*

Direct Booking, konaklama işletmelerinin kendi web sitelerinden daha fazla rezervasyon alarak, komisyon maliyetlerini düşürme çabalarının tamamı olarak tanımlanabilir.

*

90'lı yılların sonuna doğru Turizmcilerin hayatına giren Online Acenteler ilk başlarda otelciler için tatlı ve güzel fırsatlar sunarken, pazar hakimiyetlerini arttırmakla birlikte izledikleri agresif satış stratejileri nedeniyle otelciler için kendi segmentinde ciddi ek maliyetler maliyetler oluşturmaya başladılar.

*

Bağımsız bir araştırma firması olan Kalibri Labs'in bu konuda yayınladığı çalışmalar , otellerin online segmentinde gelirleri azalırken, komisyon maliyetlerinin arttığını çok net bir biçimde ortaya koyuyordu.

Bu tür araştırmaları ve analizleri kendi içinde yapan büyük zincirler ardı ardına eylem planları ortaya koydu. Örneğin IHG grubu, daha iyi fiyatı başka kanalda bulursanız bir gece ücretsiz konaklama vereceğim, benzeri kampanyalar yapmaya başladı.

*

Dünya bu konuda kaynıyor. Akademisyenler ardı ardına bu konuda makaleler yazarken, özel sektör bu konuda son yıllarda ardı ardına konferanslar düzenliyor.

*

Maalesef bu konu Türkiye genelindeki otelcilerin bir çoğunun gündeminde bile değil.

*

İşte kriz benzeri ortamların en büyük zararlarında biride budur. Size önceliğinizi unutturur, gündemi takip edemez hale gelirsiniz. Sadece hayatta kalma derdine düşersiniz. Böyle olunca da farkında olmadan olması gerekenden daha az kazanmaya başlarsınız.

*

Çok önemli olan bu konu başlığını Türkiye otelcilerinin gündemine taşımak için 19 Kasım Cumartesi günü "Direct Booking Summit" başlığı altında Istanbul Şehir Üniversitesi Batı Kampüsünde bir etkinlik düzenleyeceğiz.

 ✔ Etkinliğe Kayıt İçin Buraya Tıklayınız.

✔ Etkinliğe Kayıt İçin Buraya Tıklayınız.

Etkinliğimiz, otelciler, akademisyenler ve öğrenciler için ücretsiz olacaktır.

Etkinlikte görüşmek üzere.

Sevgiler

Erhan Kaya

Sponsered by Hotellinkage