İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Cengiz YILMAZ

Çağı yakalayın

Cengiz  YILMAZ
20 Mart 2018
A-A+

Çağı yakalayın

Çağı yakalayın

Mesleğe ilk başladığımda telefonlar fişli santral ile yönetiliyor ve Teletex çok lüks otellerde ancak bulunuyordu. Yani otel rezervasyon sistemi filan yoktu. Zaman ilerledikçe teknolojide işin içine girdi ve en küçük otelde bile mail ile haberleşmek var iken hayatımıza cep telefonları ve akıllı telefonların çok hızlı uygulamaları girdi. Her yeni teknolojik şeyler bir öncekini ortadan kaldırdı. Nasıl ki faks hayatımıza girince teletex yok oldu, aynı şekilde internet ve mail aktif olunca faks devre dışı kaldı. Şimdi mail yerine de akıllı telefon uygulamaları devreye girdi, hatta bundan önce de arada internet mesajlaşma uygulamaları vardı ki şimdi akıllı telefon uygulamaları onları bile devre dışı bıraktı. Herkes hızla misafirlerine cevap vermek ve bu yarışta bir adım önce olmak istiyor. 

Ama gel gelelim hala teknolojiyi takip etmeyen veya edemeyen arkadaşlar bu çağda basit sorular, ufak talepler için bile hala ön teklif aşamasında mail de mail diye tutturuyorlar. Özellikle otellerde, ofislerde bir eleman oturtup her gelen talep için mail göndermeniz lazım, prosedürümüz böyle diye cevap verip, gelen taleplerin başka ve hızlı cevap veren otellere kaymasını sağlıyorlar. Bir fiyat vermek bu kadar zor mu? Karşınızda bir seyahat acentası var ise, hadi bunu telefon ile bile sormuş olsa buna cevap vermek için mail mi şart. Herkes sizin fiyatlarınızı zaten online üzerinden biliyor, bir Seyahat  acentasına da online fiyatlar üzerinden komisyonunu düşerek bir eline geçecek olan fiyatı verebilirsiniz. Zaten hangi kanaldan satarsanız satın, aynı parayı kazanacaksınız. İlla ne bekliyorsunuz ki mail de mail, telefonda verdiğiniz mantıklı ve satılabilir fiyatlardan hızlı bir şekilde cevap verilirse, sizin kazanmanız en olası şeydir. Yani büyük stratejiler oluşturmaya ve zaman kaybetmeye ne gerek var. Rezervasyonların geliş zaman periyodunun ne kadar kısaldığının farkında değil misiniz?

Bunun sebebi teknoloji ve hız ile alakalıdır. Çünkü herkes son dakikada da olsa pek çok alternatif üretebiliyor. Bu da misafirlerin elini kuvvetlendiriyor ve de onlar da son dakikaya işlerini en hızlı bir şekilde hallediyorlar.

Mahkemelerin bile delil saydığı, herkesin en hızlı bir şekilde haberleşmek için (gerçi gruplar kurup olmadık zamanda olmadık mesajlar geliyor ama onun da önlemleri var) kullandığı bu çağda hala bu hızlı iletişim kanallarını reddetmek ne demek anlaşılmıyor. Ya bu kişiler bu teknolojiye çok uzaklar (artık bunları kullanmak için özel bir eğitime gerek yok herkes kullanıyor) ya da her şey kontrol altında olsun diye mi, yoksa zaman kazanıp daha iyi bir teklif gelmesini mi ummak pek bilemedim. 

Ama şu bir gerçek ki kimse kimseyi beklemiyor. Çünkü bu teklifleri alan kişiler çok hızlı bir şekilde interneti ve onun nimetlerini kullanıyorlar. Bir soru sorduğunda onun cevabını biliyorlar ve de daha iyi bir fiyat var mı diye soruyor. Yoksa zaten online üzerinde onun fiyatı var. Ama biz ne yapıyoruz o kişiye cevap vermek için? Artık çağdışı kalmış iletişim yolları ile zaman kaybediyoruz. Kimse kimseyi beklemiyor arkadaşlar, zaman çok değerli, çağımız hız çağı arkadaşlar, kim hızlı ise o kazanıyor. 

Lütfen kendimize ve geleceğimize yatırım yapalım. Teknolojiden korkmayalım. Bilgiyi ve çağı yakalayalım. Yanımızda çalışanları da buna göre eğitelim yönlendirelim. 

Kısacası hep ileri hep ileri çağı yakalayalım.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir