İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Adnan UZAN

Bizim Vazgeçilmez Çaresizliğimiz…

Adnan UZAN
23 Ekim 2018
A-A+

Bizim Vazgeçilmez Çaresizliğimiz…

Turizm nereye gidiyor, bu sezon nasıl olucak, ne kadar elaman yetiştirmeli piyasada eleman kalmadı derken geldiğimiz durumu bi özetleyelim… 

O piyasada eleman kalmadı dediğiniz kişiler şimdi kimisi bi şirkette satışçı ya da Artık kendi ufak cafelerini işletmelerini açarak, esasın da bir anlamda da kendi ayaklarının üstüne de durma yolunu bulmuş durumda. Yani bu hayat bir tek turizmden de ibaret olmadığının açık bir sunumudur. Bu acı bir durumdur, tartışılır tabii ki ama neden bu duruma geliyorlar, birde o var tabii ki .. Bu işlere yönelen arkadaşlarımız başarızlıktan dolayı değil, yapamadığından değil, “bak ben dedim izah ettim, yapmadın olmadı, ben yaptım oldu“ sözünün bir gerçeği esasında. 

Bu insanlar daha dün bu işe başlamış ya da başka bi sektörden gelip de turizme girmiş olan arkadaşlar değil ki, turizm okumuş bu işin çekirdeğinden yetişmiş insanlar ve bunları bu sektör artık yavaş yavaş kaybederek açığı esasın da bir anlamda kendi kendine yaratır duruma gelmiş halde. 

Sezonun iyi geçmesiyle her ne kadar bu yaralar unutulsa da, üstü örtülmüş olsa da,  yine de eski zor zamanları hatırlayarak hareket edilmeli. 

Arkadan gelen yeni nesil mezunlar turizm severler ve bu yola umutla çıkan kardeşlerimiz de  aynı şekil de bizler gibi sektörü takip ediyorlar, örnek alıyor ve gözlemliyorlar. Yaşanan bu çalışan kaybı onları da ister istemez dikkatini çekecek ve etkileyecektir elbette. Bu nedenle üniversiteleri okulları daha cok ziyaret ederek, yüksek turizm ve kültür organizasyonları sağlayarak onlarla daha çok içli dışlı olmak gerek diye düşünüyorum. Sektördeki bu zamanda ki arkadaşlarımızla bu zaten daha ne kadar devam edicek? Illaki hepsi yükselicek ve yerleri boşalıcaktır ve yerine gerekli eleman ihtiyacı doğacaktır. Sırf bu yüzden yıllardır tecrübeli olan dostlarımız da title sıkıntısı yaşamakta ve usanma durumu doğmakta. Açıkçası bu durum beni bile duşündürmekte. Kaldı ki bu sektör İstanbul, Bursa, Trabzon, Ankara'dan ibaret değil, buna göre de diğer lokasyonları da baz alırsak, fayda sağlamamız gereken çok arkadaşımız olması bizleri de mutlu edecektir. 

Sektör ve turizm de ki bu, şimdilik gizli çaresizliğimizin bir çıkış yolu da yeni nesile bağlı olacaktır. Daha çok eğitim bilinçli hareket ile temellerin daha da sağlamlaştırılması dileği ile…  
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir