İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Mehtap TOPÇU

Rekabetçi Ortamda Otelinizin Konumu

Mehtap  TOPÇU
07 Mayıs 2018
A-A+

Rekabetçi Ortamda Otelinizin Konumu

Günümüzde otellerin listelendiği, satışa çıktığı binlerce kanal bulunmakta; bazıları geleneksel kanallar olup bazıları ise teknolojik alt yapısı olan kanallardır. Otelcilerimiz doğru zamanda, doğru kanalda, doğru bir fiyatlandırmayla pazarda yer almalıdır. Bu sebeple burada otelcilere büyük bir iş düşmektedir.  Pazarda yer almaya devam edebilmek, karlılığı ve doluluğu artırmak, misafir memnuniyetini maksimize edebilmek için kesinlikle ve kesinlikle teknolojiye yatırım yapılmalı, yeni trendler takip edilmelidir.

Öncelikle otelinizi listeyebileceğiniz B2B ve B2C kanalları iyice bir araştırın; hedef pazarınız bu kanalları seçerken size yardımcı olacaktır. Bu kadar çok kanalı nasıl yöneteceğinizden gözünüz korkmasın. Channel Manager’lar yardımıyla bu konuyu kolayca halledebiliriz. Bundan iki yıl önce RateGain’ın Ülke Müdürlüğünü yaparken bir Satış Direktörü otelci arkadaşımıza telefonda Channel Manager hakkında görüşmek istiyorum dedikten sonraki “böyle bir pozisyon arayışımız yok teşekkürler” cevabını aldıktan sonra ben Channel Manager nedir kısaca bir bilgi vermek istiyorum. Channel Manager otelinizi onlineda listelediğiniz tüm kanalların yönetiminde size yardımcı olan bir yazılımdır. Bu yazılımlar sayesinde tüm B2B, B2C, GDS, booking engine, sosyal medya gibi birçok satış kanalını tek bir program üzerinden yönetebilir, mevcut odalarınızı daha fazla kanalda daha doğru biçimde listeyebilirsiniz. Tek bir tıkla bağlı olduğunuz tüm kanalları günceller; havuz kontenjanlar sayesinde kontenjan yönetiminizi kolaylıkla sürdürebilirsiniz. Uyumlu bir PMS kullanıyorsanız eğer entegrasyon gerçekleştirip gelen tüm rezervasyonları otomatik PMS’e alabilirsiniz böylelikle rezervasyon departmanının işini hafifletip hem de kontenjanınızı PMS üzerinden çekebilirsiniz. 

Peki ya hangi fiyattan satış yapacaksınız? Öncelikle rakipleriniz kimler ona bir karar vermelisiniz. Kategori, lokasyon, oda sayısı kararlarımızı etkileyen baş faktörler diyebiliriz. Rakip otellerin hangi kanallarda ne fiyatlar sunduğunu otelinizin fiyat stratejisini belirlerken kullanabileceğiniz Rate Shopper ( Rakip otel fiyat analiz) programları mevcut. Bu yazılımlarla birlikte rakip otellerin ve kendi otelinizin gerçek zamanlı fiyat analiz raporlarını alıp karşılaştırabiliriz. İyi bir Rate Shopper’dan beklentiniz gerçek zamanlı data verebiliyor ve oda tiplerini karşılaştırıp analiz yapabiliyor olmasıdır. Rakip otellerin pazardaki fiyatlarını ve fiyat değişikliklerini bu programlar aracılığıyla kolaylıkla takip edebilir ve fiyat stratejinize önemli katkı sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi sizlere otelinizi konumlandırma stratejilerinizde yardımcı olacak iş yükünüzü hafifletip, doğru kararlar almanızı sağlayacak birçok teknolojik sistem ve yazılımlar mevcuttur. Yazımın başında da belirttiğim gibi pazarda yer almaya devam edebilmek için teknolojiye yatırım yapmalıyız, yaptırmalıyız.

 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir