İhbar edeceğiniz yoruma ait mesajını giriniz.

Uğur OFLUOĞLU

Türkiye’de Turizmin Geleceği

Uğur  OFLUOĞLU
09 Şubat 2017
A-A+

Türkiye’de Turizmin Geleceği

Türk turizmi son 30 yılda yaptığı ataklar ile dünya turizm pastasından büyük pay alır hale geldi. 1980 yıllarının başında turizmde Türkiye’nin adından söz edilmezken, günümüzde dünyanın en çok turist kabul eden 6. ülkesi konumunda. Türkiye bu konuma kolay gelmedi. Devletimizin verdiği büyük destek ve özel sektörün bu işe olan inancı ile bu günlere geldi.

Türkiye’nin gelecekte Akdeniz’e gelen turist sayısındaki artıştan büyük bir pay alacağına dikkat çekiliyor.

Dünya turizm örgütünün rakamlarına göre 2020 yılında dünyada 1.6 milyar turist olacak. Bunun 4.1’inin Akdeniz’de olması bekleniyor. Türkiye’de bu 4.1’den büyük bir pay alacak.

Türkiye’nin 2023 hedefi ise 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir.

Ancak bu öngörü, Türkiye’nin çevresinde sorunlar yokken, komşularımızla sıfır sorun yaşarken yapılmıştı. Şimdi her bir tarafımızda sorun var. Ülkemizin şu anda yurtdışındaki imajı çok kötü. Sürekli terör olaylarının olduğu ve savaşın içinde güvenli olmayan bir ülke olarak anılmakta ve bilinmektedir. Bu yetmezmiş gibi rakiplerimiz daha fazla turist çekmek için her türlü imkanı kullanıyor. Rakiplerimizin hükümetleri turistin gelmesi için her türlü desteği verdiği gibi sorunları çözüm noktasında da varlar.

 

Turizmde belli bir noktaya geldik. Her yıl büyüyoruz. Sorunların çokluğuna rağmen bu büyüme devam ediyor. Ancak bu nereye kadar sürer bilinmez.

Ülkelerin turizmi, devletin desteği olmazsa büyüyemez. Ancak bu noktada Türkiye’deki turizmciler devleti yanlarında göremediklerinden yakınıyorlar.

Turizmde vahşi bir rekabet var. Bu vahşi rekabet gelecekte çok daha hırçın hale gelecek. Dünyanın en büyük 6.cı turizm ülkesi haline gelen Türkiye gelecekte de bu büyüklüğünü korumak ve daha büyük olmak istiyorsa, başta devlet yetkilileri olmak üzere herkes üzerine düşeni yapmalıdır.

Devlet turizmin bir yerinde yoksa gelecekte olmaz. Çünkü turizmci turisti getirme, turisti misafir etme ve onu memnun etme noktasında üzerine düşeni rahatlıkla yapabilir. Turizmde geleceğimiz olsun istiyorsak devlet millet el ele olmalı...

Tüm bu olumsuz şartlara rağmen bizler turizmciler olarak gelecek umutlarımızı yitirmeden, devletimiz ile beraber çalışarak gerekli tanıtım ve pazarlama aksiyonlarını alarak bu olumsuz tabloyu ortadan kaldıracak güce ve inanca sahip olmalıyız.

Ülkemizde turizm yatırımlarının hız kesmeden devam etmesi için de devletimizin

Yatırımcılara olan desteğini ve teşviklerini daha cazip hale getiren önlemleri alması gerekmektedir.Tüm bu inançla da hedeflerimize emin adımlarla yürümeliyiz.
 Yorumlar
Bu yazıya ait yorum bulunamadı
 Yorum Gönder

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar Tümü
Anket Tümü
Hava Durumu
Hava Durumu Parçalı

42 Derece

Arşiv
sanalbasin.com üyesidir