İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Yusuf Ziya YURTSEVER

OTEL İŞLETME MALİYETLERİ NEREYE KOŞUYOR ?

Yusuf Ziya  YURTSEVER
15 Ağustos 2019
A-A+

OTEL İŞLETME MALİYETLERİ NEREYE KOŞUYOR ?

 

 

 

OTEL İŞLETME  MALİYETLERİ NEREYE KOŞUYOR ?

            Merhaba değerli meslektaşlarım.

            Geçtiğimiz yıllara göre sektörümüzün İşletme Maliyetleri  döviz kurunun çok üstünde bir artış göstermesi bu alanda faaliyet gösteren işletmelerimizi mali açıdan zor duruma sokmuştur.

            Ülkemizin en önemli Döviz kazandırıcı sektörü olan Turizmin dış ülkeler ile rekabet edebilmesi için fiyat politikalarının rekabetçi bir seviyede olması çok önemlidir. Aksi takdirde ülkemizi ziyarete gelen turistleri rakibimiz olan diğer ülkelere kaptırmak zorunda kalacağız.

Bu da hem sektörümüzün gelir hem de ülkenin vergi kaybına yol açacağı açıktır.

            Son yıllarda bütün maliyetler misli ile artarken özellikle Elektrik ve Doğalgaza gelen zamların sonucu faturaların korkunç boyutlara çıkması baş edilemez bir hal almıştır. Bir örnek vermek gerekirse işletmemizin 2017 yılında ödediği aylık elektrik faturası tutarı USD bazında 2.000 USD iken 2019 yılı Temmuz ayı bedeli USD Bazında 6.200 Dolara çıkmıştır. Döviz kurundaki artışlar hariç ortalama 3 katı artış olmuştur.

            Bu yüksek maliyetler bu sektöre yatırım yapan bizlerin yatırım ve işletme  maliyetlerini karşılamada zorlarken Faizlerin yüksekliği de kredi maliyetleri açısından başka bir olumsuzluk yaratmaktadır.

            Bu koşullarda işletmenin devamlılığını sağlamak epey zorlaşmakta, rekabet edebilmek ve sektörün bu olumsuz koşullarda faaliyetine devam edebilmesi için her türlü tasarruf tedbirlerinin alınması yanı sıra devletin çeşitli desteklerle sektörü ayakta tutunmaya yardım etmesi gerekmektedir.

            Tüketmek zorunda olduğumuz tek el olan bir ürünün ( Elektrik ) % 300 gibi bir fahiş artışının ne derece vicdani ne derece hukuki bir iş olduğunu bilmiyorum

            Saygılarımla
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir