantasyon sürecinin önemi

Gülümseyin hayatınızın yeni ve en uzun dönemi başlıyor..

 

Cv’nizi hazırladınız, başvurularınızı yaptınız ve mülakatlarınız başarı ile sonuçlandı, işi kaptınız, hoş geldiniz… İş hayatına merhaba, iş arama süreci, yoğun, stresli bir dönem, uzun zaman işsiz kalmış olabilir, çalıştığınız iş yerinde mutsuz olabilir, fırsatları değerlendirmek için yoğun iş arayışında olabilir ya da okuldan yeni mezun olmuş olabilirsiniz. İş bulana kadar geçen sürede bunalsanız, sıkılsanız da hayatımızın çok büyük bir bölümünü kaplayan iş hayatına hoş geldiniz!!! ‘Okul yılları en güzel zamanlarımızdı’ diye başlayan cümleler artık sizi de ifade edecek…

Yeni işe başladığınız kuruma, işletmeye vs.. başka bir firmadan transfer olmuş olabilirsiniz, ilk iş yeriniz olabilir, uzun zamandır iş arayışında olabilirsiniz ve beklenen gün geldi çattı, ilk iş gününüz hayırlı olsun!! Her zaman çok heyecanlı geçen ilk iş gününde kendinizi terk edilmiş bir kedi yavrusu gibi hissedebilir, departman müdürünüzü, sizinle ilgilenecek herhangi birini akşam saatlerine kadar köşede kimseyi rahatsız etmeden bekleyebilirsiniz, çayı kahveyi nereden alabileceğinizi gösteren bir kişiyi bulabilmek adına karşınıza çıkan her insanla göz teması kurarsınız…

İşte tam burada devreye girer ‘Oryantasyon Süreci’. İş yeri ve personel için en önemli süreçlerden biridir, çoğu zaman atlanan, üstün körü geçiştirilen, vakit ayrılmayan yoğunluk bahaneleri bulunan dönemdir… Mülakatlardan elenerek seçilen çok doğru bir karar olduğuna inandığınız, umutlandığınız adayınızı doğru ve yeterli yapılmayan oryantasyon sürecinin sonunda kaybedebilirsiniz, iş veren zaman, iş gücü ve maddi kayıplar yaşarken, aynı kayıpları hayal kırıklığı ile birlikte personel de yaşamaktadır.

Oryantasyon süreci personellerin aidiyet duygusunu artıran, işletme içinde kaynaşmayı sağlayan,eksiksiz tamamlandığında umutlandığınız adayınızın sizlere mucizeler yaratabileceğine şahitlik edersiniz!!!  Mesleki ve kurumsal oryantasyon süreci olarak ikiye ayrılan dönemin kurumsal oryantasyon bölümünü insan kaynakları departmanları, mesleki oryantasyon bölümünü departman şefleri, amirleri, müdürleri yapmaktadır.
 

Doğru konumlandırma kadar eksiksiz yapılan oryantasyon da yeni başlayan personelin performansını doğrudan etkiler. Aidiyet hissinin oluşmaması ve eksik kalan parçalar ile personel en zayıf halka haline gelebilir. Bir flört dönemi olarak değerlendirilebilecek olan süreçte işletmeler ve personeller birbirlerini daha yakından tanırlar, misyon vizyon değerleri hakkında bilgi edinirler, kendilerini bu işletmenin neresinde gördüklerine karar verirler, sisteme kendilerini entegre ederler ya da edemezler… Oryantasyon sürelerinde kendilerinin yanlış seçim yaptığını düşünen işletme sahipleri veya personeller olabilir, her iki tarafın beklentilerinin altında kalabilir, aidiyet hissi oluşmayabilir, mutlu olunamayabilir..
 

İşletmeniz, kurumunuz vs.. belki de sizi çok daha iyi yerlere taşıyabilecek, isminizi adınızı en iyi şekilde temsil edecek bir personelle birlikte, ya da kariyerinizin fırsatını yakaladığınız kendinizi inanılmaz geliştirip ilerletebileceğiniz bir işletmede veya kurumdasınız… Kurumsal kimlik adına oryantasyon süreçleri mutlak önem taşımaktadır. Bu süreç geleneksel bir ritüel haline getirilmelidir. Eksiksiz yapılan oryantasyonun sonundaki kazanımlara paha biçilemeyecektir.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir