İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Eser RÜZGAR

KIŞ ÜŞÜTÜR TİYATRO ISITIR

Eser RÜZGAR
05 Şubat 2018
A-A+

KIŞ ÜŞÜTÜR TİYATRO ISITIR

Havaların soğumasıyla evlerindeki kanepelerde dizilere gömülenlerin sayısı artıyor. Arada değişiklik yapmak iyidir, en azından ayda bir de olsa bir tiyatro oyunu izlemek ufuk açar. Sözüm alışkanlık edinmeyenler için, zaten var olan tiyatro seyircisi biletlerini aylar öncesinden alıyor. 

Buyurun ocak ayı oyunlarından küçük bir seçki:

İstanbul Devlet Tiyatrosu geçtiğimiz sezon sergilediği vasat repertuvarının ardından bu yıl gözle görülür bir iyileşme gösterdi. Geçtiğimiz sezon sırtını döndüğü yabancı yapımlara bu yıl yer veriyor. Bunların içinde de en dikkat çekeni çağdaş yazar David Greig’e ait “Avrupa”. Oyunu Hakan Silahsızoğlu Türkçe’ye kazandırmış, Mehmet Birkiye sahneye taşımış. Oyun; toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır kasabasında geçiyor. Göçmen olma, aidiyet duygusu, ülkeden gitme isteği, mülteci olma, umutlar, aşk, hayal kırıklıklarıyla yüklü oyun günümüze dair kavramları da bünyesinde taşıyor. Çağdaş, dinamik rejisi işlevsel dekoru ve göz alıcı ışık efektleriyle “Avrupa” sezonun eli yüzü düzgün oyunlarından. Oyunu Devlet Tiyatrosu’nun Cevahir Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

 

Başarılı oyuncu Reha Özcan, dizilerin aranılan yüzü olmasının yanında tiyatro sahnelerinde de

varlığını devam ettiren sanatçılardan. Reha Özcan geçtiğimiz sezon prömiyer yapan “Ruki” oyunuyla muhteşem bir performans sergiliyor. Asrın yarası olan ırkçılığı ele alan tek kişilik oyun, boksör Johann Rukelie Trollmann’ın biyografisine dayanıyor. Rike Reiniger’in yazdığı metni Şükrü Çavuşay yönetmiş. Bir çingene boksörün hayatından kesitlerin olduğu oyunda insan olmanın erdemleri, adil olmanın gerekliliği izleyici düşündürüyor. Ruki’nin yumruklarıyla tanışmak isterseniz Kadıköy’deki Ustaların Sahnesi’nde, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde, Sahne Pulcherie’de oyunu izleyebilirsiniz.

Bir diğer oyun Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun yaşadığımız toplumda kadın olmanın zorluğuna dair sözü olan oyunu “Mor”. Oyun “Kim olduğumuzun önemi yok, şiddet görmemiz için kadın olmamız yeter.” tezini savunuyor. Oyunu Ali Yalçıner yazıp yönetiyor. Yazar ikinci sayfa haberlerinden yola çıkarak yazdığı metninde beş kadının beş gerçek hikâyesini sahneye taşıyor ve kadınların  bu hikâyelerine dokunuyor. Dokunuyor çünkü hepsinin öyküsü başlı başına bir roman ağırlığı taşıyor.  Kadınlara “Korkmayın, başınıza gelenleri anlatın” diyen oyunda her kadının kendi hayatından izler bulacağı, erkeklerin de kendilerine dönüp öz eleştiri yapacağı şüphesiz. “Mor” 12 Ocak Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde ve 18 Ocak Profilo Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir