İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

İkbal YİĞİTALP ATİK

Otel tekstil yıkamalarında kullanılan yıkama suyunun kalitesi ve önemi

İkbal YİĞİTALP ATİK
12 Aralık 2017
A-A+

Otel tekstil yıkamalarında kullanılan yıkama suyunun kalitesi ve önemi

Su; her türlü temizlikte olduğu gibi, tekstil yıkamasında da en önemli etkendir. Suyun tekstil yıkama sürecinde 5 ana görevi vardır; öncelikle hem tekstili hem lekeyi yumuşatmak. Ayrıca hem yıkama maddesinin hem de kiri oluşturan partiküllerin çözülmesini sağlamak. Üçüncü olarak tekstilde bulunan kir partiküllerinin tekstilden söküldükten sonra taşınması ve atılmasını sağlamak. Dördüncüsü bu kir partiküllerinin tekstilden kopması için makine tarafından yaratılan mekanik etkinin taşınmasını sağlamak ve son olarak deterjanın aktif olmasını sağlayan ısının homojen bir şekilde tamburun içerisinde dağılımını yani transferini sağlamak.

Bütün bu görevleri yerine getiren suyun, bu işleri başarılı bir şekilde yapabilmesi için belli şartlara yani ideal yıkama suyu şartlarına sahip olması gerekir. Peki nedir bu ideal şartlar ve nasıl oluşur; bunu anlamak için en başa yani doğadaki su döngüsüne dönelim.

Doğada suya ait bir döngü mevcuttur. Yeryüzündeki sular buharlaşır, buharlaşan su yükselir, soğuk katmana rastlayan buhar yağış olarak düşer, düşen bu yağış düşme esnasında havadaki bazı molekül ve partikülleri alır, aynı şekilde toprakta su geçirmeyen katmana kadar ilerler ve ilerlerken çeşitli mineraller bünyesine işler. Ve yine yeraltından çıkarılana kadar beklediği katmandaki her türlü tuz ve mineraller eriyerek bünyesine işler. Doğal olarak her bölgede çıkarılan suyun özelliği birbirinden farklıdır. İçerisinde bulunan kireç miktarına göre sertliği; demir-bakır-mangan miktarı, tuz miktarı vb farklılıklar gösterir. Bu tuz ve mineraller tekstile yapışabilir, deterjanı etkisiz kılabilir, renk verebilir, sertlik yaratabilir ve benzer olumsuz etkileri ile ileriki dönemlerde tekstilde delinme, grileşme, sararma gibi orijinal formunda ve yaşlanmasında farklı sonuçlar doğurabilir. 

Kaliteli bir yıkamanın oluşmasını sağlayan unsurlar şunlardı; Su, Mekanik Etki, Kimyasal, Zaman, Sıcaklık. Bu unsurlardan en önemlisi, yıkamanın vazgeçilmezi “SU” dur. 

O zaman yıkama için ideal olan suyun özelliklerini en önemli kriterlerine göre basitçe sıralayalım; öncelikle kullanılan su kokusuz, renksiz ve berrak olmalıdır. Sertliği 5 dH’tan az olmalıdır. İçerisinde bulunan demir miktarı 0,2 ppm’den, bakır ve mangan miktarı 0,05 ppm’den az olmalıdır. İçeriğindeki toplam çözünmüş tuz miktarı (TDS) 200-400 ppm aralığında, pH derecesi 6-7 arasında olmalıdır. İçeriği nasıl olursa olsun, çıkarılan her türlü ham su, arıtma işlemleri ile yıkamaya uygun hale getirilir. Sert sular yumuşatılır, içerisindeki minerallerden arındırılır ve asitlik derecesi ayarlanır. Bu işlemleri yapacak tesisleri kuran pek çok su şartlandırıcısı ve firmaları vardır. Bünyesinde çamaşırhaneleri olan oteller bu yatırımı yapmalı, olmayanlar ise tekstillerini verdikleri çamaşırhanelerin böyle yatırımı olup olmadığını yani aslında yıkama sularını kontrol etmelidirler. Bu kontroller orta vadede tekstil ömürleri açısından çok önemlidir.

Otel yetkilileri yıkama firması seçiminde fiyat karşılaştırması yapmadan önce mutlaka tesis ve o yıkama tesisinin su şartlama sistemini kontrol etmeleri gerekir. Özellikle de suyun özellikleri sorgulanmalıdır. Otel yöneticileri, niye 1-2 kuruş fazla diye yorum yaparken, bu farklılığın sebebini düşünmeli ve sorgulama yapmalıdır. Bazı yıkama firmaları maliyetlerinde küçülme yaratabilmek için aldıkları suyu direk yıkamada kullanabilmektedirler. Onlar için bu 1-2 kuruşluk tasarruf maalesef oteller için onlarca liralık tekstil kaybı yaratmaktadır. 150-200 yıkama ömürlü bir havlu daha yarı ömre ulaşmadan grileşebilmekte ve kullanım dışı kalabilmektedir. Çarşaf ve nevresimler üzerlerinde biriktirdikleri kireç ve diğer minerallerden dolayı sertleşerek, kâğıt gibi kolay bir şekilde yırtılabilmektedirler. İçerisinde demir oranı fazla olan sular tekstiller üzerinde sarı lekeler, bakır-mangan oranı yüksek olanlar siyah lekeler bırakabilmektedir. Bu ve buna benzer tüm hatalı su kullanımları tekstil ömrünü bitirmekte, 1-2 kuruş tasarruf yapılacak derken onlarca liralık tekstil kayıpları yaratmaktadır. 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir