İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Soner BARIM

Ne yapmalı, ne etmeli

Soner BARIM
24 Temmuz 2016
A-A+

Ne yapmalı, ne etmeli

Ne yapmalı ne etmeli

Bir oyunbazlık bir şeytanlık, dalavere mi çevirmeli

Bugün geldiğimiz noktada turizmcilerin kafasında hep aynı soru ‘’ Ne olacak bu halimiz ‘’ ve gerçekten ümitlerin tükendiği bir boşvermişlik havasının giderek hakim olduğu pesimist insanlar topluluğu halini alıyoruz. Elimiz kolumuz bağlı gelişmeleri takip edip mevcut duruma göre pozisyon almaya çalışıyoruz. 2016 turizm için bir kayıp yıl oldu. 2017’ den de çok umutlu değiliz. Ancak mevcut durumu kabullenmekte bize yakışmıyor. 

Bugün ülkemizin içinden geçtiği ve hepimizin yakından takip ettiği gelişmelere planlama yapılmadan artan oda sayıları eklendiğinde ne yazık ki hiç içaçıcı bir durum ortaya çıkmıyor. 

Ohalde ne yapmalı, ne etmeli, bir oyunbazlık bir şeytanlık dalavere mi çevirmeli ? 

İşte bu noktada mevcut turizmcilerin samimi bir birliktelik göstermesi. gerektiğine inanıyorum. Özellikle biraz daha oda satabilmek kaygısı ile fiyatların kabuledilemez noktalara çekilmesi sektöre ve işverenlerimize olumsuz manada yansıyor. Bir çok işletme personel tasarrufuna gitmeye başlarken bazı oteller belirli süre kapalı kalma yoluna gidiyor. Bu gibi kriz durumlarında bölgelsel çalışmaların önemi ortaya çıkıyor. Ancak sonuç almak için olmazsa olmaz şart samimiyet. Bunu yöneticiler olarak başarabilirsek ve işverenlerimize konuyu doğru olarak aktarabilirsek hiç olmazsa sattığımız odayı değerine satarak gelir bakımından işletmeye fayda sağlamış olur bölgeyede örnek teşkil ederiz. Ucuz oda satmanın mevcut doluluk oranlarına pozitif katkı sağladığına ben inanmıyorum. Onun yerine farklı stratejiler geliştirmek konaklama sektöründe fark yaratacak yenilikler peşinde koşmak gerekiyor  

Meslek birliğimiz liderliğinde bölgesel tanıtımı ön plana çıkartarak özellikle güvenlik vurgusunun yapılmasının sağlanması yurtdışında Türkiye aleyhine yapılan yayınlara karşı propaganda ile cevap verilmesi Türkiye’ nin tesis ve hizmet bakımından Avrupa’nın önemli Turizm destinasyonları arasında olduğunun altının çizilmesi Türkiye’ ye alternatif pazarların kazandırılmasına yönelik çalışmaların yapılması yine turizm çeşitliliği konusunda yeni öneriler ortaya atılması vb gibi konularda çalışmalar yapmak gerekiyor. Yine konaklama sektöründe istihdam edilen personelin konusunda uzmanlaştıracak eğitim programları ile personellerin kişisel gelişimlerine destek vermek gerekiyor.  

Sonuç olarak meslek birliğimiz önderliğinde turizme hizmet eden tüm birimler ile ortaklaşa yapılacak çok iş alınacak çok mesafe var.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir