İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Kerem TATAROĞLU

TÜRKİYE TURİZM HAREKETİNDE ALTIN VE TENEKE YILLAR

Kerem TATAROĞLU
27 Kasım 2016
A-A+

TÜRKİYE TURİZM HAREKETİNDE ALTIN VE TENEKE YILLAR

2012 yılı Türk turizmi açısından talepteki artış ve fiyatlar açısından baktığımızda altın bir yıl olarak tarihte yerini almıştır. O dönemde yüzü güzel turizmciler bu ivmenin aynı şekilde devam edeceğini düşünmüşlerdi.

2013 yılı Gezi Olayları ile başlayan ülkemizde yaşanan talep daralması ve fiyattaki düşme eğilimi 2016 yılının % 40 fiyat gerilemesi yaşanmasıyla Türkiye turizm tarihinde 2016 yılı turizm gelirlerinde yaşanan düşüklüğü göz önüne aldığımızda teneke yıl olarak tarihte yerini alacaktır. Bu dönemde biz turizmciler yaşadığımız durumdan çok etkilenip bu karamsar tablonun devam edeceğini düşünebiliyoruz.

Hayatın temelinde polarite kavramı olduğunu hatırlamakla başlayalım. Yaşadığımız dünyada her şey zıddı ile var olmaktadır. Ölüm olduğu için yaşam değerlidir. Kötü olduğu için iyi kıymetlidir, çirkin olduğu için güzel değerlidir. Hastalık olduğu için sağlık değerli ve önemlidir. Bu örnekleri çoğaltmak elimizde. Değişmeyen tek şey polarite kavramının hayatın temelinde esas olduğudur.  

Yaşadığımız 2016 yılı kötü turizm performansına bu şekilde yaklaştığımızda, turizm hareketinin ne derece önemli olduğunu, 2012 yılında yaşanan o altın yılın nasıl kıymetli olduğunun farkındalığını yakalamak açısından biz turizmcilere çok şey kattığını düşünüyorum. Bu düşüş sürecin devam etmeyeceğini, artık iyi günlere doğru turizm hareketinin yöneleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 2012 yılı fiyatlarını birden dönemeyeceğimiz gerçeğini görerek 2017 yılının 2016 yılına göre daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

Amerika ve Avrupa pazarlarında yaşanan kayıpların daha güçlenerek daha büyük ivme ile tekrar geri geleceğini düşünüyorum.  Başka rotaları tercih eden bu pazarlar Türkiye yi gittikleri pazarda mukayese şansını yakaladılar. Avrupa ve Amerika otellerinden fiziki yapı ve hizmet olarak daha iyi olduğumuz bir gerçektir. Bu gerçeğin rota değişikliği yapan Avrupa ve Amerika turistleri tarafından bir kez daha anlanacak olması bu teneke yılı 2016 nın bize getirdiği bir kazanım olacaktır. Daha iyi fiziki yapıya sahip otellerimizle daha iyi hizmeti daha ucuza sunduğumuzun farkında olmaları demek, güven ortamının oluşmasıyla bu pazarların daha güçlü dönüş yapacağı anlamına gelmektedir.  Bu argümanı daha iyi anlamak için Dünya savaşlarından sonra turizm hareketini incelediğimizde savaş sonrası dönemlerde gelişimin, turizm hareketine katılmanın daha çok arttığı görürüz.

Türkiye ekonomik olarak güçlenmekte, 3. Havaalanı ile turizm hareketinde büyük bir potansiyele kavuşacaktır. Biz turizmciler bu zor dönemi kendi lehimize çevirmek adına güçlü durmalıyız. Her gecenin bir sabahı olduğu gibi, her şeyde polarite olduğu gibi bu döneminde geçerek çok daha iyi döneme doğru ilerleyeceğimize inanıyorum.

2012 altın bir yıldı Türk turizminde, 2016 yılını ise kategori edecek metal bulamıyorum, gümüş, bronz, bakır, demir hiç biri değil olsa olsa 2016 yılı teneke olarak değerlendirilebilir. Hayatta hiçbir şey kalıcı değildir. Bu teneke yılda bitiyor. Önümüzde güzel günlere doğru kendimizi hazırlamalıyız.

Türkiye de bulunan kültürel zenginliği, tarihi zenginliği, doğal güzellikleri düşündüğümüzde turizm hareketinin hızla artacağını, İstanbul’ un da bir Paris gibi marka değerinin yükseltilerek iyi fiyatlarla pazarlanan bir şehir olacağını söyleyebiliriz.

Umutsuzluğa kapılmadan daima ileri bakarak güzel günleri bekleyeceğiz ve yaşayacağız.

 

Kerem Tataroğlu

Zurich Hotel Genel Müdür
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir