İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Nihan Güneş AYDIN

İşe alım ve işten çıkartma süreçlerinde İK DEPARTMANI’NIN YERİ VE ÖNEMİ

Nihan Güneş AYDIN
05 Şubat 2018
A-A+

İşe alım ve işten çıkartma süreçlerinde İK DEPARTMANI’NIN YERİ VE ÖNEMİ

İnsan Kaynakları Departmanında görev yapanların yaşadığı bir soruna değinmek istiyorum bu yazımda.

Çalışanların işe alım süreci mesleğimizin en çok mutluluk veren  zamanlarıdır, işe ihtiyacı olan birilerinin iş sahibi olmasına aracı olmak paha biçilemez…

Bir de olayın diğer tarafından bakalım, çalışanları işten çıkartmak….  İşimizin en zor ve en dayanılmaz tarafıdır, çalışırken kurduğunuz bağdan, evinde yaşananlar bir şekilde sizin de kulağınıza geldiğinden, kaç çocuğu var? nerede oturur?, eşi çalışır mı, çalışmaz mı? gibi her ayrıntıyı isteseniz de istemesiniz de öğrenirsiniz, öğreniriz… İşlerin kötü gidişatından, sektörel küçülmeden, performans düşüklüğünden, bekleneni karşılamamanızdan, yeni bir personel planlaması yapılmasından dolayı işten çıkartılmanız ya da işten çıkartılmamız gerekir….

Çalışanları işe alırken insan kaynakları tek başına karar veremez, işe alım sürecinde mülakatların ilerleyişi, sırası ile insan kaynakları departmanı çalışanı/şefi/müdürü, departman müdürü, direktör, genel müdür yardımcısı/genel müdür ile görüşülerek ilerler, menfi  ya da müsbet karar ortak olarak verilir.

Peki… çalışanlar işten çıkartılırken, departmanın şefi/amiri/müdürü, çalışanı değerlendirir, memnun değilse, performansı yeterli değil ise insan kaynakları ile durumu paylaşır, tabi bu insan kaynakları tarafından gözlemlenip birim müdürüne rapor da edilebilir, durum yönetim ile görüşülür mekanizma bu defa tersten işleyerek yine ORTAK bir karar verilerek sonuçlanır. 

Çalışanların işe alımı tek başına karar vererek yapılmadığı gibi işten çıkartılmalarda da yönetimin ve birim müdürünün onayı/isteği, olmadan yapılamaz.. Haberi tebliğ eden insan kaynakları çalışanı olduğu için işten çıkartılmasının sebebinin İK departmanı olduğunu zanneden çalışanlar fütursuzca tehditler savurup, hakaret edebilir, sözlü ve yazılı taciz yoluna gidebilir!! Ancak böyle durumlarda yönetimin ve birim amirinin /müdürünün insan kaynakları departmanı çalışanının arkasında dimdik durup destek vermesi ve işten çıkartılan personelle gerekirse tekrar görüşerek kararın 

ORTAK alındığının bildirimini tekrar yapması gerekir.

Personelin işten çıkartılma süreci, insan kaynakları çalışanlarının desteklenmesi gereken en önemli konularından biridir. Desteklenmeyen insan kaynakları departmanı çalışanı tehditlerle, tacizlerle karşı karşıya kalır… Bunun sonucunda ise memnun olunmadığı için işten çıkartılan bir çalışanla birlikte insan kaynakları personeli, şefi, müdürü, direktörü de KAYBEDİLİR!!….
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir