İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

ENGİN EZGİN

Otelcilik ve Konaklamadaki Kangrenleşmiş Personel Sıkıntımız (1)

ENGİN  EZGİN
27 Aralık 2016
A-A+

Otelcilik ve Konaklamadaki Kangrenleşmiş Personel Sıkıntımız (1)

Değerli Hotel Gazetesi okurları, otelcilik sektöründe 2016 yılı içerisinde yaşadığımız krizin daha büyüğünü bizler aslında yıllardan beri yetişmemiş ve sertifikalandırılmamış personel açığı ile zaten yaşıyoruz. Son yıllarda büyüyen ve hızla artan otel yapımları beraberinde de personel açığını hızla ortaya koyduğunu görmekteyiz.

Gelelim otelcilik neden bu kadar çoğaldı ve yayıldı konusuna; ülkemizin kanunları ve yönetmelikleri her konuda yeterli olmadığından bu çığ gibi büyüyen otelcilik artmıştır, çünkü otel yapımında gereksinim var mı, otel açma konusunda yeterlilik belgesi var mı, yeterli ve yetişmiş personel var mı diye kimse sorgulamadığından oluyor.

Oteli açan yatırımcılar tamamen gelire odaklı olduklarından yetişmiş personele ihtiyaç duymuyor. Yetişmiş personeller sadece Turizm Otelcilik okullarından mezunlarından oluşmaktadır, bunu da çeşitli okullar ve açık öğretim fakülteleri destek vermektedir.

Düşünsenize, eczacılık diploması, bilgisi ve tecrübesi olmayan insanların eczane açsalar ne olur, işte bizim otelcilik sektörümüzde aynı durumda şu anda.

Turistik Oteller Önbürocular Dernek Başkan Yardımcılığım dönemimde 3 dönem Başkanlık yapmış olan Sayın Erol Çelik ile birlikte İŞKUR’a giderek ellerinde mevcut olan ve iş arayan personellerin datalarını derneğimize vermelerini önerdik ki, o boşta olan işsiz arkadaşlarımız iş imkânı sağlayalım; aldığımız cevap karşısında şoke olduk, “Ne amaçla istiyorsunuz, sizin bu işten kar amacı gütmediğiniz nerden bilelim, ayrıca dernek olduğunuz için veremeyiz, otel olarak gelesiniz verebilirdik” diye bir cevap aldık. Öncelikle derneğimizin kar amacı gütmediğini bilmeyen yetkili vardı karşımızda, kaldı ki kurum tüm otellere nasıl yetişmiş personel sağlasın. Bu bilince sahip bir kurumumuz bizi hüsrana uğratmıştı doğrusu. Bizde kurum yetkilisine otel olarak başvurduğumuzu söyleyerek (isimi gizliyorum) personel istediğimiz söyledik, aldığımız cevap kaç personel ve hangi departmanlar oldu, bizde sıraladık. Önbüro, Bellboy ve katlara diye, cevap olarak her departman için belli süre eğitim verileceği ve işsiz olanların da aylık bir geliri olacağı gibi bazı bilgileri tarafımıza aktardı, fakat bunu çoğu yönetici ve işsiz personeller zaten bilmiyor bile.

Bence bu çalışmanın en kötü tarafı yönetici ve çalışanların bu konuyu yeteri kadar bilmemesi bir yana, ihtiyaç duyulan personelin eğitimi için sarf edilecek ve beklenmesi gerek zaman oldu aslında. İşyeri istemiş olduğu personeller için aylarca bekleyecek ve muradına erecek, işte bu çok yanlış bence. İŞKUR’un yapması gereken asıl konu, işsiz ve boşta olan belli bir sektörde iş arayanları eğiterek ve sertifikalandırarak sektörlere kalifiye ve yeterlilik/ustalık belgesi almış olan kişileri sağlamak.

Değerli otelciler ve kendini otelci hissedenler, gelecek yazımda size MYK (Mesleki Yeterlilik Kursları) hakkında bilgi aktarmak istiyorum. Bende sizlere güzel ve bol kazançlı bir 2017 yılı diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

 
 Yorumlar
 Abdullah ATALAY  28 Aralık 2016   

Enbin bey çok doğru yazmışsınız . Maalesef turizmin geldiği nokta belli .

İhbar Et
 OZLEM  28 Aralık 2016   

Herkes kendi uzmanlığında çalışabilse yada bazen o meslekte ki uzmanlara gerekli saygıyı sunsalar,sanıyorum bu kadar sıkıntı yaşamayacağız. İnsanlar da haklı,Ekmek artık Aslanın midesinde.

İhbar Et
 Cemil Hacıoğlu  27 Aralık 2016   

Katılmamak mümkün değil. Ben bile ingilizce ve almance dilleri çok iyi bilip, Turizm Meslek Lisesi ve Turizm Otelcilik Üniversitesi (Marmara Üni) Mevzunu olmamam rağmen iş bulmakta çok zorlanıyorum. Başvurularımda bir çok kez karşılaştığım konu ise bize siz fazlasınız der gibi ve ima edercenize kabul edilmediğimde oldu.

İhbar Et
 alaaddin külekçi  27 Aralık 2016   

mükemmel bir analiz.aslında bu her sektörün sorunu.malesef yetişmiş eleman noktasında ciddi sıkıntı var.işkur yada buna benzer kurumlara her sektörden eleman veya danışman kadroya alınmalı.bu tarz konuları gündeme getirdiğimiz için sizi tebrik ediyorum.saygılar

İhbar Et
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir