İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

MEMNUNE ÇETİNTÜRK YAKAR

ENGELSİZ İŞVERENLER ARANIYOR!

MEMNUNE ÇETİNTÜRK YAKAR
14 Aralık 2019
A-A+

ENGELSİZ İŞVERENLER ARANIYOR!

Hayat herkese eşit davranmıyor malum. Kimi hayata fiziki olarak sağlıklı gelirken, kimi daha doğarken engelli adıyla karşılaşıyor. Yine de kendi engeli ile yaşamaya alışıyor. Hatta büyük başarılara imza atıp, diğer insanlara örnek olabiliyor. 

Bir de elindeki sağlığının kıymetini bilmeyen, fiziki olarak engelsiz ancak asıl engeli bilincinde yaşayan bir türümüz var ki, sormayın. 

Fırsat eşitliği tanımayan, ayrımcılık yapan, empatiden uzak ve ön yargılı olan insanoğlundan bahsediyorum.

Çok uzaklarda aramayın. Bu ön yargıları okullarda, iş yerlerinde görmeniz mümkün.  Engelli diye okula alınmak istenmeyen çocuklar ya da işe alınmayan insanlar buna acı örnektir.

Engelli personel çalıştırmak, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesi ile yalnızca kamu iş yerleri için değil özel sektör için de bir zorunluluk haline gelmiştir. Buna göre 50 ve daha üzeri işçi çalıştıran özel sektör işverenleri mevcut çalışanlarının %3’ü kadar engelli personel çalıştırmakla yükümlüdürler.

Zorunlu olmasa engelli kardeşlerimizi çalıştıran olur muydu sizce? Ya da ne kadarı engellilere fırsat eşitliği sunardı? Ne kadarı onlara şans verirdi dersiniz?

Öyle ki zorunluluğa rağmen; ceza yememek için gelen engelliye “Sigortanı yatıralım, sen gelme, yorulma, evde otur” diyerek kolaya kaçan ve engellileri de bu kolaya teşvik eden işverenleri duymuşsunuzdur.

Asıl engel işte bu zihniyettir. Çalışarak ekmeğini kazanan engelli personellerimize büyük bir haksızlıktır bu. 

Engelli istihdamını arttırmak için özel sektöre çok iş düşüyor. Üstelik sadece işverenler değil, iş yerindeki diğer tüm çalışanların da saygılı, ön yargısız ve kucaklayıcı olması gerekiyor. 

Çünkü bu konuda çok duyarlı işveren yada insan kaynakları olsanız da, çalışan bölüm müdürleri aynı hassasiyette değilse yine işiniz zor. 

Neden mi? Ya gelen adaylara burun kıvırırlar, onları beğenmezler ya da bölümlerinde engelli çalıştırmamak için bahaneler üretirler. Çünkü onlar, engellilerin verimli olamayacağı ön yargısına sahiptirler.

Ancak hep unuttukları bir şey var, kendilerinin de birer engelli adayı olduğu…

Çalışmak isteyen tüm engelli adayların ENGELSİZ İŞVERENLER bulabilmesi dileğiyle,

3 Aralık Engelliler Günü kutlu olsun.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir