İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Emir HEPOĞLU

SÜRDÜRÜLEBİLİR KRİZ

Emir HEPOĞLU
20 Mart 2018
A-A+

SÜRDÜRÜLEBİLİR KRİZ

Yanlış anlaşılmasın sakın. Derdim, kriz durumunu alışkanlık haline getirelim, buradan devam edelim hanımlar, beyler şeklinde akıl vermek filan değil. 

Bilakis mevcut durumun aşılması adına daha çok kafa patlatılmasını, ‘’cinyıs’’ projeler üretilmesini düşünen ve destekleyenlerdenim.

Ancak, bir süredir belgesel programcısı kıvamında bölge bölge dolaşan ve fazlasıyla tesis ziyaretinde bulunan bir turizm tayfası olarak naçizane tespitlerim ve buna bağlı olarak önerilerimi de camia ile paylaşmak isterim elbette.

En baştan bazılarını ve birilerini ‘’Tenzih’’ etmek istiyorum. Zira her bir adem evladını aynı sepete koymanın yanlışlığı konusunda tecrübeli ve bilinçliyim. 

Mevzunun aslı şu; Bazı yönetici ve yatırımcı taife kriz durumunu bazı kalemlere özel olarak sürdürülebilir kılmak üzere çalışma başlattı ve hatta uygulamaya sokanlar bile oldu.

Hallerinden gayet memnun görünen bu ağabeylerimiz, günlerini olayın vahametinden habersiz save ettikleri paracıklarını sayarak geçirmekteler.

Altta kalanın canı çıksın hesabı, çalışanlarına ‘’düdük’’ kıvamında zam yaparak ya da kriz var gerekçesine sığınarak hiç maaş artışı yapmadan önümüzdeki birkaç yılı bu şekilde sürdürmenin yatırımcı, patron taife tarafından ‘’Trendy’’ bir hal alması an meselesi.

Empati yapmak da gerekir elbette. Sezar’ın hakkını da bizzat elden teslim etmek. Koca yatırım, sadece aylık harcamaları 10 çuval mangıra eşit farkındayız. Elektiriği var, suyu var, doğal gazı var, mutfak harcaması var, kimyasal gideri var, maaşı ve sigortası da cabası. 

Bu tablo çerçevesinde yatırımcı için hayat hiç de kolay gözükmemek de. Ancak empatinin fazlası karın ağrısı yapabilir. Çok empatik durumlar suistimale açıktır. Anlamaya çalış ama kendinden çok da ödün verme hesabı.

Eyvallah hocam da ‘’Hamama giren terler demiş’’ dedelerimiz. O denli büyük yatırımı gerçekleştiren üst akıl eninde sonunda başına gelecek olan ihtimalleri de değerlendirmiştir herhalde diye düşünmeden edemiyor insan. 

Unuttum sanmayın sakın. Tasarruf amaçlı sürdürülmesi ön görülen kalemler şunlar;

    Personel maaşlarına zam yapılmaması

•    Personel maaşlarına ‘’düdük’’ kıvamında zam yapılması

    Personel maaşlarının 3 ay da bir ödenmesi

    Personel maaşlarının hiç ödenmemesi

    Yeterli sayıda personel istihdam edilmemesi

    Bir personelden ON insan gücünde iş yapmasının beklenmesi

    Sezon başlarken 100 yerine 10 personel ile açılış yapılması 

    ( bu geleneksel bir akım )
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir