İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Volkan IŞILAY

Düşündüren, Yoran ve Boyut Değişimine Sebep Olan Bir Film: Valerian

Volkan IŞILAY
20 Eylül 2017
A-A+

Düşündüren, Yoran ve Boyut Değişimine Sebep Olan Bir Film: Valerian

Ünlü yönetmen Luc Besson’ın yeni vizyona giren filmi “Valerian and the City of a Thousand Planets” ( Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu), bilim kurgu ve fantastik dünyayı bir araya getiren bir yapım. Daha önce Leon, Beşinci Element ve Lucy gibi bilim kurgu türündeki filmleriyle adından söz ettiren yönetmen Besson, bu kez karşımıza oldukça karmaşık ve düşünmeye yönelten bir filmle çıktı. Film,  Pierre Christin'in 1967'de yayınlanmaya başlayan Valérian ve Laureline adlı çizgi roman serisinden sinemaya uyarlandı.

28. yüzyılda geçen macera, Ajan Valerian (Dane DeHaan) ve Laureline’nin (Cara Delevingne) bin gezegenden gelenlerin oluşturduğu Alpha şehrini korumak için verdikleri mücadeleyi konu alıyor. Animasyonlar kusursuza yakın. Kurulan ve hayal edilen 28. yüzyıl dünyası, izleyicinin boyutunu değiştirerek rüyalar âleminde bir yolculuğa çıkarıyor herkesi. Filmde insanların diğer varlıkların boyutunu görebilmek için özel gözlük takmaları günümüzde tartışılan “Farklı boyutlarda olan ama çok yakınımızda gezen canlılar var mı ?” sorusuna bir gönderme yapıyor.


 

Animasyonların kusursuzluğu öyle bir derecede ki, bu bazen izleyiciyi yorgun bir ruh haline sokuyor. 28. yüzyılın kalabalık ve yorucu sokaklarında siz de oyuncularla beraber yoruluyorsunuz. Olay örgüsü çok ince bir hesapla birbirine bağlanmış. Tasarlanan dünyanın kurallarını anlamaya çalışırken bir yandan da konuya hâkim olmak zorundasınız. Bu sebeple ince hesapla birbirine bağlanan bu film, kesinlikle pembe dizi izler gibi bir rahatlıkla izlenmemeli. Filmden yorgun ve düşünceli çıkabilirsiniz.

Filmin en çarpıcı tarafı ise ünlü şarkıcı Rihanna’nın filmde yer alıyor olması. Maceranın ortalarında karşımıza çıkan Rihanna rolüne ve filme çok iyi uyum sağlamış. Canlandırdığı karakter oldukça sempatik ve hareketli. Heyecanı kaçırmamak adına bu konuya ilişkin daha fazla detay vermemek doğru olacaktır. Ünlü yıldızın performansı izlenmeye değer.
Düşündüren, geleceğe dair sorgulamalara yol açan, yoran ve boyut değişimine sebep olan Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu “Uzayda hayat var mı?, Başka gezegenlerde yaşayan varlıklar nasıllar?, İnsanoğlu Samanyolu’nun ötesine seyahat edebilecek mi?  vb. soruları merak edenler için oldukça etkileyici bir film. Her ne kadar kurgu yanı bilimsel yanından daha ağır bassa da bu tarz yapımların geleceğe dair bir takım mesajlar verdiği de bir gerçek. Unutulmamalıdır ki eski bilim kurgu filmlerinde (Stanley Kubrick’in 1968 yapımı 2001 Uzay Macerası filmi bunlara örnek gösterilebilir) cep telefonu, görüntülü arama gibi olaylar o zamanlar için “kurgusal öğeler” olarak değerlendirilmişti. Şimdi ise hepsi hayatımızın içinde
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir