İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Hüseyin ASLAN

HASANKEYF CITTASLOW ÜYESİ OLMA YOLUNDA

Hüseyin ASLAN
16 Kasım 2017
A-A+

HASANKEYF CITTASLOW ÜYESİ OLMA YOLUNDA

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent BAYGÜVEN ile Belediye Başkanı Abdulvahap KUSEN'in ortaklaşa yürüttükleri bir proje sonucunda 1 yıl önce Cittaslow Üyelik başvurusu yapıldı. 

Bir yıl önce yapılan başvuru üzerine Hasankeyf’in Cittaslow başvurusunu yerinde incelemek üzere Cittaslow Genel  Başkan Yardımcısı, Türkiye Onursal Başkanı, Seferihisar Belediye Başkanı M. Tunç SOYER ve Cittaslow Bilim Komitesi üyesi Prof. Dr H. Rıdvan YURTSEVEN, ilçemizde incelemelerde bulunmak üzere  Batman’a geldiler.

Hasankeyf , eşsiz doğası ve tarihiyle Cittaslow adaylığı kapsamında. Hasankeyf’in sular altında kalacak olması nedeniyle kaybedeceği zenginlikleri var tabii ki ama yeni kurulacak Hasankeyf’i turizmin vazgeçilmez şehir olacak. Yeni Hasankeyf’te, Cittaslow’un kriterleriyle, olağanüstü tarihsel mirası ve kültürel değerleri nasıl koruyabiliriz, dezavantajları  avantaja nasıl çeviririz konusu üzerinde çalıştık.

En önemlisi,  Kaymakam Faruk Bülent Baygüven ve Belediye Başkanı Abdulvehap Kusen’in  kararlı ve örnek liderlikleri içimizi aydınlattı. Hasankeyf halkının geleceğini belirlerken yapacakları katkının çok verimli olacağına inandık. Hasankeyf’in önünde uzun ve meşakkatli bir yol var ancak, parlak bir gelecek kurmak için sahip oldukları potansiyel  engelleri aşacak tüm imkanlara sahip. 

Hasankeyf  ilçemiz bilindiği gibi 12000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olup Cittaslow'un ana kriterlerini taşımakta ve bu kuruluşa üye olabilecek tarihi mirasa, kültüre ve birikime sahiptir. Yeni Hasankeyf'in  vizyon bir ilçe olacağı inancındayım, burada ciddi kamu yatırımları var. Hasankeyf Türkiye'nin Cittaslow'u ve dünya turizminin yıldızı olma yolunda… İki yıl sonra Hasankeyf ülkemizin en önemli turizm merkezi haline gelecektir. 

Hasankeyf'in en kısa sürede Cittaslow üyesi olacağını ümit ediyorum. Bu vesileyle; Hasankeyf’i hak ettiği bir şekilde tanıtmaya çalışan ve katkıda bulunan  Kaymakam Faruk Bülent Baygüven, Cittaslow Türkiye Koordinatörü Seferihisar Belediye Başkanı M.Tunç SOYER'e, Cittaslow Bilim Komitesi Üyesi Prof.Dr H. Rıdvan YURTSEVEN'e, Belediye Başkanımız Abdulvahap KUSEN'e, proje ekibime teşekkür ederim.

Cittaslow Nedir?

Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulan 30 ülkede 238 üyeye sahip, dünya çapında tanınan ve takip edilen bir birliktir.
İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow sakin şehir/yavaş şehir anlamında kullanılmaktadır.
Cittaslow, şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanabileceği kentlerin uluslararası birliğidir.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir