İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Sedat Çelik

TRC 3 BÖLGESİ (Şırnak, Siirt, Mardin ve Batman) CORONA19 FIRSATINI DEĞERLENDİRMELİ

Sedat Çelik
20 Mayıs 2020
A-A+

TRC 3 BÖLGESİ (Şırnak, Siirt, Mardin ve Batman) CORONA19 FIRSATINI DEĞERLENDİRMELİ

Sevgili Okurlar daha önce korona sonrası turizmin durumu ile ilgili bazı öngörülerde bulunduğum bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda biraz daha bölgesel olarak bazı konulara değinmek istiyorum.

Virüs öncesinde TRC bölgesinin turizm sektörü açısından lokomotifin Mardin olduğunu görmekteyiz. Diğer illerimize de arada turların geldiğini gördük. Örneğin Şırnak birkaç kişinin çabası ile 2019’un ilkbahar ve sonbaharında 10’un üzerinde turu ağırladı ve bu Şırnak’ın kabuğunu kırması adına oldukça önemliydi.  Bu yıl için ise Nisan-Mayıs-Haziran aylarında neredeyse her hafta sonu rezerve edilen tur grupları gelecekti, ama maalesef virüsten dolayı olmadı.

Bugüne kadar henüz Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak illerinin bir araya gelip bir turizm planlaması yaptıklarını görmedim, duymadım. Oysaki benzer ve farklı kültürel zenginlikleri ile tarihsel geçmişleri ile Botan bölgesinin kadim illerinin birlikte adım atmaları oldukça önemlidir. Bir o kadarda gereklidir. Şimdiye kadar böyle bir adım atılmamasının birçok nedeni var. Bu nedenlere girmeye gerek yok. Ancak bundan sonra ne yapılabilir ona bakmak gerekir.

Bütün dünyayı etkileyen virus turizm açısından önemli değişimler getirecek. Bu değişimde insanlar az kalabalık, henüz keşfedilmemiş yerleri tercih edecektir. Hatta konaklama işletmeleri yerine, özel araçlarla gezme ve çadırlarda konaklama ciddi bir şekilde artacaktır. Bu TRC3 bölgesi için oldukça önemli bir fırsattır. Bu fırsatı turizm paydaşları (valilik, belediye, üniversite, stk, dernek v.s.) iyi okumalıdır. Bu noktada tarihi, kültürel değerleri ve olağanüstü doğası ile Siirt, Şırnak, Batman ve Mardin illeri önemli bir destinasyon olabilecek potansiyeli fazlasıyla barındırmaktadır.

Siirt’in, Şırnak’ın ve Batman’ın tek başına bir destinasyon olması oldukça zor (imkânsız değil). Her bir il için yapılan reklam, tanıtım harcamaları oldukça kısıtlı düzeyde ve etkisi çok az, ancak potansiyelleri yok değil. Kurumsal olarak çok az şey yapılmakta ve çoğu şey gelişi güzel olmaktadır ve her ilde birkaç gönüllü ile yürümektedir. Ayrıca her bir ilin alt yapısı kendi içinde yetersiz ama bir araya gelirlerse bu alt yapı ilk başlarda yeterli olur ve her ilin kendini geliştirmesi için zaman kazanılmış olur. Ayrıca virüs sonrası fırsatla şimdilik uygun yerlerde kamp alanlarının hazırlanması çok kolay ve konaklama sorununa güzel bir çözüm olacaktır. İllerin bir araya gelerek pazarlayacakları “Botan Turları” dört ili en iyi destinasyonlar listesine adını yazdıracaktır. Nitekim GAP turları bu illeri hiç hesaba katmıyor (Mardin hariç). Daha önceki yazılarımda dediğim gibi “BOTAN DESTİNASYON ORGANİZASYONU” şarttır. Hele bu virüsten sonra bunun bir an önce kurulması ve faaliyete geçmesi acil bir durumdur. Bunu yaparken doğayı, çevreyi, kültürü bozmayacak şekilde bir planlamanın yapılması ve Turizm Master Planının hazırlanması gerekmektedir. Bu planlama uzun vadeli bir iş (en azından sonbahara ve 2021’ yetişmez) ama öncelikli işler arasındadır.

Virus sonrasında tahmini olarak haziran ayından sonra başlayacak olan turizm hareketliliği Botan bölgesinde sıcak havalara denk gelmesi nedeni ile işimize yaramayacaktır. Ancak bu da bölge için önemli fırsattır. Sonbahar turları ve 2021 ilkbaharı için bir araya gelinerek reklam ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek gerekir. Bu noktada ilk etapta, diğer illere göre turizm açısından çok daha iyi durumda olan Mardin ortak nokta olarak düşünülüp diğer illerin dahil olduğu turlar yapılabilir. Hatta Şanlıurfa-Göbeklitepe ile başlayan ve TRC3 bölgesini kapsayan turlar çok daha etkili olabilir diye düşünüyorum.

Bu noktada şimdiye kadar bu illerde (Mardin Hariç) kısıtlı düzeyde de olsa çeşitli etkinlikler düzenleyen TÜRSAB dışındaki diğer turizm örgütlerinin de (TUREB, TUROB v.s.) bu süreçte aktif rol almaları gerekmektedir.

İşsizliğin ve yaşam standartlarının çok düşük düzeylerde olduğu TRC3 bölgesinde turizmin ekonomik açıdan önemli faydası olacak. Burada kısa vadede fabrikaların kurulacağı veya iş olanaklarının sağlanacağını ve tarım sektörünün canlandırılacağı gibi herhangi bir durum öngörülebilir değil henüz. O yüzden turizm şu anda en önemli aracımız. Tabi ki turizmi canlandırmanın önemini sadece ekonomik faydasını düşünerek ele almamız doğru olmaz. Aynı zamanda toplumlararası iletişimin oluşmasında ciddi bir katkı sağlayacağını unutmamalıyız. Nitekim TRC3 bölgesi pek gelinmeyen ama çok merak edilen bölgelerimizden biridir. 

Sayın yetkililer ne bekliyoruz; bu illerin potansiyelinin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Potansiyelini bir dahaki yazıda ele alacağım. Aslında fitili ateşleyecek bir babayiğit aranıyor.

 

Sağlıcakla kalınız.

 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir