İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Soner BARIM

Ekonomiye Destek Paketi! Artıları ve Eksileri..

Soner BARIM
26 Mart 2020
A-A+

Ekonomiye Destek Paketi! Artıları ve Eksileri..

Dünya çok zorlu bir süreçten geçiyor. Ülkemizde de bu sürecin yansımaları sancıları yaşanıyor.

Covit 19 adı verilen ve Dünya Sağlık
Örgütünün Pandemi ilan ettiği bu bela karşısında vereceğimiz sınav büyük önem taşıyor.

Konunun sağlık boyutunun yanında ekonomik boyutu ve maliyeti var. Özellikle tüm sektörlerde yaşanan daralma çalışanların zor şartlarına daha yenilerini ekliyor maalesef.

Alınan tedbirler var ama ne yazık ki yeterli değil.  Çalışanlara yönelik olumsuz bu durumu düzeltmek sosyal devletin gereği. İşverenlerin de maksimum katkı sağlaması gerekiyor. Orası muhakkak.

Bir buçuk yılı aşkın süredir İşlettiğimiz otelimizde  bu dengeyi sağlamak ve korumak üzere bir politika ile hareket ettik. Mesai arkadaşlarımızla çok zorlu dönemleri çok büyük bir birlik içerisinde başarı ile geçtik. Bu dönemi de aynı dirayet ve kararlılıkla en az hasarla atlatağımıza inancımız tam. Bu bağlamda mesai arkadaşlarımızla karşılıklı fikirbirliği ve dayanışma içerisindeyiz.

Bu kriz döneminde Devletimiz ilk önce 19 maddelik bir destek paketi açıkladı. Turizmi ilgilendiren maddeler bu pakette yer aldı.  Ancak bu destek maddelerinde çok büyük eksiklikler vardı.

1 – Perakende, AVM, Demir Çelik Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema,Tiyatro, Konaklama, Yiyecek İçecek ,Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik Organizasyon sektörleri için Muhtasar, KDV Tevkifatı ile SGK pirimlerinin Nisan – Mayıs – Haziran ödemelerini altışar ay ertelenmesi.

 2 – Konaklama Vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

 3 – Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve Hasılat payı ödemelerini Nisan Mayıs Haziran ayları için altı ay süre ile ertelendi

 4  - Kısa Çalışma ödeneğini devreye alacak faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandıracak. Böylelikle faaliyetlerine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken iş verenlerinde maliyetleri azaltılmış olacak

Bu ilk pakette bulunan elle tutulur 2 madde hiç kuşkusuz 1. Ve 4. madde bunlar için gerçekten teşekkür ediyoruz.

Ancak 2. Madde henüz yürürlüğe girmemiş bir verginin ( Nisan Ayında girecekti) ertelenmesi pek bir şeyi değiştirmedi Konaklama olmayınca zaten vergiside olmayacaktı

3. Madde ki en önemli ve çok eksik olan madde. Kiralama yöntemi ile işletmecilik yapan müteşebbislere yönelik sadece Devlet ve sonradan  Belediyelerin dahi edildiği Kiralama bedellerinin Nisan Mayıs Haziran aylarına dair  altı aylığına ertelenmesi.

Peki ya özel sektörden yapılan kiralamalar onlar için herhangi bir destek yok. Sadece torba yasasından çıkan 3 aylık kira bedellerinin ödenememesi durumu tahliye nedeni sayılamayacak maddesi geldi. Bu madde kiracılar ile mal sahiplerini karşı karşıya getirecek tehlikeli bir madde.

Özel sektör için getirilmesi gereken madde Mal sahiplerini ve kiracıları karşılıklı koruyacak bir düzenleme olmalıydı. Devlet kira kontratı ile başvuru yapacak işletmelerin kira bedellerini kısa süreli ek bir kontratla minimum %50 oranında indirtmeli ve  en az Altı aylık belirlenen yeni kira bedellerini mal sahiplerine yatırmalı 2021 yılı içerisinde bu destekten yararlananlar 12 ay 0 faiz veya  24 ay vade ile çok düşük bir faiz ile bu kiraları geri ödemeliydi.

Bu madde özellikle işletmelerin yaşatılması mevcut istihdamın devamı ve Mal sahiplerinin mağdur edilmemesi için çok faydalı ve elzem bir madde olurdu. Hala geç değil

Ayrıca kredi destekleri var. Ancak bu kredilerin kullanımı işletmelerin kira harici  mevcut giderlerinin hafifletilmesi için kullanılmalı. Borcu borçla kapatmak her ne kadar verimli olmasada işletmelerin nefes almasını kolaylaştıracaktır.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir