İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Barbaros KIVRAK

İstanbul taksi ve taksicileri!

Barbaros KIVRAK
18 Ağustos 2016
A-A+

İstanbul taksi ve taksicileri!

Sevgili meslekdaşlar,

 

Başka platformda, daha öncede Taksiler özellikle, Istanbul taksi ve taksicileri hakkında yazı yazmıştım. Yine belirtmek isterimki; bu yazıda bahsedilen taksilerin dışında, işini çok iyi yapan binlerce taksici mevcut. Ama aralarında öyle taksiciler varki, taksici demeye bin şahit ister.

 

Aklıma gelen birkaç problem… Muhtemelen sizlerinde ekleyeceği birçok madde vardır.

 

Kısa mesafe problem….

 Taksiyi durdurdun… Daha binmeden ilk soru;

• Nereye abi?

• Eve gidiyorum?

•  Abi dalgamı geçiyorsun? Evin nerde?

•  Sağol kardeş… Ben başka taksi tutarım.

 

Uzak mesafe bile olsa, ben asla binmeden söylemiyorum gideceğim yeri. Belki gideceğim yeri duysa atlayacak ama kısmetini kaybediyor işte.

 

Arabaya binmeden once, eğer işler az ise seni kapmaya çalışırlar. Ama arabaya bindikten sonra roller değişir. Sizin gittiğiniz tarafta trafik çok ise 2 metrekare içerisinde zaman bir türlü geçmez.

 

Sanki trafik sizin yüzünüzden olmuş zannedersiniz.

 

•   Her zaman bu yoldan giderim abi. İlk defa bu kadar dolu, sanırım senin şansın.

 

Bu şu anlama gelir. Senin yüzünden Uğursuz J

 

Gelelim diğer konulara. Araba temizliği ve kişisel temizlik. Bu konuda fazla bir şey anlatmaya gerek yok. İçler acısı… Saç, sakal birbirine karışmış. Arabalar leş gibi. Hatta bazı araçların nasıl gittiği veya fren yapınca durabilecek mi diye düşündüğünüz olur.

 

Belediye otobüslerine bindiğinizde nerdeyse hepsi klimalı. Tramvay ve Metro zaten klimalı. Ama kendinizi özel hissetmek ve rahat etmek için, bindiğiniz hiçbir takside klima çalışmaz. Hem fazla para vereceksin hemde terleyeceksin.

 

•  Klimayı açabilirmisin kaptan ?

•     Abi zaten para kazanamıyoruz. Kazandığımızıda fazla yakıtamı harcayayım.

 

Komik ama gerçek. Taksi daha konforlu olması için, binilen bir araç ama artık belediye otobüsleri bile daha temiz ve klimalar çalışıyor. Sanırım bu sadece denetimsizlik ve kontrolsüzlük cenneti Türkiye’de oluyor. Hele birde yağmur veya kar yağıyorsa iyice sıçtınız. Taksicilerin sizi seçmesi için sınavdasınız. Önce kısa mesafe olmamalı, gittiğiniz yönde trafik olmamalı.  Buna benzer birçok nedenlere uygunsanız, Taksiye binebilirsiniz.

 

Bunların dışında Turist avcısı gruplar mevcut. Özellikle Sultanahmet bölgesi, Sirkeci ve Taksimin bazı bölgeleri. 20 TL lik yere 100 TL isteyen mi ararsın. 50 TL alıp 5 TL verdin numarası çekenmi.

 

Sen ülkeye turist getirmek için, Fuarlara git. Risk alıp, kredi ile operatörlere ürün ver. Çalış çabala nafile… Senin getirdiğin Turisti, bu cahil Taksici kandırsın. Ama artık devir, internet devri. Kandırdıkları Turistler, her platformda bunları yazıyorlar. Kim kaybediyor. Tabiki de Türk Turizmi. Sonra acentacı ve otelciler ağzımızla kuş tutmaya çalışsın. …

 

Birde Mafya Taksciler var. Mesela Yenikapı Taksicileri. Adamlar bavullu yaşlı yolcu ve Turist avında. Hele bir laf söyle bakalım. Keserler valla…

 

İşsiz kalan ehliyetli tüm erkeklerin, ilk düşündükleri iş Taksicilik. Ya bunun bir belgesi yokmu. Bir eğitimden geçmeleri gerekmiyor mu?

Veya bu belgeleri polis niye kontrol etmiyor? Taksi şöförlerine SSK zorunlu oldu. Acaba kontrol ediliyor mu? Denetimsizlik, Taksi plaka kiralaması ile başlıyor.  Bence Taksi plakalarının, oto galeriler aracılığı ile kiraya verilmesi kesinlikle yasaklanmalıb

 

Korsan taksiler, konusunda hemen cezalar yükseltildi. Ağır cezalar olunca kimse artık cesaret edemiyor. Demek ki isteyince oluyormuş.

Şimdi merak ettiğim konu, benim yazdıklarımı Taksiciler Cemiyeti veya başkanı bilmiyor mu? Polis bu konularla ilgilenmiyor mu? Ama emin olduğum tek konu, acilen birilerinin bu işe el atması gerektiği.

 

Umarım yakın zamanda gündeme gelir…

 

Saygılarımla

Barbaros KIVRAK

 

 
 Yorumlar
 Nati tk  19 Ağustos 2016   

Kısa mesafe yüzünden bir taksinin bana kötü tutumları olmuştu, ve hemen polise şikayette bulundum, aracı bağlayıp ehliyete el koydular . Ancak sonrasında birkaç ay gözüm o plakayı aradı, hatırlanmaktan korktum

İhbar Et
 eyup kol  19 Ağustos 2016   

kesinlikle katiliyorum barboros abi hatta gecen gün eşimle konuştum bazi taksi şoförleri var IŞİD örgüt elemanı gibi karimiz kizimiz binecek fakat ben binmeye cesaret edemiyorum neredeyse. Kesinlikle bu kinuda egitim verilmeli ve sık sık denetim yapılmalı

İhbar Et
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir