İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Ertuğrul UZAK

Belirsizlikten Dolayı Bekleyen Otel Yatırımları Hızla Hayata Geçmeye Başlıyor... Peki Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

Ertuğrul UZAK
19 Kasım 2018
A-A+

Belirsizlikten Dolayı Bekleyen Otel Yatırımları Hızla Hayata Geçmeye Başlıyor... Peki Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

•        Önce lokasyon fizibiletesi yapılmalı, yatırımın yapılacağı yerin belirli bir metrekare etrafında, rekabet edebilecek otel sayısı ve takip eden 10 yıl içerisinde inşa edilmesi muhtemel otel arazilerinin varlığı son derece önemli.

•      Yatırımı yapılacak otelin oda sayısına ve hizmet skalasına karar verilmeli, bir başka deyişle focus service (limitli hizmet veren), full service (yüksek çeşitlilikte hizmet veren) veya luxury service (lüks hizmet veren) oteller katagorilerinin hangisinde konumlandırılacağı önemli. Şehrin ve lokasyonun kaldırmayacağı oda sayısı veya ulaşamayacağı misafir profiline yönelik yatırımların ayakta kalmaları çok zor olmaktadır.

•       Günümüz dünyasında marka en önemli karar, içtiğimiz suyu, giydiğimiz ayakkabıyı, kullandığımız arabayı ve sayamayacağımız yüzlerce gereksinimimizi nasıl markalar arasından, beklentilerimize en uygun olacak şekilde seçiyorsak, konaklama ihtiyacımızı da bu markalar arasından seçiyoruz. Ya da seçenlerin sayısı, daha doğrusu marka otellere yönelen misafir sayısı her geçen yıl artıyor. İşte bu yüzden en önemli karar, hangi marka otel yapılacağına karar vermek olmalı.

•       Markaya da karar verdikten sonra işletme modeli nasıl olmalı? Franchise mi?(yönetim ve işletme yatırımcıda) Management mı? (yönetim ve işletme markada) Yoksa Manchise mı?(belirli alanlarda ortak yönetim mi), en son seçenek Türkiye’de yeni yeni dillendirilmeye başladı, bir çok marka buna sıcak bakmasa da, ilerleyen yıllarda benimsenebilir bir yöntem aslında, yeter ki sınırları doğru çizilerek, doğru kontratlar ile bağlansın. Yatırımcı dış kapının dış mandalı yapılmasın, marka profesyonelleri tarafından yatırımcının, marka himayesine vereceği bir yakını, yine markanın planlayacağı en az 1 yıl sürecek ‘’Management Trainee’’ eğitimleri ile yetiştirilsin.

•        Yatırım aşamasına kadar geldik; yer doğru, kapasite doğru, marka doğru, yönetim şekli de tamam...

Bu noktaya kadar ve bundan sonraki tüm süreçlerde, şeffaflık ve güvenilirlik ilkeleri çerçevesinde yatırımcıların, kendilerine destek verecek bir danışman şirket ve ilk misafirin otele giriş yapmasıyla birlikte, kendileri ile marka arasında pozitif iletişimi ve köprüyü kuracak bir yönetim şirketi ile anlaşmaları gerekli.

•      Yatırımcı ve marka arasındaki bu evliliğin ilk yıllarında, birçok gerçek evlilikte olduğu gibi, tarafların birbirini anlamaya çalışacağı, zaman zaman gerileceği, bir o kadar da anlaşmazlığa düşecekleri süreçler olacak. Bu nedenle danışmanlık ve işletme anlaşmalarının sağlam kontratlar ile yapılması gerekli, yatırım süreci ve açılış sonrası da, bu danışmanlık şirketlerinin ya da kişilerin, bağımsız bir organizma tarafından denetlenmesi, ayrıca Marka’nın da bu danışmanlık şirketlerini ve/veya danışmanları denetleyen bir sistem kurması,ya da var olan sistemlerini iyileştirmesi gerekmektedir.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir