İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Yusuf BAYIRLI

SİSTEMİN KATİLİ ARANIYOR

Yusuf BAYIRLI
17 Ocak 2018
A-A+

SİSTEMİN KATİLİ ARANIYOR

Bu yazıyı son yıllarda otel yönetici melektaşlarımızın, yaşamış ve karşı karşıya kaldığı olaylar nedeni yazma ihtiyacı duydum. Belki de direk meslek içerisinde olmayıp artık Turzim Acente & Otel ayağını dışarıdan daha kolay gözlemleyip ve firkrimi iş kaygım olmadığı için daha kolay beyan edebildiğimden olabilir diye düşünebilirsiniz. Ama her zaman doğrucu Davut olarak bilinmişimdir.

Otellerde işlenen cinayetler son bulmuyor ve bulmayacak. Neden mi? O kadar çok nedeni var ki saymak zor olacak ama fazla uzatmayacağım, temel olarak yapılan hataları ve suistimal nedenlerini kaleme alıp bırakacağım.

Nedeni açık ortada; Bazen yurdum insanlarına silah var mı diye sormak yasak, diğerlerine ise var ise, o silahı o kişiden otel içerisinde almak yasak, bir kısmında ise var ve mermi dolu ise bile ’’ne demek efendim silah sizin ruhsat sizin!’’ Böyle bir Dünya olmamalı! Nasıl olmalı ? Sizin, senin, benim... kimin  ve her ne sebepten olursa olsun, toplu bir müesseseye giriyorsanuz o silahı içeri sokamazsınız. Örnek olarak otellerimizi verecek olursak, o silahı odanıza çıkartamassınız. O silahı kural gereği, ön büro departmanına ait olan bir emanet kasa kutusuna koyarsınız ve işletmeyi terk edene dek orada bıraksırsınız. 

Konakladığınız otelinizden gün içerisinde dışarıya çıkacaksanız, tabi ki yanınıza alıp, otele geri döndüğünüzde yine teslim edersiniz. Personel bu silahı ve mermileri elleme hakkına sahip mi? Kesinlikle hayır, el değmeden silah ruhsatı sahibi silahı ve mermilerini emanet kasaya koyar ve yabancı bir el değmez, değemez ve değmemeli. 

Şunu bir anlamaya çalışalım, bir silah bir insanın hayatına tek bir mermi ile son verebilir. İnsanlar neden silah taşır yada taşımak ister? Kendilerini o silah ile güvende hissederler, kendilerine güven verir. Türkiye’nin ve Dünyanın silah kullanılan ve cinayet işlenen kasaba, küçük ve büyük şehirleri için eskiden Texas diye bir kavram kullanılırdı, şimdi ise tüm Dünya Texas oldu. 

Otel X’ler diyoruz adını ve lokasyonunu turizm gündemini takip eden hepimiz biliyoruz, neden hala aynı Genel Müdür görev başında? Neden hala ön büro ekibi ve güvenlik ekibi aynı şirkette, aynı pozisyonda? Eskiden böyle bir durum olunca bırakın genel müdür, bırakın genel müdür yardımcıları, hepsini geçiyoruz... Tüm kadro değişirdi! Bugünlerde ise herşey rahata bağlanmış durumda, olsun ’’reklamın iyisi kötüsü olmaz’’ modunda takılmaca yaşıyor, zincir markalar ve yönetici kadroları olsun TV’ye cıktık, gazete bizi yazdı modunda. 

Emniyet güçleri, polis ve jandarma neden otellere yaptırım gücü sağlayamıyor? ’’Polis’’ = ’’Police’’ = ’’Şehir’’ bu ünvanı taşıyan insanlar bizim yaşadığımız havasını soluduğumuz her metrekaresinden sorumlu ve bizi korumak ile yükümlü. 

Şimdi şunu diyebiliriz: ‘Beni, o otele alınmayan kişi sokakta zevki sefa için silahla vurabilir’, evet bu çok doğru buna biz mümkün olan risiki minimize etmek diyoruz. Bu birinin yumruğu için de geçerli, doğru yere doğru anda bu da sizin hayatınızı bitirebilir. Bu risk karşılaştırılamaz, silahın dünya üzerinde güç verdiği, insanın egosunu nerdeyse 3’e katladığı ispatlanmış. Şimdi X ray cihazının bulunduğu otelde, silahın içeriye sokulup odaya kadar götürülme riskini göz önüne götürelim. Bir resort otel için beşyüz oda diyelim sadece 1000/1 kişinin silahı var desek yine o tesiste 1 silah eder ve o silahla onlarca kişi çok kısa bir sürede öldürülebilir. Eğer katil ajan değilse, bir yumrukla bunu zor yapar... 

Turizm ile ilgili önerge ve yasalara bakıldığında, taslaklar var, kanunlar da var ama cezai yaptırım gücü yok. Sorun tam da burada! Emniyet saatte 120 km hızla gidilen yolda yarış arabası sahibi kişiye 180 km hızla gittiği için yani %50 fazla hız için 3 ay ehliyetini elinden alması ve İsviçre’de olduğu gibi maaşına orantılı ceza kesmesi gerekirken, bu kişi Türkiye’de bir statüye sahip ise bırakın ceza kesemeyi, kanunun uygulanması, el atından bir rüşvet ve bir tebessüm ehliyeti de parayı da kurtarır. 

Şimdi siz bir otelci olarak düzenli vergi ödüyorsanız, İstihdam gücü başarılı ve sürekliliği var ise, Şehir için belki faydalı bir prestij marka sağlıyorsanız, Geçmiş, secere çok karanlık değil ise,İşletme sorumlusu da çok kötü bir geçmişe sahip değil ise, inanın bu ülkede 3-5 cinayet vakası vardır önümüzdeki 10-15 yılınıza, bu benim yaşımdaysanız sizi rahat rahat emekliliğe götürür. 

Konu cinayetler azalmalı...

Seyahat Hayattır!
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir