İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Muhammet Murat CÜNTAY

Geleceğin Turizmcileri için ne yapıyoruz ?

Muhammet Murat  CÜNTAY
05 Nisan 2016
A-A+

Geleceğin Turizmcileri için ne yapıyoruz ?

Gelecek nesiller için bir şeyler yapmamızın gerekliliği aslında insanlığımızın bizlere getirdiği bir zorunluluktur. Bu zorunluluk hayatımızın içindeki  tüm alanlar için geçerlidir. Biz bu konu başlıklarının arasından turizm sektörünü ele alalım. Kendimize birkaç soru sorup, konuyu biraz açalım ne dersiniz ?

Biz bugünün turizmcileri; turizmin sürdürülebilirliği için neler yapmaktayız? Sektörümüzün geleceği olacak olan, bugünkü görevlerimizi devredeceğimiz genç turizm öğrencilerinin,  çalışanlarının daha donanımlı, başarılı olabilmeleri ve sürdürülebilirliği sağlamaları için üzerimize düşenler nelerdir ve bunları yerine getiriyor muyuz?  Sektörümüzün çatı örgütlerinin turizm eğitimi veren orta öğretim ve yüksek öğretim kurumlarıyla işbirlikleri yeterlimidir?

Sektörümüzün maalesef orta ve uzun vadeli proje üretmeme , üretmeye gerek duymama gibi bir sıkıntısı mevcut, Çok uzun süre değil ortalama 10 ile 20 yıl sonrasında turizmin bürokratik alanını, özel sektörün otel, acenta ve diğer yan işletmelerini  şuan turizm okullarında eğitim alan gençler ve sektöre yeni adım atmış çalışanlarımız yönetiyor olacaklar. Fakat bizlerin sektör olarak bu konuya ve geleceğimiz olan bu gençlere gereken önemi vermememizden dolayı, onların daha iyi olabilmesi açısından üretilen çok fazla proje göremiyoruz.

Gençlerin sektöre daha hazır halde gelmesi için yapılması gerekenlerin başında  turizm eğitimi veren okullarımız ile sektörün birbirine bugün olduklarından daha yakın olmalarını sağlamak gelmektedir.Şuan turizm okullarında eğitim alan öğrencilerimizin maalesef sektörün gerçeklerine uzak oldukları gerçeğini inkar etmemek gerekmektedir.Okullarımızda kesinlikle sektörel rehberlik ve danışmanlık birimleri kurulması şarttır.Bu birimler sayesinde öğrencilerin yetileri becerileri ve karakteristik özellikleri çerçevesinde turizmin hangi alanında daha başarılı olabileceği konusunda kendilerine destek verilmeli. Bu sayede boşa harcanan emeğin, başarısızlıklar sonrasında sektörden uzaklaşmaların önüne geçilecektir.

Ayrıca bu öğrenci kardeşlerimizin günümüz turizm trendlerini takip etmeleri de büyük önem arzetmektedir. Bu trendlerden uzak kalmalarının sonucunda kendilerini hangi konularda geliştirmeleri gerektiğinin farkında olamamaktadırlar.

Sektör içinden yöneticilerimize bu konuda büyük görevler düşmektedir. Yöneticilerimizin ve turizm şirketlerinin sektörel başarının kalifiyeli eleman yetiştirmekten geçtiğini kabullenip, bu kadroların yetişmeleri için eğitim kurumlarına destek olmalarını sağlamalıyız. Tüm yöneticilerimizin bu okullara gidip sektörü, sektörün gerekliliklerini bu kardeşlerimize bire bir anlatmaları hiç şüphesiz büyük faydalar sağlayacaktır

Ayrıca sektöre adım atmış gençleri ve yöneticilerimizin bu konuda yapmaları gerekenleride kısaca değerlendirmek gerekiyor. Başarının birinci şartı kişinin başarıya inanmasıdır. Demek oluyorki biz yöneticiler bu gençleri motive etmeli başarıya inandırmalıyız.

Öyle bir yönetici olun ki disiplinin çatısı altında abi, abla, anne ve baba olun, şevkatli sabırlı olun,  bu gençlerin çocukluktan gelip yetişkinliğe adım atarken bazı hatalar yapabileceğini bilerek onları hatalardan uzak tutmaya ve başarıya götürmeye gayret edin, kurumlarınızın okul sizlerinde eğitmen olduğunu unutmadan bu gençlerin eğitimini devam ettirin, hakettikleri zaman onları tebrik etmekten korkmayın …. onlara mümkün mertebe yetki ve sorumluluk verin….

 

Tüm bunları yapınki bu gençler geleceğin başarılı turizmcileri olsun, belki onlar krizler olmadan B planlarını hazırlar bizler gibi kriz olduktan sonra ne yapacağız demezler !

 

Gençlere inanmak lazım….

 

Saygılarımla
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder
Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir