İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Hakan AKYÜZ

Tarihi Yarımadanın Durumu

Hakan AKYÜZ
31 Mayıs 2016
A-A+

Tarihi Yarımadanın Durumu

Yenikapı semti Osmanlı ve Bizans döneminde liman bölgesi olarak kullanılmıştır. Tarihi  yarımadanın önemli bir parçası  olmakla beraber günümüzde  İstanbul ulaşım ağının kilit merkezidir. Aynı zamanda Kumkapı ve Samatya gibi tarihi semtlerin de komşusudur.

Osmanlı ve Bizans döneminde adını efsanevi hikayelerle duyuran Yenikapı günümüzde beklenen gelişmeyi gösterememiştir. Devletimizin trilyonluk yatırımı olan Marmaray, metro, deniz ulaşımı gibi büyük projelere  ev sahipliği yapmasına rağmen çevre unsurların temizlenememesi üzücü bir durum, bu duruma gereken hassasiyetin gösterilmemesi  ise semtin geçmişine ve semtte ki ticari işletmelere gölge düşürmektedir.

1989’dan bu yana sahibi olduğumuz işletmenin de bu durumdan muzdarip olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Esnaf ve halkın huzurunu bozan tinerciler, uyuşturucu tacirleri ve hayat kadınları tüm yapılan şikayetlere rağmen yetkililerce görmezden gelinmeye devam etmektedir.

Aksaray’ın merkez bölgesinde yıkılan İski binasınında park olacağı duyumunu almak bizleri hayretlere düşürdü. Sokağın güvenliği sağlanamazken parkın kimler tarafından sabote edileceği şüphesiz ki ortada. Seçim öncesi dönemlerde park yapılacağı söylenen bu alanın otel veya avm yapılmak üzere ihaleye çıkacağını duymaksa biraz olsun içimize su serpti.Dileğimiz her zaman yeşil alan yapılmasından yana fakat maalesef Aksaray ve Yenikapı çevresi bu tür alanların kullanımı için uygun değil. Bu parklarda yatan ve faydalanan dilenciler ve tinerciler sebebiyle bölge halkı ve esnafı bu parklardan faydalanamıyor. Bundan dolayı otel veya avm yapılması çevrenin biraz olsun temizlenmesi için yardımcı olacaktır.

 
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir