İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Sevda YILGAZ

Ah İstanbul!

Sevda YILGAZ
06 Ekim 2017
A-A+

Ah İstanbul!Hürriyet ekonomi sayfasında 12 Ekim 2007 tarihli yani tam 10 yıl önceki yazının özeti bu.

Aynı şeylerin altını bir daha çiziyorum, bugüne bakıyoruz, değişen bir söylem yok, aynı şeyleri tekrar etmekten sıkılmışım aslında. Hayal ettiğimiz seviyelere yaklaşmışken sert düşüşler yaşadığımız süreç, yeni pazarlara apar topar dalışlarla yine suni, zaman kaybettiren, hep ucuz, hep muhtaç pazarlama zafiyeti. Yazık değil mi arkamızdan geleceklere? 

İç turizmin değerini bilip gücünü ölçememek bir tarafa, yerli turiste yabancılaşmak gibi de bir tutum var beslenen, turizmden nefret ettiren.

Dünya turizm rekortmeni New York kenti; 56,4 milyon turistin 44 milyonu yerli turist, 12 milyonu yabancı turist, New York’ta ziyaret edilen yerlerin başında 381m. Yüksekliğinde ’Empire State Building’ gökdeleni, ‘Özgürlük Heykeli’, farklı kutlama törenlerinin yapıldığı ‘Times Square’  New York ekonomisine 61,3 milyar dolar gelir, 359 bin kişiye istihdam sağladı. 

Avrupa’da ise rekor kent Paris’te en çok gezilen yerlerin başında yine demir leydi olarak anılan Fransa ve Paris’in simgesi ‘Eyfel Kulesi’ 7,1 milyon ziyaretçiyle, Louvre Müzesi 7 milyon ziyaretçiyle ikinci sırada. Dört mevsimin alâsıyla yaşandığı, üç imparatorluğun başkenti, içinden deniz geçen, hem Asyalı hem Avrupalı, iki kıtalı, 3 Semavi Dinin 20 Kutsal Abidesinin bulunduğu, yüzyıllardır süregelen bir kültür harmanına sahip İstanbul. Dünyanın bilinen en eski limanı olan ‘Theodosius Limanı’ ile İnsanlık tarihinin en zengin Neolitik Çağ (Cilalı Taş Devri) buluntularını barındıran, dünya tarihini değiştiren, (bana göre ve hak ettiği de budur), Dünya başkenti; 20 milyon turist, 20 milyar doları kazanamıyorsa biz kaybediyoruz.

5 milyar dolar gastronomi zenginliğimizi ekliyorum, şimdi 25 milyar dolar diyorum. Kentin metropolüyle birlikte balıkçı kasabaları, köyleri, beldeleri, yeşili, denizi, adaları, sahilleri, meydanları, her bir semti tek başına destinasyon olan, 24 saat yaşayan bu muhteşem şehri kendi başına bırakalım, daha çok şey anlatacaktır.

Ne yapmalı diye sorduğunuzu duyar gibi oldum… Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş açıkladı; 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir,  hedef iyi de projeler arasında ‘İslamafobi’yi dünyaya anlatmak turizmin konusu değil, ama 50’nin yarısı Türkiye’nin lokomotifi Dünya Başkenti İstanbul’un. Geleneksel değerlerimizle evrenselliği, samimiyetle harmanladığımızda turizm liginde bir numara olacağız.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir