İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Zafer GÜRSOY

GİZLİ PATRONLAR.. SATIN ALMALAR

Zafer GÜRSOY
21 Kasım 2018
A-A+

GİZLİ PATRONLAR.. SATIN ALMALAR

Şirketlerin satınalma bütçelerinin kontrolünü ellerinde bulunduran satın alma müdürleri geçtiğimiz yıllarda satış, pazarlama ve finans departmanlarının yanında yalnızca bir destek fonksiyonu olarak görülüyordu. Bir şirketin satınalma yönetimi ve tedarik zinciri, ürün ve hizmet üretimini desteklemek için gerekli sözleşmeleri müzakere ederek şirketin stratejik hedeflerine ulaşmasında önemli bir oyuncudur. Bu demek oluyor ki, ham madde alımından üretimine, karışık bir süreci yöneten satın alma müdürleri, satın alma ortaklıklarıyla, bu işi şirket için avantajlı hale getirmeye çalışıyorlar. Satın alırken de kazanılabileceğini kanıtlayan satın alma müdürleri için şirketin gizli patronları demek mümkün.

Satın alma departmanın genel misyonu şirket dışından, malzeme, ürün ve hizmetlerin ihtiyaç doğrultusunda satın alınmasıdır. Günümüzde şirketler artık sadece pazarlama ve satış departmanlarına yatırım yaparak, rekabette öne geçemeyeceklerinin bilincinde oldukları için satın almaya ve satın alma yöneticilerine daha fazla önem veriyorlar; şirketler satın alırken kâr etmeyi hedefliyorlar. Bunun yanında, son dönemlerde yaşanan krizler ve karşılaşılan riskler (özellikle döviz riski ve siyasi riskler) de satın alma departmanının önemini ortaya çıkardı. Her ne kadar satın almanın sorumlulukları; doğru kalitede, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru fiyata ve doğru yerden madde alımı olarak tanımlansa da tarihte ve günümüzde birçok firma satın alma ve tedarik süreçlerini iyi yönetememesi sonucunda problemler yaşamıştır. Şirketler ihtiyaçları olan ürünlerin bulunabilirliklerini artırmak için dışarıdaki tedarikçi ağını arttırmıştır. Bunun sonucunda var olan ellerindeki pazar paylarını koruyup bunun üzerine çıkmayı başarmışlardır. Bu başarının sürdürülebilir olması fabrikalarındaki işleyişin kesintiye uğramadan çalışması ile doğrudan bağlantılıdır. Bütün bir sistemin çalışabilmesi, sürdürülebilir olması düzenli bir satın alma stratejisine ve uyumlu tedarikçi ağına bağlıdır.

Bununla beraber tedarikçi seçimi de önem kazanmış ve hassas bir konu haline gelmiştir. İyi bir satın alma yöneticisinin tedarikçi seçiminde adil ve tarafsız olması, bilgi güvenliğine uyması ve menfaat çatışmasını iyi yönetmesi de gerekiyor.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir