İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Nejat TÜRER

Haydi işbaşına!

Nejat TÜRER
12 Aralık 2017
A-A+

Haydi işbaşına!

Zaman ahkam kesmenin, atıp tutmanın, geçmişi suçlamanın zamanı değil. Zaman turizm sektörünü hep birlikte komadan, çıkarma zamanıdır. Cek-cak’lar ile oyalanmayalım. Başkaları değil bizler tekrardan ayağa kaldıracağız turizm i başka çare yok. 

Gastronomi bakanlıkça turizm ürünü olarak kabul edildi. Sırf mutfağımız mı?

Kültür, inanç, sağlık, av, spor ve bir sürü ürünümüz var, deniz kum ve güneşin dışında.

Acentalar, işletmeler, tedarikçiler, bakanlık, belediyeler, sivil toplum örgütleri silkelenin. Hep birlikte sektörümüzü canlandıralım. ‘Başkası pişirsin ben kaşık sallayayım da, kaşığıma ne gelirse kısmetime…’ düşüncesinden vazgeçelim. Uğraşalım, çabalayıp çalışalım. Uzmanlığımızı, işbirliğimizi gösterelim. ‘Benim projem, benim önerim uygulansın’ dönemini bitirip, herkes yola çıksın artık.

Döner ekmek satılan yerdeki basit bir sosumuz bile binbir reklamı yapılarak satılan  bir Fransız sosundan daha lezzetli, bir mutfağımız var. En basit tencere yemeğimizin sağlıklı olduğu, yemek suyumuzun bile yabancı mutfaklardaki ürünlerden üstün olduğu aşikar. Yöresel lezzetlerimiz yabancılar için keşfedilmemiş birer hazine iken biz bu değeri sunup, bunlara misafir getiremiyoruz.  Elbette gelmemeleri için bir sürü sebep var. Ama hiç biri aşılmayacak değil. Biraz çaba bile etkili olacaktır. Bu ülke insanı sıfırdan kısa sürede turizm sektörünü ekmek yenir hale getirdi ise devam ettirmek ve canlandırmak yine bu ülke insanının elinde. Ve bu şu an her sektör çalışanın sorumluluğunda ve elinde.

Acentalar sektörün her bölümünden pay almaya çalışırken, birliğiniz bile müze girişlerinden para kazanır iken, sizler mutfağımızdan niye gelir elde etmiyorsunuz?

Gösterin ustalığınızı, maharetinizi, pazarlayın mutfağımızı. Katıldığınız fuarlarda stand birkaç metrekare ufak olsun. Götürün ustalarımızı, ürünlerimizi. Satın. Satın da anlıyalım gerçekten sektörde yenilen, kazanılan paraların işbilirlikten kazanıldığını...

Yiyecek-içecek işletmecileri, dayanabildiğiniz kadar zararına da olsa yardımcı olun acentalara. En iyi yaptığınızı en ucuza sunun. Taşın altına elinizi sokun ki devamlılık olsun. İşbirliğinizi arttırın. İşimizin ticari zekası ve finansını maliyet kadar tanıtım ve pazarlama için harcayın. Harcayın ki bu işten yenilen ekmeklerin hak edildiği görülsün. 

Bakanlık çalışanları gösterin varlığınızı, kullanın yetkinizi ve İnisiyatifinizi, kullanın ülkeye hayrım dokunsun deyin. Sabah 9-akşam 17, oturup durmayın odalarınızda. Projeleri değerlendirin, imkanları zorlayın, kaldırın sektörümüzü ayağa..

Bakanlık, tüm dünyada kabul görebilecek şekilde Michelin yıldızı yerine ‘Türk Hilâlini versin şeflere. Tüm gastronomi dünyasında hilalin geçerli olacağı çalışmalar yapsın, bunu tanıtacak projeler üretsin mesela...

Belediyeler, STK’lar haydi düşünün, konseyler oluşturun, üretin ve uygulayın. Bölgemizde ne var ise öne çıkartın. Bakın Gaziantep nasıl çalışıyor bölge mutfağı için?  Sizler de termal varsa termal, av sahası var ise av sahası, hiç bir şey yoksa bile yeşilinizi, havanızı kullanın lütfen. Sektör işletmelerini, kamu kuruluşlarını, STK’ları organize edin, hareketlendirin. Şaha kaldırın sektörü. 

Herkes iş başına.

Yemek suyumuzun en tanınandan daha lezzetli, termal sularımızın bir çok derde deva olduğu, avlaklarımızın bereketli olduğu,  doktorlarımızın en iyi tedaviyi uyguladığı din, inanç merkezlerinin tarihsel değerlerinin bol olduğu deniz-kum ve güneşin kıymetli olduğu ülkemizde turizm bu halde kalamaz. Çalışır isek daha evvel yapabildiğimiz gibi gelir elde ederiz bu turizmden.

Haydi iş başına. ...

 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir